Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1.  
    1. Blockchainowa platforma dla graczy
      1. Zobacz również: Dogecoin (DOGE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie
        1. ICO Enjin Coin
          1. Smart kontrakty w standardzie ERC1155
            1. Do czego służy Enjin Coin?
              1. Sprawdź kurs Enjin Coina (ENJ)
                1.  
                  1. Jaki portfel (wallet) do Enjin Coina (ENJ)?
                    1. Kurs i notowania Enjin Coin (ENJ)
                      1. Czytaj także: Litecoin (LTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

                        [Aktualizacja: 26.07.2022r., 14:42:44]

                        Spis treści:

                        1. Blockchainowa platforma dla graczy
                        2. ICO Enjin Coin
                        3. Smart kontrakty w standardzie ERC1155
                        4. Do czego służy Enjin Coin?
                        5. Jaki portfel (wallet) do Enjin Coina (ENJ)?
                        6. Kurs i notowania Enjin Coin (ENJ)

                         

                        Blockchainowa platforma dla graczy

                        Enjin Coin (ENJ) to token użytkowy (ang. utility token) platformy społecznościowej dla graczy Enjin, oparty na sieci blockchain Ethereum (ETH). Jego zadaniem jest wprowadzenie ekonomii tokenów, pozwalających twórcom na monetyzowanie swoich gier i treści, zaś użytkownikom na nabywanie konkretnych funkcjonalności, otrzymywanie wynagrodzenia za postępy w postaci tokenów, a także tworzenie i zdobywanie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich (tzw. itemów, skinów do gier, etc.). Blockchain w prężnie rozwijającej się branży gamingowej ma szanse na szybką adopcję.

                         

                        Społecznościowa platforma gamingowa Enjin powstała w 2009 r. w Singapurze, pozwalając na tworzenie tematycznych forów społecznościowych, witryn internetowych bez znajomości programowania (CMS), dając developerom narzędzia do szybkiego tworzenia mobilnych aplikacji dla graczy, a także gotowych rozwiązań m.in. komunikacji, czy do zbierania funduszy od społeczności (np. gotowych widgetów do płatności). Obecnie platforma ma ponad 250 tys. grup społecznościowych oraz niemal 20 mln zarejestrowanych użytkowników. Jest szczególnie popularna na Dalekim Wschodzie, głównie w Korei Południowej i Singapurze.

                         

                        Zobacz również: Dogecoin (DOGE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

                         

                        Współtwórcą projektu Enjin Coin i jednocześnie dyrektorem technologicznym (CTO) jest Polak, Witek Radomski.

                        Reklama

                         

                        Zespół projektowy Enjin opracował również własny wielofunkcyjny portfel mobilny Enjin Wallet (na urządzenia z Androidem i iOS). Projekt wydał również eksplorator bloków transakcyjnych (ang. block explorer) EnjinX, obsługujący sieci bitcoina, litecoina oraz Ethereum, w tym transakcje tokenów niewymienialnych opartych na smart kontraktach ERC721 oraz ERC1155. Enjin pracuje również nad siecią Efinity, która jest rozwiązaniem skalującym opartym na protokole drugiej warstwy (podobnie jak Lightning Network dla bitcoina, czy

                        Plasma
                        Plasma System S.A.
                        0.16
                        0 %
                        Dywidendy
                        1 dzień
                        0 %
                        1 tydzień
                        0 %
                        1 miesiąc
                        0 %
                        6 miesięcy
                        0 %
                        Cash dla Ethereum), które docelowo ma pozwolić na dokonywanie tysięcy transakcji na sekundę, pozwalając twórcom gier na bezpośrednie powiązanie mechaniki rozgrywki z cyrkulacją tokenów, stanowiących część gry. Zespół projektowy opracował również dla własnych potrzeb nowy standard smart kontraktu Ethereum, nazwany ERC1155. Zapewnia on większą wydajność i uniwersalność, szczególnie w przypadku emitowania tokenów niewymienialnych (ang. non-fungible tokens).

                         

                        Enjin Coin (ENJ) został wyemitowany w liczbie 1 mld jednostek, z których ponad 767 mln znajduje się w obiegu rynkowym.

                         

                        Reklama

                         

                        ICO Enjin Coin

                        Enjin zebrał fundusze na rozwój platformy podczas ICO, które trwało niecały miesiąc i odbyło się w dniach od 3 do 31 października 2017 r. W ramach zbiórki stworzono 1 000 000 000 tokenów Enjin Coin (ENJ), opartych na smart kontrakcie ERC20, funkcjonującym w sieci Ethereum. 40% tokenów ENJ (400 mln) zostało wystawionych podczas przedsprzedaży, trwającej od 28 sierpnia do 28 września 2017 r. Kolejne 40% przeznaczono na publiczną, październikową rundę sprzedaży. 10% tokenów (100 mln) przeznaczono na wsparcie dla społeczności, testerów oraz partnerów strategicznych i marketingowych. Pozostałe 10% przyznano członkom zespołu projektowego Enjin oraz doradcom. Zarówno podczas przedsprzedaży, jak i publicznej rundy sprzedano wszystkie tokeny ENJ, łącznie gromadząc fundusze w ETH wyceniane wówczas na 24 mln dolarów. Podczas ICO tokeny były wyceniane dynamicznie - ich cena rosła co tydzień (ICO miało trwać miesiąc), rozpoczynając od wyceny 6 tys. ENJ za 1 ETH, po tygodniu wzrastając do 5 tys. ENJ za 1 ETH i tak konsekwentnie do 3 tys. ENJ za 1 ETH.

                         

                        Smart kontrakty w standardzie ERC1155

                        Standard smart kontraktu ERC1155 został opracowany przez zespół projektowy Enjin i udostępniony w czerwcu 2018 r. Powstał po to, aby zwiększyć funkcjonalność i obniżyć koszty użytkowania tokenów bazujących na dotychczasowych standardach Ethereum. Smart kontrakty ERC20 (na którym notabene bazuje sam Enjin Coin) są podstawowym standardem dla tzw. tokenów wymienialnych (ang. fungible tokens), co oznacza że stanowią one pewną uniwersalną jednostkę rozliczeniową, którą można dowolnie transferować pomiędzy użytkownikami sieci. Ekosystem Ethereum pozwala jednak za pomocą smart kontraktów ERC721 tworzyć znacznie bardziej skomplikowane tokeny, m.in. tzw. niewymienialne lub kolekcjonerskie (ang. non-fungible tokens), z których każdy pojedynczy jest unikatowy (w przeciwieństwie do tokenów wymienialnych). Tokeny tego typu są wykorzystywane m.in. w blockchainowych grach, jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, czyli tzw. itemy (np. na słynnej platformie CryptoKitties), czy chociażby do tokenizacji unikatowych przedmiotów materialnych, np. dzieł sztuki. Problemem w powyższym standardzie jest konieczność tworzenia zupełnie nowego smart kontraktu przy próbie wprowadzenia do sieci nowych tokenów niewymienialnych, co jest uciążliwe, zapycha sieć Ethereum i jest kosztowne ze względu na konieczność pokrycia opłaty w Gas za stworzenie nowego kontraktu.

                         

                        Standard ERC1155 powstał po to, aby zaradzić tym problemom. Pozwala on na emitowanie zarówno standardowych tokenów wymienialnych, pół-wymienialnych (dostępnych tylko dla wybranych użytkowników) oraz niewymienialnych, dodatkowo pozwalając na ponowne wykorzystanie kodu istniejącego smart kontraktu, bez konieczności tworzenia nowego przy próbie wyemitowania nowych tokenów, co jest szczególnie istotne np. w blockchainowych grach, które dotychczas łatwo mogły zapchać całą sieć, jak miało to miejsce w przypadku CryptoKitties.

                        Reklama

                         

                        Kod źródłowy standardu ERC1155 jest otwarty i znajduje się na portalu github projektu Enjin.

                         

                        Do czego służy Enjin Coin?

                        Enjin Coin powstał po to, aby połączyć funkcjonalności istniejącej od 2009 r. platformy dla graczy z możliwościami, jakie daje technologia blockchain i emitowane w jej obrębie tokeny. Tokeny użytkowe Enjin Coin same w sobie służą m.in. do tworzenia, lub jak nazywają to sami twórcy „wybijania” (ang. mint), cyfrowych tokenów w standardzie ERC1155, które mogą być niewymienialne (unikatowe). Własny token (ang. custom coin) można stworzyć z poziomu aplikacji mobilnej Enjin Wallet, bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej.

                         

                        Operacja ta jest odwracalna, co oznacza że unikatowy token można z powrotem zamienić na tokeny ENJ. Mechanizm wybijania unikatowych tokenów może być elementem mechaniki rozgrywki i wykorzystywany np. do tworzenia cyfrowych przedmiotów zdobywanych lub nabywanych podczas gry. Oprócz tego sieć płatnicza Enjin pozwala twórcom gier i treści na łatwe implementowanie modelu płatności subskrypcyjnych w tokenach ENJ, które w zautomatyzowany sposób pobierane są z portfeli użytkowników korzystających z konkretnej usługi.

                        Reklama

                         

                        Tokeny Enjin Coin są również kompatybilne z siecią płatniczą Enjin, w tym m.in. z gotowymi widgetami przeglądarkowymi do pobierania opłat lub donacji, mogą zostać również zaimplementowane w samych grach do mikropłatności.

                         

                        enjin coin enj co musisz o nim wiedziec opis kryptowaluty historia notowania opinie grafika numer 1enjin coin enj co musisz o nim wiedziec opis kryptowaluty historia notowania opinie grafika numer 1

                        Graficzny schemat ekosystemu Enjin

                         

                         

                        Sprawdź kurs Enjin Coina (ENJ)

                         

                        Jaki portfel (wallet) do Enjin Coina (ENJ)?

                        Enjin Coin jest tokenem Ethereum w najpopularniejszym standardzie ERC20, co oznacza że posiada bardzo szeroki wybór portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia. Oprócz tego sam projekt Enjin rozwija własną aplikacje mobilną Enjin Wallet, dostępną na urządzenia z systemem Android oraz iOS (Apple). Aplikacja obsługuje tokeny Ethereum ERC20, ERC721 oraz w autorskim standardzie Enjin, jakim jest ERC1155. Ponadto Enjin Wallet jest kompatybilny z bitcoinem (BTC), Ethereum (ETH) oraz Litecoinem (LTC).

                        Reklama

                         

                        Najpowszechniejszym portfelem dla tokenów ERC20 jest webowy MyEtherWallet. Wygodnym rozwiązaniem jest również portfel MetaMask, dostępny w formie wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Chrome, Firefox, Brave, Opera).

                         

                        Portfele desktopowe dla tokenów Ethereum to m.in. Exodus, Coinomi oraz Mist, dostępne na systemy operacyjne MacOS, Windows oraz Linux.

                         

                        Z portfeli mobilnych dla ENJ warto wymienić m.in. Trust Wallet, Coinomi oraz imToken dostępne zarówno na systemy iOS, jak i Android.

                        Reklama

                         

                        ENJ jako token ERC20 jest obsługiwany przez czołowe portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) takich firm jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue), czy Trezor (Model T, One).

                         

                         

                        Kurs i notowania Enjin Coin (ENJ)

                        Token Enjin Coin obecnie notowany jest na 25 giełdach kryptowalut, z których największy wolumen ma niedostępna dla obcokrajowców południowokoreańska giełda Bithumb (ponad połowa dziennego wolumenu handlowego), w parze z wonem koreańskim (ENJ/KRW). Z ogólnodostępnych giełd największa płynność obrotu ENJ jest dostępna na giełdzie Binance (ok. 30% dziennego wolumenu). Ok 5% dziennego obrotu odbywa się na kolejnej południowokoreańskiej giełdzie Upbit, co pokazuje jak popularny w swoim ojczystym kraju jest Enjin Coin. Oprócz tego ENJ jest dostępny na takich giełdach jak Bittrex, HitBTC, czy Bitfinex. Jedyna polską giełdą kryptowalut posiadającą w swojej ofercie Enjin Coina jest nowopowstała platforma COXI, jednak aktualnie posiada ona zerową płynność na instrumentach z ENJ.

                        Reklama

                         

                        Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Enjin Coina miał miejsce podczas bańki spekulacyjnej altcoinów i przypadł na 7 stycznia 2018 r., kiedy ENJ był notowany po ponad 0,49 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 350 mln dolarów. Aktualnie projekt traci ponad 65% w stosunku do szczytowej ceny. Wzrosty notowań na przełomie lutego i marca 2018 r. spowodowane były pozytywną reakcja inwestorów na informacje o współpracy Enjin z południowokoreańskim gigantem technologicznym, koncernem Samsung w zakresie obsługi smart kontraktów przez flagowe smartfony Galaxy S10. Wg początkowych pogłosek, Samsung miał korzystać z otwartoźródłowego kodu portfela Enjin Wallet, jednak okazały się one nieprawdziwe. W tym okresie Enjin udostępnił również developerom korzystającym z popularnych silników graficznych takicj jak Unity, Unreal, Godot oraz Lumberyard dokumentację SDK (ang. Software Development Kit), pozwalającą na tworzenie tokenów ERC1155 na blockchainie Ethereum dla swoich gier oraz synchronizowanie płatności w ENJ. W ciągu miesiące ENJ wzrósł o ponad 400%. Enjin Coin aktualnie znajduje się na 48. miejscu w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.

                         

                         

                        Czytaj także: Litecoin (LTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

                         

                         

                        Reklama

                        Darek Dziduch

                        Darek Dziduch

                        Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

                        Obserwuj autoraTwitter


                        Tematy

                        Enjin

                        Enjin Coin

                        enjin coin prognozy

                        enjin coin kurs

                        enjin coin price

                        enjin coin cena

                        enjin coin price prediction

                        enjin coin binance

                        kurs enjin coin

                        enjin coin coinmarketcap

                        enjin coin co to

                        enjin coin news

                        enjin coin opinie

                        enjin coin coinbase

                        enjin coin gemini

                        where to buy enjin coin

                        enjin coin metaverse

                        enjin coin kryptowaluta

                        enjin coin wykres

                        enjin coin opis

                        enjin coin growth

                        enjin coin coingecko

                        enjin coin price prediction 2021

                        enjin coin coinbase pro

                        enjin starter coin

                        enjin coin pool

                        enjin coin prediction

                        enjin coin prognose

                        enjin coin czy warto

                        enjin coin euro

                        enjin coin chart

                        enjin coin mining

                        enjin coin events

                        enjin coin cap

                        enjin coin price 2022

                        enjin coin game

                        enjin coin current price

                        why is enjin coin going up

                        latest enjin coin news

                        enjin coin p

                        enjin coin games

                        enjin coin marketcap

                        is enjin coin a good investment

                        enjin coin crash

                        enjin coin projection

                        enjin coin prediction 2022

                        komentarze

                        Komentarze

                        Sortuj według:  Najistotniejsze

                        • Najnowsze
                        • Najstarsze

                        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

                        Reklama
                        Reklama