Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy rynek kryptowalut szykuje się na dynamiczny wzrost? Eksperci mają swoje zdanie

|
selectedselectedselected

Po długotrwałym okresie zastoju wiele kryptowalut osiągnęło rekordowe poziomy lub zbliżyło się do nich, co budzi nadzieję na świetlaną przyszłość rynku. Dodatkowo, warto zauważyć, że banki centralne na całym świecie zaczynają obniżać stopy procentowe, co może mieć znaczący wpływ na dalszy rozwój rynku kryptowalut.

Czy rynek kryptowalut szykuje się na dynamiczny wzrost? Eksperci mają swoje zdanie
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dlaczego stopy procentowe mają znaczenie dla kryptowalut?

Na pierwszy rzut oka te dwie kwestie mogą wydawać się ze sobą niepowiązane, ale nic bardziej mylnego - działania banków centralnych są ściśle uzależnione od tego, co dzieje się na rynku kryptowalut. Teraz zaś wiele wskazuje na to, że na rynek może zostać wstrzyknięta świeża fala płynności, potencjalnie przygotowując grunt pod poważny boom kryptowalutowy.

W ostatnich dniach Europejski Bank Centralny oraz banki centralne Kanady, Szwajcarii i Szwecji obniżyły referencyjne stopy procentowe. Podkreślmy, że zwroty te nastąpiły po jednych z najbardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych od dziesięcioleci - wszystko po to, by ograniczyć gwałtownie rosnącą inflację.

Chociaż Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nie zaczęła jeszcze obniżać stóp procentowych, wśród obserwatorów rynku rośnie optymizm, że Feduczyni to do końca tego roku. Biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone są nadal największą gospodarką na świecie, wielu postrzega tę potencjalną zmianę polityki jako ostatnie domino, które musi upaść, aby zainaugurować korzystniejsze środowisko dla ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty.

Wyjaśnijmy, że krypto to tak zwana klasa aktywów obciążona ryzykiem, co oznacza, że ​​zwykle radzi sobie dobrze, gdy inwestorzy są ogólnie bardziej skłonni zaakceptować większe ryzyko w pogoni za zyskiem. Dzieje się tak zazwyczaj w okresach dużej płynności, kiedy pieniędzy jest tani i jest pod dostatkiem. Aby taki scenariusz się powtórzył, konieczne będzie obniżki stóp procentowych.

Reklama

 

Banki centralne sprzyjają branży krypto

Aby zrozumieć, dlaczego obniżki stóp procentowych banku centralnego przyniosą korzyści kryptowalutom, pomocne może być zrozumienie wpływu podniesienia stóp procentowych. Kiedy banki centralne podnoszą stopy procentowe, pożyczki stają się droższe, co zwykle zmniejsza ilość pieniądza krążącego w gospodarce. Wysokie stopy procentowe zwiększają także atrakcyjność oprocentowanych aktywów niskiego ryzyka, co jeszcze bardziej ogranicza ilość pieniędzy lokowanych w bardziej ryzykowne aktywa. I odwrotnie, gdy stopy procentowe spadają, koszty finansowania zewnętrznego spadają, a płynność wzrasta. Niższe stopy procentowe zmniejszają także atrakcyjność kont oszczędnościowych i obligacji. W przypadku nadmiaru kapitału w obiegu płynność ta zazwyczaj trafia do różnych klas aktywów, w tym akcji, nieruchomości, a także kryptowalut.

Co więcej, nie musimy patrzeć zbyt daleko wstecz, aby zobaczyć dowody na to, jak potężny wpływ niższych stóp procentowych może mieć na rynek kryptowalut. W 2020 r. banki centralne na całym świecie obniżyły stopy procentowe niemal do zera w odpowiedzi na skutki gospodarcze pandemii Covid-19. Spowodowało to bezprecedensowy zastrzyk płynności w światowym systemie finansowym. Efekt tego był taki, że rynek kryptowalut wzrósł z około 190 miliardów dolarów do ponad 2 bilionów dolarów. Z kolei Bitcoin odnotował wzrost ceny z około 7 000 dolarów na początku 2020 r. do prawie 69 000 dolarów w listopadzie 2021 r. Teraz zaś najważniejsze jest to, by inwestorzy zachowali zrównoważoną perspektywę i nie dali się wciągnąć w wir spekulacji. 

Jednym z najlepszych na dzień dzisiejszy sposobów na zakup kryptowalut są wyspecjalizowane w tym zakresie kantory kryptowalutowe. Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają fachowej wiedzy na temat zasad ich funkcjonowania. Z łatwością skorzystają z nich nawet osoby stawiające pierwsze kroki w branży krypto - a dzięki szerokiej ofercie z pewnością wybiorą rozwiązanie najlepsze dla siebie.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Tematy

Reklama
Reklama