Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs bitcoina najwyższy w historii

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najpopularniejsza kryptowaluta bije kolejne rekordy. Za jednego bitcoina trzeba zapłacić już ponad 1700$. To najwyższy wynik od momentu jego powstania.

 

Bitcoin silny jak nigdy dotąd

Po gwałtownych spadkach przełomu 2013/2014 kurs bitcoina w stosunku do amerykańskiej waluty długo nie był w stanie osiągnąć pułapu z okresu przed załamaniem kursu. Od końca 2015 r. można zaobserwować silne odbicie.

 

Wykres 1 - Kurs BTC/USD w ciągu ostatnich 5 lat

Wykres bitcoin - BTC/USDWykres bitcoin - BTC/USD

Reklama

Początek 2017 r. jest najlepszym od kilku lat okresem dla posiadaczy kryptowaluty. Na początku marca tego roku kurs BTC/USD osiągnął swój historyczny pułap. Po krótkotrwałych spadkach, które nastąpiły w drugiej połowie marca kurs poszybował w górę przebijając kolejne granice. Szczególnie duży wzrost można było zaobserwować w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin.

 

Wykres 2 - kurs BTC/USD w ostatnich 3 dniach

bitcoin wykres - BTC/USDbitcoin wykres - BTC/USD

Również polski rynek odnotowuje wzrost kursu bitcoina do złotego. Spotkać można już pierwsze oferty powyżej 6600 zł za jednego bitcoina.

 

Wykres 3 - Kurs BTC/PLN w ciągu ostatniej doby.

Reklama

bitcoin wykres - BTC/PLNbitcoin wykres - BTC/PLN

Dlaczego bitcoin tak mocno zyskuje na wartości?

Kurs BTC/USD rośnie w zawrotnym tempie. Jeszcze wczoraj można było przeczytać doniesienia o przebiciu granicy 1600$, dziś jest to już 1700 $. Pojawiają się głosy, że w ciągu kilku miesięcy kurs może dojść do 4000$. Do takich rewelacji należy jednak podchodzić sceptycznie.

Na wzrost kursu w ostatnim czasie z pewnością może mieć wpływ kilka czynników:

  •         decyzja amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC) o ponownym rozpatrzeniu wniosku o utworzenie bitcoinowego funduszu inwestycyjnego,
  •         podjęcie przez Japonię decyzji o zaakceptowaniu bitcoina jako prawnego środka płatniczego,
  •         perspektywa prawnego uregulowania kwestii bitcoina przez Meksyk,
  •         wzrost popularności bitcoina w Indiach, związany z wycofaniem najwyższych nominałów rupii indyjskiej (INR).

Co dalej z ceną bitcoina?

Oczywiście nie wyczerpuje to czynników mających pozytywny wpływ na kurs wirtualnej waluty. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obecne dane stanowią podstawę do snucia przypuszczeń o kursie BTC/USD na poziomie 4000$ w ciągu kilku miesięcy? A może takie sugestie są jedynie próbą nakręcenia bańki spekulacyjnej, która może skończyć się fatalnie dla posiadaczy bitcoina? Nie sposób jednoznacznie wyjaśnić tę kwestię, choć skłaniam się do opinii, że nie ma wiarygodnych podstaw do twierdzenia, że bitcoin może zyskać na wartości aż tak bardzo w najbliższym okresie. Nie oznacza to jednak, że tak się nie stanie. Warto rozważyć czy rzeczywiście jest to możliwe w kontekście paradoksu kata. Tak czy owak bitcoin notuje kolejne historyczne wzrosty. Potencjalnie negatywna decyzja SEC może jednak spowodować załamanie kursu. Pozytywna natomiast może być początkiem kolejnych rekordów. W najbliższym czasie będziemy prawdopodobnie świadkami wydarzeń, od których zależeć może dalszy los bitcoina, a wraz z nim innych kryptowalut.

 

Reklama

Dowiedz się także dlaczego cyberprzestępcy lubią bitcoina oraz czy bitcoin to pieniądz (+ sonda).

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama
Reklama