YFI jest natywną kryptowalutą protokołu Yearn.finance. Należy do kategorii "governance token". Pozwala użytkownikom głosować, w jakim kierunku ma zmierzać rozwój protokołu.
Wprowadzenie
Zdecentralizowane finanse – lepiej znane jako DeFi – odnotowały paraboliczny wzrost w miarę zwiększania się rentowności zapewnianej przez protokoły. Istotną część tego wzrostu można przypisać wprowadzeniu tokenów zarządzania (z ang. governance tokens), które pozwalają posiadaczom określić kierunek rozwoju danych protokołów. Tokeny zarządzania są kluczowym krokiem w decentralizacji protokołów DeFi.
Na fali ekscytacji rynku tokenami zarządzającymi Yearn.finance wprowadziło YFI w lipcu 2020 r. Szybko narobiło ono hałasu w przestrzeń kryptowalut, osiągając wzrost z $3 do $30,000 USD w ciągu miesiąca.
Czym jest Yearn.finance?
Zanim przejdziemy do YFI, warto poznać nieco kontekstu na temat Yearn.finance – nazywanego również yEarn.
Po natchnięciu się na exploit systemu wkrótce po uruchomieniu, Cronje dokonał przeglądu protokołu, aby zapewnić użytkownikom nowy zestaw produktów.
Główne cechy
Poznaj YFI
Do lipca Yearn.finance był dość niszowym projektem. Po exploicie na początku 2020 roku i marcowym krachu na rynku kryptowalut wielu użytkowników wahało się przed skorzystaniem z nowego protokołu.
Podczas gdy w poście Medium wspomniano, że YFI nie ma "wewnętrznej wartości", rynek przystąpił do niemalże pochłaniania wszelkich dostępnych monet. Po rozpoczęciu handlu za $3 USD w puli Balancera, kryptowaluta gwałtownie wzrosła, gdy inwestorzy dostrzegli wartość w zarządzaniu Yearn.finance, które zaczęło gromadzić dziesiątki milionów w depozytach.
Decentralizując Yearn.finance
Chociaż YFI było dla Yearn.finance kluczowe, gdyż generował depozyty i skupiał uwagę na projekcie, moneta miała również inny cel: decentralizację rozwoju i przejęcie kontroli nad protokołem przez użytkowników.
Mechanizm farm pozwolił każdemu użytkownikowi – bez względu na to, czy posiadał $100, czy $1,000,000 dolarów – zarabiać YFI w tym samym czasie i po tych samych kosztach. Oznaczało to, że każdy użytkownik mógł nabyć YFI, aby wpływać na Yearn.finance.
Decyzje, które zostały podjęte do tej pory, obejmują zatrudnienie zespołu marketerów i programistów oraz dodanie pewnych strategii do Vault'ów.
Dlaczego YFI jest ważne
Chociaż wielu koncentruje się na kursie, który doświadczyło YFI, należy spojrzeć na sam projekt, ponieważ YFI zapoczątkowało zmianę w sposobie, w jaki protokoły mogą zachęcać do adopcji. Argumentowano, że uruchomienie YFI było "najbardziej uczciwym startem od czasu Bitcoina", ponieważ każdy mógł uczestniczyć w generowaniu monety, płacąc tę samą cenę.
Wyzwania
YFI nie jest pozbawione wyzwań. Ponieważ Andre Cronje był mózgiem Yearn.finance i YFI przez tak długi czas, inwestorzy z uwagą obserwują jego ruchy. Oznacza to, że jeśli weźmie wolne, wielu może uznać to za cios dla YFI. W związku z tym niektórzy twierdzą, że projekt jest nadal scentralizowany wokół tego kluczowego gracza (przynajmniej do pewnego stopnia).
Zostało to zaakcentowane w połowie tego roku, kiedy ogłoszono informacje o Cronje chcącym opuścić przestrzeń DeFi. Ceny YFI zaczęły spadać z powodu obaw o zamknięcie projektu.
Te trend widoczny w czymś, nazywanym "Cronje Premium" (jak określają to niektórzy traderzy) powoli traci na znaczeniu, gdy Yearn.finance wprowadza nowych członków zespołu. Jeśli zdecentralizowane zarządzanie będzie się rozwijać bez wpływu Cronje, problem ten może zniknąć.
Przemyślenia końcowe
Uruchomienie YFI oznaczało zmianę w sposobie dystrybucji monet przez projekty kryptowalut w całej branży. Zapewniając motywację dla wczesnych użytkowników, projekty mogą szybko zostać przyjęte i oddolnie rozwinąć własną społeczność. Wiąże się to z koncepcją "skóry w grze", która sugeruje, że ci, którzy mają udział pieniężny lub emocjonalny w inwestycji, zrobią wszystko, co w ich mocy, aby umożliwić jej sukces.
Yearn.finance to interesujący protokół służący do tworzenia unikalnych zdecentralizowanych produktów finansowych. Przyszłość wydaje się jasna wraz z nowym zespołem deweloperów i marketerów, ale tylko czas pokaże, czy projektowi uda się długofalowo przetrwać w przestrzeni DeFi na Ethereum.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję