- Jak dużo kapitału odpłynęło z ETF na BTC?
- Dlaczego inwestorzy wycofują kapitał z kryptowalut?
- Co może czekać bitcoina?
Rekordowe odpływy z ETF na BTC
Fundusze ETF na BTC kurczyły się już 8 dni z rzędu. Łącznie w tym okresie odpłynęło z nich 1,2 mld USD netto, wynika z danych oszacowanych przez Bloomberg. Uwzględniają one okres do 6 września włącznie.
Dane z gospodarki nie pomagają koniunkturze na rynku kryptowalut. Przede wszystkim, chodzi o statystyki gospodarcze z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych i te dotyczące presji deflacyjnej Chinach. O zwyżce bezrobocia w USA pisaliśmy między innymi tutaj: “Znamy najważniejsze dane gospodarcze tego miesiąca”.
Kurs bitcoina w ostatnich tygodniach nie radził sobie zbyt dobrze. Od początku września cena BTC spadła o blisko 7%, po zniżce o niecałe 9% w sierpniu. Obecnie, za 1 bitcoina zapłacić należy około 54,9 tys. USD. To o 25% mniej niż szczyty wszechczasów sprzed kilku miesięcy.
Dane Bank of America potwierdzają trend ucieczki kapitału z rynku kryptowalut. Pokazały one, że w poprzednim tygodniu wszystkie fundusze na bitcoina (nie tylko ETF) odnotowały drugie największe odpływy w historii.
Źródło: Bank of America.
Eksperci ostrzegają, że zmienność notowań cyfrowych monet mogą wywołać wypowiedzi polityków na temat kryptowalut. Przede wszystkim, kandydatów na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na wtorek zaplanowana jest debata Donalda Trumpa z Kamalą Harris. Kandydatka Demokratów nie przedstawiła jeszcze swojej opinii na temat rynku kryptowalut.
Czytaj również: Bitcoin w dołku (BTC/USD). Co przyniesie wrzesień na rynku kryptowalut?
Nadchodzą kluczowe dane dla rynków i BTC
W tym tygodniu pojawią się z kolei dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Rynki finansowe z pewnością dokładnie przyjrzą się tym istotnym dla Rezerwy Federalnej statystykom.
Już za tydzień, 18 września, bank centralny przedstawi postanowienia w kwestii stóp procentowych w USA. Rynek oczekuje obniżki. Nie jest jeszcze jasne o ile, czy o 25 pb czy 50 pb. To kluczowe wydarzenie będziemy omawiać bezpośrednio po tej decyzji monetarnej na naszym kanale Youtube FXMAG.
“Bitcoin nie zdołał wykonać ruchu powyżej 65 tys. USD, co spowodowało stałą presję na sprzedaż największej kryptowaluty na świecie. Mimo to przeciętny inwestor bitcoinowy wciąż jest w zyskownym położeniu, to krótkoterminowi stoją obecnie przed wyzwaniami” - skomentował Zain Vawda, analityk w OANDA. “W ciągu ostatnich 3 miesięcy nastąpiła znacząca zmiana. Wzrosła presja na spadek cen”.
Kurs BTC/USD
Źródło: TradingView.
Z perspektywy szerszego rynku, niezrealizowane straty pozostają na historycznie niskim poziomie, zwrócił uwagę ekspert OANDA.
“Całkowite niezrealizowane straty wynoszą zaledwie 2,9% kapitalizacji rynkowej bitcoina, co jest historycznie niskim poziomem. Sugeruje to, że przeciętny inwestor wciąż ma stosunkowo spory zysk, nawet w obliczu ciągłych spadków cen”'.
Zobacz również: Rafał Zaorski prognozuje “piekło” na kursie bitcoina. Inwestorzy “porzućcie nadzieję”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję