Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Historia kursu Bitcoina (BTC). Jak na przestrzeni lat zachowywała się najpopularniejsza cyfrowa waluta? Prognozy i przewidywania dla kryptowaluty na rok 2022

|
selectedselectedselected
Historia kursu Bitcoina (BTC). Jak na przestrzeni lat zachowywała się najpopularniejsza cyfrowa waluta? Prognozy i przewidywania dla kryptowaluty na rok 2022
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

[Aktualizacja: 11 marca 2022r., 10:58:20]

Spis treści:

  1. Jak analizować historię cen Bitcoina
  2. Jakie czynniki wpłynęły na wczesny handel Bitcoinem?
  3. Jakie czynniki wpływają na handel Bitcoinami?
  4. Historia cen Bitcoina
  5. Krótkoterminowe wydarzenia cenowe
  6. Jak wyjaśnimy długoterminową historię cen Bitcoina?
  7. Przemyślenia końcowe

 

Bitcoin doświadczył pięciu znaczących wzrostów cen od czasu jego powstania w 2009 roku. Do tej pory kryptowaluta osiągnęła najwyższy poziom w historii około 64 000 USD i zwiększyła przez to swoją popularność w mainstreamie. Podróż kursu Bitcoina była niestabilna, często reagując na wydarzenia polityczne, gospodarcze i regulacyjne. Bitcoin odnotowuje średnio 200% wzrost rocznie. Według stanu na sierpień 2021 r. kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi około 710 000 000 000 USD, a jego dominacja na rynku kryptowalut wynosi nieco poniżej 50%. Wydarzenia takie jak włamanie na giełdę Mt. Gox z 2014r. i krach na giełdzie w 2020r. mogą wyjaśnić pewne krótko- i średnioterminowe zawahania cen. Na dłuższą metę, ocenę makro, można uzyskać patrząc na modele wykorzystujące analizę techniczną, fundamentalną i sentymentalną. W przypadku analizy technicznej, Logarytmiczna Krzywa Wzrostu Bitcoina i Teoria Hiperfalii, to dwa interesujące modele. Teoria Hiperfalii również wiąże cenę z nastrojami inwestorów w fazach cyklicznych. Jeśli chodzi o analizę fundamentalną, modele Stock to Flow i Metcalfe dosyć dobrze śledzą cenę Bitcoina. Ostatecznie możesz użyć kombinacji wszystkich tych metod, aby uzyskać zrównoważony pogląd.

 

Wprowadzenie

Bitcoin (BTC) zyskał zainteresowanie świata ogromnym wzrostem wartości od 2009 roku. Jednak nie wszystko to miało związek z rynkiem byka albo jego zyskami. Bitcoin również doświadczył rynków niedźwiedzia jak i spadków. Pomimo swojej zmienności, kryptowaluty jak dotąd przewyższają wszystkie tradycyjne aktywa. Na historię ceny bitcoina składa się kombinacja wielu czynników i możesz ją badać za pomocą różnych technik z wielu perspektyw.
 

Jak analizować historię cen Bitcoina

Reklama

Zanim przejdziemy do danych, spójrzmy, jak możesz analizować historię cen Bitcoina. Istnieją trzy różne metody: analiza techniczna, fundamentalna i sentymentalna. Każdy typ ma swoje mocne i słabe strony, ale można je łączyć, aby uzyskać lepsze efekty.

 

1. Analiza Techniczna (TA):

bierze pod uwagę poprzednie zmiany cen i dane dotyczące wolumenu, aby spróbować przewidzieć przyszłe ruchy cen. Na przykład możesz utworzyć 50-dniową Prostą Średnią Kroczącą (SMA) biorąc ceny z ostatnich 50 dni i uśredniając je. Możesz wnioskować z SMA, podstawiają ją na wykres cen swoich aktywów. Dla przykładu, wyobraź sobie, że kurs Bitcoina jest poniżej 50-dniowej SMA przez kilka tygodni, po czym następuje wzrost i przebija ją. Ten ruch może być postrzegany jako znak możliwej regeneracji.
 

2. Analiza Fundamentalna (FA): 

Wykorzystanie danych reprezentujących podstawową, wewnętrzną wartość projektu lub kryptowaluty. Ten rodzaj badań koncentruje się na czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych, aby spróbować ustalić rzeczywistą wartość aktywów. Na przykład możesz spojrzeć na codzienne transakcje Bitcoina, aby zmierzyć popularność sieci. Jeśli liczba ta z czasem wzrośnie, może to sugerować, że projekt posiada wartość, a cena może wzrosnąć.
 

3. Analiza Sentymentalna (SA): 

wykorzystanie nastrojów rynkowych do przewidywania ruchów cen. Sentyment rynkowy obejmuje uczucia i nastroje inwestorów wobec danego aktywa. Zazwyczaj można je podzielić na byczy lub niedźwiedzi sentyment. Na przykład znaczny wzrost popularnych wyszukiwań Google dotyczących zakupu bitcoinów może sugerować pozytywne nastroje na rynku.

 

Jakie czynniki wpłynęły na wczesny handel Bitcoinem?

Tak więc zbadajmy czynniki, które wpływają na handel oraz ceny Bitcoina. Od początku Bitcoina zmieniały sie one z czasem. W 2009r. Bitcoin był niezwykle niszowym aktywem o niskiej płynności. Transakcje były dokonywane poprzez Over-The-Cunter (OTC) między użytkownikami BitcoinTalk i innych forów, którzy dostrzegali wartość Bitcoina jako zdecentralizowanej waluty. Spekulacje, które widzimy dzisiaj, odgrywały znacznie mniejszą rolę.
Satoshi Nakamoto wydobył pierwszy blok 3 stycznia 2009, z nagrodą  o wysokości 50 bitcoinów. Następnie, dziewięć dni później, wysłał 10 BTC do Hala Finneya co oznaczało pierwszą w historii transakcje. 22 maja 2010 r. Bitcoin nadal posiadał cenę niższą niż 0,01 USD. Tego dnia miała też miejsce pierwsza komercyjna transakcja z Laszlo Hanyeczem, podczas której kupił dwie pizze za 10 000 BTC. W tamtym czasie użytkownicy na forach Bitcointalk postrzegali zakup waluty jako coś nowatorskiego. Handel ten kontrastuje z obecnym użytkowaniem, w którym możesz łatwo kupować towary codziennego użytku za pomocą Karty Binance Visa.
Wraz ze wzrostem ceny i popularności Bitcoina, niewielka, nieuregulowana branża coraz bardziej angażowała się w ułatwiania transakcji i handlu. Obejmowała ona giełdy kryptowalut i rynki deep webu. Cena Bitcoina często ulegała znacznej zmianie, ponieważ rynki oraz giełdy były hakowane, zamykane lub regulowane. Niektóre zhakowane giełdy posiadały znaczące zapasy bitcoinów, a ataki te powodowały spore szoki cenowe i brak zaufania na rynku. Zajmiemy się tym tematem nieco później.

 

Jakie czynniki wpływają na handel Bitcoinami?

Bitcoin ma teraz więcej wspólnego z tradycyjnymi aktywami niż na początku swojego powstania. Zwiększona adopcja w handlu detalicznym, finansach i polityce oznacza jeszcze większą liczbę czynników wpływających zarówno na handel Bitcoinem jak i na jego cenę. Rosną również inwestycje instytucjonalne w waluty cyfrowe, zapewniając większą rolę spekulacji. Te punkty oznaczają, że czynniki, które wpływają dziś na handel Bitcoinem, często różnią się od tych z jego początku.

Omówmy niektóre z największych różnic.

Reklama

1. Regulacje są teraz znacznie bardziej przestrzegane niż we wcześniejszych czasach Bitcoina. Ponieważ rządy zaczynają lepiej rozumieć kryptowaluty i technologię blockchain, ich kontrola i wkład regulacyjny mają tendencję do wzrostu. Zarówno zaostrzanie, jak i rozluźnianie przepisów ma swoje konsekwencje. Niektóre zmiany ceny Bitcoina są związane z zakazem BTC w jednym kraju lub jego popularnością w innym.

2. Stan światowej gospodarki jest teraz bezpośrednim czynnikiem ceny czy handlu Bitcoinem. Dla przykładu ludzie żyjący w krajach z hiperinflacją znaleźli zabezpieczenie przed inflacją w kryptowalutach. W wyniku kryzysu gospodarczego Wenezueli, który rozpoczął się w 2016 roku, odnotowaliśmy rekordowy wolumen obrotu na LocalBitcoins w bolivarze wenezuelskim. Krach na giełdzie w 2020 r. był początkiem trwającego ponad rok rynku byka. Bitcoin jest teraz postrzegany jako magazyn wartości, podobnie jak złoto. Kiedy zaufanie w innych częściach gospodarki jest niskie, ludzie kupują te aktywa.
 
 
 
volume local bitcoins venezuelan bolivarvolume local bitcoins venezuelan bolivar

 

3. Rosnąca popularność wśród dużych firm może wywołać wzrost ceny Bitcoina. Paypal, Square, Visa i Mastercard wykazały pewne wsparcie dla kryptowalut, dając inwestorom pewność siebie. Detaliści zaczęli nawet akceptować płatności Bitcoinem. Wycofanie wsparcia może również wywołać dołki w sprzedaży, takie jak ogłoszenie przez Elona Muska 17 maja 2021 r., że Tesla wstrzymuje płatności Bitcoinem. W tym przypadku cena zmalała z nieco poniżej 55 000 USD za BTC do około 48 500 USD tego dnia.

 
btc chart elon musk tweetbtc chart elon musk tweet

 

4. Zwiększone spekulacje i derywaty, takie jak kontrakty futures na bitcoina, spowodowały dodatkowy popyt na rynku. Zamiast zainwestować środki i trzymać BTC z racji na jego fundamentalną wartość, traderzy i spekulatorzy na rynkach futures wchodzą w pozycje shortprzeciwko BTC, aby osiągnąć zysk, wywierając presję spadkową. Oznacza to, że cena Bitcoina nie jest już oparta wyłącznie na jego użyteczności.

 

Historia cen Bitcoina

Od 2009 roku cena Bitcoina podlegała dużej zmienności. Wszystkie wymienione powyżej czynniki przyczyniły się do jego dotychczasowej podróży. Chociaż cena Bitocina miała swoje wzloty i upadki, to nadal jest drastycznie wyższa niż na początku. Kiedy porównamy Bitcoin do NASDAQ 100 i złota, widać, że znacznie wyprzedził te dwa tradycyjne aktywa, które osiągają dobre wyniki. Możesz również zobaczyć jego zmienność, ponieważ roczne straty Bitcoina są również większe w ujęciu procentowym niż jakiekolwiek straty poniesione przez złoto lub NASDAQ 100 (dane z @CharlieBilello).
 
 

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Bitcoin

1473%

186%

5507%

-58%

35%

125%

1331%

-73%

95%

301%

Złoto

9,6%

6,6%

-28,3%

-2,2%

-10,7%

8,0%

12,8%

-1,9%

17,9%

24,8%

NASDAQ 100

3,4%

18,1%

36,6%

19,2%

9,5%

7,1%

32,7%

-0,1%

39,0%

48,6%

 

Według CaseBitcoin, BTC wykazał 10-letni CAGR (złożona roczna stopa wzrostu) na poziomie 196,7%. CAGR mierzy roczną stopę wzrostu aktywów z uwzględnieniem kapitalizacji. Odnotowano pięć znaczących szczytów w cenie Bitcoina, która wzrosła z wartości tylko 1 USD w 2011 do ATH na poziomie $65 000 w maju 2021 r. Podzielmy dotychczasową historię na pięć wyraźnych szczytów.

 

 
btc price 2009-2021 lookintobitcoinbtc price 2009-2021 lookintobitcoin
Reklama

 

1. Czerwiec 2011: rok wcześniej z ceny mierzonej w centach, Bitcoin gwałtownie wzrósł do 32 USD. Bitcoin doświadczył pierwszego rynku byka, po którym nastąpił umiarkowany spadek do 2,10 USD.
2. Kwiecień 2013: Na początku zaczynając od 13 USD, Bitcoin doświadczył pierwszego w tym roku rynku byka, dzięki któremu 10 kwietnia 2013 r. cena wzrosła do 260 USD. W ciągu następnych dwóch dni cena spadła do 45 USD.
3. Grudzień 2013: Pod koniec roku Bitcoin doświadczył prawie 10-krotnego wzrostu ceny między październikiem a grudniem. Na początku października BTC był notowany po 125 USD, zanim osiągnął szczyt w wysokości 1160 USD. Do 18 grudnia cena ponownie spadła do 380 USD.
4. Grudzień 2017: Po rozpoczęciu od około 1000 USD w styczniu 2017 r., Bitcoin odnotował błyskawiczny wzrost do prawie 20 000 USD do 17 grudnia 2017 r. Ten rynek byka umocniła pozycję Bitcoina w głównym nurcie, przyciągając uwagę inwestorów instytucjonalnych i rządów.
5. Kwiecień 2021: Załamania na giełdzie i rynku kryptowalut w marcu 2020 r. doprowadziły do trwałego wzrostu cen, do 63 000 USD do 13 kwietnia 2021 r. W związku z niestabilnością gospodarczą wywołaną pandemią koronawirusa, Bitcoin był postrzegany, przez niektórych, jako dobry magazyn wartości. BTC i rynek kryptowalut odnotowały silny trend sprzedażowy w maju 2021 r., po czym ceny uległy stagnacji.
 

Krótkoterminowe wydarzenia cenowe

Modele fundamentalne i techniczne, których użyjemy później, nie zawsze mogą opisywać zachowania cen, które widzimy. Czynniki zewnętrzne, w tym wydarzenia polityczne i gospodarcze, odgrywają dużą rolę, którą można analizować indywidualnie. Jednym z interesujących przykładów, na które warto zwrócić uwagę, jest słynny hack, który miał miejsce we wczesnych dniach Bitcoina.

Hack giełdy Mt. Gox

Włamanie na giełdę Bitcoina Mt. Gox było znaczącym wydarzeniem w 2014 roku, które doprowadziło do tymczasowego spadku ceny Bitcoina. W tym czasie giełda krypto z siedzibą w Tokio była największą na rynku, z wolumenem obrotu wynoszącym około 70% całkowitej podaży Bitcoina. Od momentu powstania w 2010 roku Mt. Gox padł ofiarą licznych włamań, lecz przetrwał ten ciężki okres.

Jednak w wyniku włamania z 2014 r. skradziono około 850 000 BTC, usuwając większość cyfrowych zasobów giełdy. Mt. Gox zawiesił wypłaty 14 lutego 2014 r., co doprowadziło do około 20% spadku ceny Bitcoina do około 680 USD po handlu na poziomie 850 USD przez większość tygodnia.

Ostatecznie hakerzy zabrali 450 000 000 USD z funduszy użytkowników, i Mt. Gox zbankrutował. Niektórzy byli użytkownicy twierdzą, że występowały problemy z kodem witryny, które nie zostały naprawione na czas. Przyczyny włamania wciąż nie są jasne, co prowadzi do wielu, toczących się, procesów sądowych i działań prawnych przeciwko dyrektorowi generalnemu giełdy Markowi Karpelèsowi.

Reklama

 

Jak wyjaśnimy długoterminową historię cen Bitcoina?

Na dłuższą metę mniejsze, mniej ważne wydarzenia mają niewielki wpływ na cenę. Z tego powodu warto przyjrzeć się innym sposobom wyjaśnienia ogólnej pozytywnej trajektorii cen Bitcoina. Jedną z opcji jest badanie modeli analitycznych wykorzystujących techniki, o których już wspomnieliśmy powyżej.

Analiza fundamentalna: model Stock to Flow

Model Stock-to-Flow wykorzystuje ograniczoną podaż Bitcoina jako możliwy wskaźnik ceny. Na podstawowym poziomie Bitcoin jest nieco podobny do złota lub diamentów. Z biegiem czasu ceny tych dwóch towarów wzrosły z powodu ich niedoboru. Ten czynnik pozwala inwestorom wykorzystywać je jako magazyny wartości.
Jeśli weźmiesz całkowitą podaż w obiegu (stock) i podzielisz ją przez całkowitą ilość wyprodukowaną przez rok (flow), to możesz użyć tego stosunku do modelowania ceny Bitcoina w czasie. Znamy już dokładną liczbę bitcoinów, którą wykopią górnicy i mniej więcej wiemy kiedy osiągną efekt swojej pracy. Mówiąc prościej, zwroty z wydobycia maleją, a to powoduje rosnący wskaźnik Stock-to-flow.

Stock to Flow okazał się popularny ze względu na swoją dotychczasową dokładność w modelowaniu historii cen Bitcoina. Poniżej możesz zobaczyć 365-dniowe historyczne dane cenowe SMA i Bitcoina oraz przewidywania, jakich cen możemy oczekiwać w przyszłości.

 

 
stock to flow model btcstock to flow model btc

 

Model ten ma jednak pewne wady. Z biegiem czasu, gdy flow Bitcoina osiągnie wartość zero, zostanie on w końcu załamany, jako że nie jesteśmy w stanie dzielić przez zero. Ta kalkulacja daje nieprawdopodobne prognozy cenowe, które dążą do nieskończoności. Możesz przeczytać więcej o zaletach i wadach stock-to-flow w naszym artykule dotyczącym Bitcoina i modelu Stock-To-Flow.

Analiza fundamentalna: Prawo Metcalfe'a

Reklama

Prawo Metcalfe'a to ogólna zasada obliczeniowa, którą można również zastosować do sieci Bitcoin. Stwierdza, że wartość sieci jest proporcjonalna do kwadratu liczby podłączonych użytkowników. Jednak co to dokładnie znaczy? Łatwym do zrozumienia przykładem jest sieć telefoniczna. Im więcej osób posiada telefony, tym bardziej wartościowa staje się sieć. 

Możesz obliczyć wartość Metcalfe'a dla Bitcoina, używając liczby aktywnych adresów portfeli i innych publicznych informacji dotyczących blockchainu. Jeśli podstawisz do wykresu wartość Metcalfe'a w stosunku do ceny, zobaczysz dość dobre dopasowanie. Możesz również ekstrapolować trend, aby przewidzieć możliwe przyszłe ceny, jak zrobił to Timothy Peterson na swoim wykresie poniżej.
 
bitcoin metcalfe network valuebitcoin metcalfe network value

 

Stosunek wartości sieci do Metcalfe'a (NVM) stanowi kolejne zastosowanie prawa Metcalfe'a. Możesz obliczyć ten stosunek, biorąc kapitalizację rynkową Bitcoina i dzieląc ją przez formułę zbliżoną do prawa Metcalfea. Formuła wykorzystuje liczbę aktywnych unikalnych adresów w danym dniu jako zastępstwa dla użytkowników sieci. Unikalne adresy są definiowane jako te posiadające niezerowe salda, a także dokonujące transakcji tego dnia.

Wartość powyżej jedynki oznacza, że rynek jest przewartościowany, a poniżej, że jest niedowartościowany. Możesz zobaczyć, jak to wygląda wizualnie na poniższym wykresie z Cryptoquant. Stosunek NVM to lewa część wykresu, podczas gdy wartość sieci jest po prawej.

 

 
btc network value to metcalfe NVM ratiobtc network value to metcalfe NVM ratio

 

Analiza techniczna: Logarytmiczna Krzywa Wzrostu Bitcoina

Logarytmiczna krzywa wzrostu Bitcoina to model analizy technicznej z 2019 stworzony przez Cole'a Garnera. Standardowe wykresy cen wyświetlają cenę logarytmiczną (log) w stosunku do czasu liniowego na osi x. Jeśli jednak weźmiesz w logarytm również czas, możesz narysować proste linie trendu, które pasują do szczytów ostatnich trzech rynków byka i poziomów wsparcia  rynku Bitcoina.
 
 
 
bitcoin log growth curvebitcoin log growth curve
Reklama

 

Linie te można przenieść z powrotem na nasz oryginalny wykres, zapewniając nam krzywą wzrostu, która do tej pory dość dokładnie odpowiadała historii cen Bitcoina, jak widać na poniższym wykresie z LookIntoBitcoin.com.

 

 
btc log growth curvebtc log growth curve

 

Analiza techniczna: Teoria Hiperfalii

Teoria Hiperfalii została opracowana przez Tylera Jenksa i próbuje wyjaśnić ceny poprzez emocje inwestorów. Teoria ta sugeruje, że sentyment rynkowy wielokrotnie zmienia się między dwiema skrajnościami, pesymizmem a optymizmem. Te uczucia często prowadzą do Hiperfalii, gdzie cena z czasem rośnie, zanim odwróci się w trend spadkowy. Chociaż Jenks teoretyzuje, że formacja wynika z nastrojów rynkowych, wykres wykorzystuje tylko analizę techniczną z danymi cen, do narysowania linii trendu. Zgodnie z Teorią Hiperfalii, każdy cykl rynkowy składa się z siedmiu faz.
 
 
 
hyperwave modelhyperwave model

 

W fazach 1, 5 i 7 cena aktywa powinna pozostać poniżej linii oporu. W fazach 2, 3, 4 i 6 cena powinna pozostać powyżej linii wsparcia. Nie wszystkie aktywa będą całkowicie podlegać tym zasadom, ale istnieją dowody na istnienie wzorca dla niektórych rynków. Poniżej można zobaczyć przybliżony przykład NASDAQ Composite 2000, przedstawiony graficznie przez Leah Wald (CEO Valkyrie Investments Inc.).
 
 
 
hyperwave example 1hyperwave example 1
Reklama

 

Przyjrzyjmy się Bitcoinowemu Rynkowi byka w 2017 roku. Jeśli zastosujesz trendy teorii Hiperfalii, zobaczysz, że ma ona stosunkowo dobre dopasowanie wykluczając fazą pierwszą. Możesz również zobaczyć, jak cena rośnie w coraz szybszym tempie,dzięki dużym krachom, które następują głównie po fazach przedstawionych powyżej.

 

 

 
bitcoin hyperwavebitcoin hyperwave

 

Przemyślenia końcowe 

Reklama

To oczywiste, że istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić historię cen Bitcoina. Ale bez względu na to która jest prawdziwa, prawie 200% 10-letni CAGR Bitcoina pokazał niesamowity trend wzrostowy cyfrowych walut. Nawet w obrębie kryptowalut, Bitcoin wykazuje dominację rynkową na poziomie prawie 50% od sierpnia 2021 r., z kapitalizacją rynkową w wysokości około 710 000 000 000 USD.

Przyczyny tego monumentalnego wzrostu obejmują podstawy krypto, nastroje rynkowe i wydarzenia gospodarcze. Jednak, zyski z przeszłości nie gwarantują przyszłego dochodu. Pomocne jest zrozumienie, dlaczego Bitcoin posiada tak zwyżkową trajektorię cenową, lecz to nie mówi nam, co stanie się w przyszłości. Kiedy spojrzymy na szerszy obraz, Bitcoin dojrzał niesamowicie sprawnie jak na nową klasę aktywów, która ma zaledwie 12 lat.

 

 

Przekierowanie do artykułu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Binance

Binance

Binance to wiodący na świecie ekosystem blockchain i dostawca infrastruktury kryptowalut z pakietem produktów finansowych, która obejmuje największą pod względem wolumenu giełdę aktywów cyfrowych. Platforma Binance, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie, ma misję zwiększania wolności dostępu i obrotu pieniędzmi dla wszystkich. Platforma oferuje niezrównane portfolio produktów krypto, w tym: handel i finanse, edukacja, dane i research, dobro społeczne, inwestycje i inkubacja, decentralizacja oraz rozwiązania infrastrukturalne i nie tylko.


Tematy

inwestycja w kryptowaluty analiza techniczna bitcoina spadki na bitcoinie bitcoin BTC jak inwestowac w kryptowaluty co dalej z bitcoinem wzrosty bitcoina jak handlować bitcoinem co to jest bitcoin jak inwestować w bitcoina bitcoin usd co to są kryptowaluty w jakie kryptowaluty inwestować ceny kryptowalut zakup bitcoina przyszłość bitcoina prognozy dla bitcoina co z bitcoinem wzrost wartości bitcoina analiza techniczna bitcoin analiza techniczna kryptowalut analiza techniczna notowań bitcoina czy kupić bitcoina średni wzrost bitcoina wzrsot kursu bitcoina historyczne notowania bitcoina krypotwaluta bitcoin sieć blockchain co to jest kryptowlauta czym są krypotwaluty rynek krypotwalut o ile procent wzrasta rocznie bitcoin bessa na krypotwalutach hossa na krypotwalutach wzrost wartości kryptowalut historia cen bitcoina historia cen btc historia cen kryptowalut historia notowań btc historia notowań bticoina historia notowań kryptowalut analiza cen bitcoina analiza historii cen bitcoina analiza notowań bitcoina analiza kursu bitcoina analiza historii kursu bitcoina analiza historii notowań bitcoina analiza notowań krypotwalut analiza kursów kryptowalut analiza cen kryptowalut Jakie czynniki wpływają na handel Bitcoinami? co wpływa na na handel Bitcoinami? co ma wpływ na na handel Bitcoinami? Jakie czynniki wpłynęły na wczesny handel Bitcoinem? Jak analizować historię cen Bitcoina Krótkoterminowe wydarzenia cenowe Analiza fundamentalna bitcoin Analiza fundamentalna cen bitcoina Analiza fundamentalna kursu bitcoina Prawo Metcalfe'a Analiza techniczna cen bitcoina Analiza techniczna kursu bitcoina Analiza techniczna kursów kryptowalut Analiza techniczna notowań kryptowalut Analiza techniczna cen kryptowalut Analiza techniczna rynku kryptowalut Teoria Hiperfalii spadki cen bitcoina spadki kursu bitcoina spadki notowań bitcoina wzrost kursu bitcoina jak inwestować bitcoin kiedy inwestować w bitcoin czy opłaca się kupić bitcona czy opłaca się jeszcze kupić bitcoina czy opłaca się kupić bitcoina styczeń czy opłaca się jeszcze kupić bitcoina 2022 w jakie krypotwaluty inwestować w które kryptowaluty inwestować co dalej na rynku krytpowalut jakie prognozy dla bitcoina prognozy dla kryptowalut jakie prognozy dla kryptowalut prognozy dla bitcoina 2022 prognoza dla kursu bitcoina 2022 prognoza dla kursu bitcoina styczeń 2022 prognozy dla bitcoina luty 2022 prognoza dla cen bitcoina 2022 prognoza dla notowań bitcoina prognozy na luty 2022 prognozy kryptowalutowe na luty 2022 kryptowaluty 2022 luty bitcoin luty 2022 luty 2022 bitcoin luty 2022 kryptowaluty luty 2022 rynek kryptowaluty styczeń 2022 rynek kryptowaluty
Reklama
Reklama