Notowania bitcoina zyskały na wartości ponad 26 proc. w ciągu zaledwie dwóch tygodni, przekraczając 35 000 USD. Głównym czynnikiem, który napędził ten wzrost, jest pojawienie się funduszu ETF związanego z bitcoinem na stronie Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) o nazwie ISHARES BITCOIN TR SHS (IBTC), zarządzanego przez firmę BlackRock.
Oficjalne zatwierdzenie tego funduszu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nadal jest w toku, ale sprawa wydaje się jedynie kwestią czasu. Przyjrzyjmy się teraz, dlaczego jest to istotne i jak może wpłynąć na notowania kryptowaluty.
Spis treści:
- Bitcoin ETF co to jest?
- Jaki wpływ będzie miało wprowadzenie ETF-u na kurs bitcoina?
Bitcoin ETF co to jest?
Wprowadzenie ETF na bitcoina byłoby pierwszym funduszem, który umożliwiłby inwestowanie w tę kryptowalutę na rynku spot (bazowym). Dzięki takiemu funduszowi można by inwestować np. w bitcoina bez zakładania konta kryptowalutowego, albo też transakcji na giełdzie kryptowalutowej. To informacja o kluczowym znaczeniu, ponieważ otworzyłaby możliwość ekspozycji wielu instytucji na ten rynek. Aktualna sytuacja w SEC w kontekście kryptowalutowego ETF-u wydaje się o tyle istotna, że pierwsze notowania tego rodzaju funduszu mogą być tuż za rogiem, co potwierdza wpisanie na listę Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC). Gdy DTCC dodaje ETF na swoją stronę internetową, oznacza to, że informacje o tym konkretnym funduszu są publicznie dostępne dla inwestorów, maklerów i innych instytucji finansowych. To część procesu rejestracji i rozliczeń funduszy ETF. Dlatego też rosną nadzieje na ostateczną decyzję dotyczącą tego funduszu.
Według danych Statista wartość aktywów w funduszach ETF wynosiła aż 9,5 tryliona dolarów, a wartość tego rynku rośnie średniorocznie o 22 proc. Udział wartości ETF-ów w światowym rynku z najnowszego raportu Ishares wynosi ok. 5 proc., co może obrazować potencjał, jaki tkwi w tym rynku.
Źródło: Statista
Jaki wpływ będzie miało wprowadzenie ETF-u na kurs bitcoina?
W poprzednim naszym artykule na temat bitcoina zwróciliśmy uwagę na podejrzane zakupy tej kryptowaluty. Mogą one być wynikiem działań osób, które miały dostęp do informacji o stanie zaawansowania wprowadzenia emisji ETF-u. Niestety, ze względu na brak regulacji na rynku kryptowalut takie działania pozostają możliwe i zdarzają się co jakiś czas w przypadku różnych kryptowalut. Niemniej jednak nie mamy jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie do ETF-u, dlatego tego rodzaju przypuszczenia musimy traktować jako spekulację.
Zobacz także: Kurs złotego zdeklasował tą walutę, pomogły w tym niespodziewane wydarzenia
Warto tutaj przypomnieć giełdowe powiedzenie „kupuj plotki, sprzedawaj fakty," które mówi, że gdy większość uczestników rynku oczekuje danego wydarzenia, takiego jak np. wprowadzenie ETF-u na bitcoina, to istnieje tendencja do przecenienia tych oczekiwań. Nawet jeśli oczekiwane wydarzenie faktycznie nastąpi, może to prowadzić do znaczącego spadku cen. Dlatego istnieje możliwość, że przed wprowadzeniem ETF-u na bitcoina, jego cena będzie rosła, a po wprowadzeniu tego produktu zobaczymy realizację zysków przez inwestorów. Niemniej jednak długoterminowy wpływ wprowadzenia ETF-u może być korzystny dla rynku, co obserwowaliśmy w przypadku choćby akcji czy spółek, które dołączyły do głównych indeksów.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily
Ponadto narzędzie oparte na sztucznej inteligencji od firmy Sentistocks, która specjalizuje się w badaniu aktualnych emocji na rynku kryptowalut, przewiduje, że kurs bitcoina może nadal rosnąć w najbliższej przyszłości. Zauważalny wzrost poziomu optymizmu może świadczyć o wysokim poziomie oczekiwań związanych z tym wydarzeniem na rynku. Warto jednak obserwować na bieżąco, jak zmieniać będą się te oczekiwania i emocje.
Źródło: https://sentistocks.com/predictions/
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję