Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Ukierunkowanie na problemy
    1. Kryptowaluty pobudzają kreatywność
      1. Kryptowaluty i prawa autorskie
        1. Bity oparte na blockchainie
          1. Tantiemy NFT
            1. Przyszłość krypto muzyki

              Zdecentralizowane technologie nie pozostawiają miejsca na nudę. Przemysł muzyczny wart miliardy dolarów również szuka pomysłowych sposobów na zaangażowanie się w tę branżę.

              Wschodzący świat kryptowalut był kiedyś niszową przestrzenią dla tych, którzy podjęli ogromne ryzyko w stosunku do mało znanego systemu algorytmicznego. Do niedawna przestrzeń ta pozostawała w stosunkowo niewielkiej sferze rozpoznawalności.

              Jednak wraz ze wzrostem tempa rozwoju technologii oraz potrzebą bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, kryptowaluty stały się częścią głównego nurtu. Obecnie niektóre z największych światowych ikon napędzają adopcję kryptowalut, podczas gdy główne platformy płatnicze publikują kryptowalutowe filmy “how-to”.

              W rezultacie, branże, które wydawały się być poza światem kryptowalut, również czerpią z tego zyski.

              Ukierunkowanie na problemy

              Przemysł muzyczny jest branżą, z którą ludzie na całym świecie mają styczność codziennie. Zarówno mieszkańcy Nowego Jorku, jak i Tokio mogą słuchać tego samego hitu w radiu.

              Muzyczna spuścizna Michaela Jacksona rozbrzmiewa w głośnikach na prawie każdym kontynencie. Nie da się ukryć, że muzyka nie ma granic. Po prostu w tym globalnym, wszechobecnym sensie, muzyka jest dobrą parą dla technologii takich jak kryptowaluty.

              Podczas gdy przemysł muzyczny rozwija się, jest on również nękany problemami, które powodują zarówno u artystów, jak i producentów powtarzające się problemy.

              Reklama

              Wypłaty należności licencyjnych i monetyzacja własności artystycznej, skomplikowane umowy, prawa autorskie i dystrybucja oraz zarządzanie danymi nadal komplikują branżę. Jednak nie musi tak być. Problemy te mogą rozwiązać blockchain i kryptowaluty.

              Kryptowaluty pobudzają kreatywność

              We wszystkich sektorach społecznych, jeden kierunek rozwoju nadal wzbudza zainteresowanie zarówno wśród deweloperów, artystów, jak i inwestorów. Niewymienne tokeny (NFT) prezentują nową erę gromadzenia i tworzenia cyfrowych aktywów.

              W branży muzycznej nie jest inaczej. Zarówno gwiazdy muzyki, jak i firmy zorientowane na muzykę wykorzystują mnogość przypadków użycia NFT, aby na nowo odkryć swoją domenę. W szczególności dla muzyków, NFT otworzyły nową drogę możliwości zarabiania na twórczości.

              W 2021 roku artystka muzyki eksperymentalnej Grimes trafiła na pierwsze strony gazet za jedną z najdroższych kolekcji NFT. Ostateczna oferta opiewała na 6 milionów dolarów. Kolekcja, choć nie zawierała żadnej muzyki, składała się z cyfrowej sztuki stworzonej przez muzyka. Grimes znana jest ze swojego multidyscyplinarnego podejścia artystycznego, wykraczającego poza tworzenie dźwięków, co dobrze wróży cyfrowym kolekcjom.

              Ponadto, dwa największe nazwiska hip-hopu również wydały NFT w zeszłym roku. Eminem i Snoop Dogg wykorzystali NFT do wydania ekskluzywnych utworów dla zwycięzców licytacji.

              Dla artystów takich jak oni, tworzenie i sprzedaż NFT ma wielorakie znaczenie. Po pierwsze i całkiem po prostu, jest to nowa droga do zarabiania pieniędzy na ich twórczych wysiłkach.

              Reklama

              Co więcej, daje to twórcom bezpośredni wpływ na proces tworzenia, sprzedaży i przyszłej odsprzedaży ich dzieł od początku do końca. Dla fanów jest to sposób na wspieranie swoich ulubionych twórców i uzyskanie ekskluzywnego dostępu do materiałów promocyjnych.

              W ubiegłym roku dodatkowe przychody były istotne ze względu na duże straty, jakie przemysł muzyczny odczuł w wyniku pandemii.

              Kryptowaluty i prawa autorskie

              Jedną z firm wypełniających tę niszę jest Opulous. Jest to nowa platforma oparta na blockchainie, która zaspokaja potrzeby artystów w zakresie tworzenia i licencjonowania “praw autorskich do muzyki” NFT. Zespół projektu twierdzi:

              Obecnie wyzwaniem dla muzyków jest uzyskanie dostępu do kapitału, którego potrzebują bez podpisywania praw do swojej muzyki. Ale już widzimy, jak fan-funding staje się popularnym modelem dla artystów, a ten trend nie wykazuje oznak spowolnienia. Korzystanie z technologii Blockchain, DeFi i NFT w celu ułatwienia tego modelu na nowe sposoby jest kolejnym nieuniknionym krokiem dla przemysłu muzycznego.

              Firma dalej wyjaśnia:

              Krypto ma potencjał, aby stworzyć bardziej sprawiedliwy zdecentralizowany przemysł muzyczny oparty na społeczności i wzajemnym wsparciu, gdzie artyści i fani mogą zarabiać obok siebie i tworzyć jeszcze bliższe relacje.

              Bity oparte na blockchainie

              Innym istotnym problemem, z którym boryka się przemysł muzyczny, jest streaming i dystrybucja.

              Jest to stosunkowo nowe zjawisko, ponieważ w ostatnim czasie popularność serwisów streamingowych gwałtownie wzrosła. Zwłaszcza Spotify jest platformą, do której wiele osób ma pretensje. Konsumenci martwią się o wykorzystywanie ich danych muzycznych, a muzycy borykają się z niewielkimi wypłatami.

              Reklama

              Jednak w innym zderzeniu światów, rozwiązanie oparte na blockchainie może znaleźć odpowiedzi dla obu zainteresowanych stron. Nowe firmy, takie jak PlayTreks, starają się zrewolucjonizować dostęp do danych i muzyki.

              Anjo De Heus, założyciel nowej platformy analizy i dystrybucji muzyki, mówi, że wierzy, iż “dystrybucja muzyki oparta na blockchainie jest kluczową innowacją w branży.” W bardziej zdecentralizowanej przyszłości, “nie będzie już więcej debat na temat własności… wszystkie te informacje będą przechowywane na blockchainie.”

              Platformy oparte o księgi rozproszone, takie jak PlayTreks, pozwolą muzykom na wydawanie muzyki z jednego miejsca do różnych serwisów streamingowych.

              Muzycy, menadżerowie czy wytwórnie będą mieli bardziej demokratyczny system do działania. Ich “publiczność i dane z mediów społecznościowych [będą] bezpośrednio na ich pulpicie nawigacyjnym. Z pomocą [naszych] spersonalizowanych agentów sztucznej inteligencji, będą mogli podejmować lepsze decyzje, aby rozwijać swoją karierę” – mówi De Heus.

              Tantiemy NFT

              NFT mają wiele zastosowań. Już wcześniej wspomnieliśmy, że dzięki nim artyści zyskali nowe możliwości zarabiania na swojej twórczości. Podobnie, firmy wykorzystują technologię NFT, aby w szczególny sposób ukierunkować wypłaty tantiem dla wszystkich interesariuszy zaangażowanych w dany muzyczny zasób cyfrowy.

              Jedną z takich firm jest BAND Royalty Music. Posiadacze NFT mogą stakować swoje aktywa, aby uzyskać dostęp do tantiem muzycznych z ciągle rosnącego katalogu firmy. Dzięki temu miłośnicy muzyki mogą handlować i kolekcjonować na równi z kolekcjonowaniem kart sportowych.

              Reklama

              Twórcy BAND spotkali się z powodu wzajemnej miłości do muzyki i wiary w moc blockchain. CEO Barnuby Andersun mówi, że “tantiemy muzyczne to przemysł o wartości wielu miliardów dolarów rocznie, a bardzo niewielu wie jak uczestniczyć w tych zyskach.”

              Nawet sami muzycy są pozostawieni w ciemności, jeśli chodzi o to, jak tantiemy działają i czerpią z nich korzyści. Zasadniczo biznes tantiem muzycznych jest nadmiernie skomplikowany i zatajony przed opinią publiczną na najbardziej podstawowych poziomach. Wraz z pojawieniem się technologii blockchain, nowe zastosowanie w świecie rzeczywistym zapewnia możliwość, która może połączyć fanów muzyki bezpośrednio z muzykami na nowe innowacyjne sposoby, w tym nawet umożliwiając fanom dostęp do praw i tantiem stojących za biznesem muzycznym.

              Przyszłość krypto muzyki

              Tak jak przyszłość rozwoju kryptowalut i blockchain jest szeroko otwarta, tak samo jest z przemysłem muzycznym. Chociaż dla tej branży, opcja bardziej efektywnego istnienia przychodzi wraz z włączeniem tej wschodzącej technologii.

              Pomijając głupie piosenki o NFT (które same w sobie również są NFT), blockchain daje muzykom i fanom możliwość wzięcia przemysłu w swoje ręce.

              BeInCrypto Polska - Kryptowaluty zmieniają przemysł muzyczny na dobre


              Beincrypto null

              Beincrypto

              BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.


              komentarze

              Komentarze

              Sortuj według:  Najistotniejsze

              • Najnowsze
              • Najstarsze

              Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

              Reklama
              Reklama