Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Cena Bitcoina (BTC) z największym miesięcznym wzrostem w historii. To dopiero początek?

Bitcoin zakończył luty 2024 r. z największym w historii miesięcznym wzrostem w ujęciu dolarowym. Tylko w ubiegłym miesiącu cena bitcoina wzrosła o ponad 18600 USD. W rezultacie pobity został rekord wzrostu z października 2021 r., gdy cena bitcoina urosła o ponad 17500 USD. Z kolei w ujęciu procentowym tylko w listopadzie kurs bitcoina wzrósł o niemal 44%, co z kolei jest największą zwyżką od grudnia 2020 r. Wtedy procentowy wzrost ceny BTC wyniósł 47%.

Cena Bitcoina (BTC) z największym miesięcznym wzrostem w historii. To dopiero początek?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Wzrost płynności i ETFy pomogły kryptowalutom
    1. Napływy do ETFów BTC do obserwacji
      1. Zobacz także: Andrij Werewski może żałować. Kernel Holding sprzedał kryptowaluty za wcześnie

    Wzrost płynności i ETFy pomogły kryptowalutom

    Od początku uruchomienia ETFów na bitcoina łączny napływ środków netto wyniósł prawie 7,5 mld USD. Mówimy o kwocie netto, ponieważ tylko z GBTC wypłynęło prawie 8,5 mld USD, z czego wczoraj niemal 600 mln USD, a reszta ETFów wchłonęła tę podaż z nawiązką. Na prowadzeniu jest ETF od BlackRocka z napływem ponad 7,7 mld USD oraz Fidelity z napływem zbliżającym się do 5 mld USD. Otwartym pytaniem pozostaje to, jak głębokie są kieszenie inwestorów, którzy kupują jednostki ETFów z ekspozycją na bitcoina i czy wystarczy im kapitału do halvingu, gdy podaż BTC spadnie o połowę do 450 coinów dziennie.

    Warto także pamiętać, że bitcoina można traktować jako tzw. gąbkę płynności systemu finansowego, tzn., że gdy dostępna jest w systemie większa ilość pieniądza, to trafia on właśnie na rynek kryptowalut, a w tym przypadku już może trafiać do ETFów na bitcoina.

    Poziom tej płynności możemy obserwować przez rezerwy banków w Fed, które w skali roku wzrosły o niemal 570 mld USD, czyli najwięcej od stycznia 2022 r. Dzieje się tak, ponieważ na rynek finansowy wciąż trafiają środki z reverse repo, które stanowiły nadpłynność na rynku. Niemniej zostało ich jeszcze 500 mld USD i być może tej wiosny reverse repo przestanie spadać, dodając płynności do systemu. Wtedy może pojawić się pewne zagrożenie dla rynku kryptowalut, nie mówiąc już o chęci realizacji zysków przez spekulantów.

     

    Napływy do ETFów BTC do obserwacji

    W tym momencie wydaje się, że najważniejsze, co można zrobić, to nadal obserwować, jak zachowuje się Wall Street po tak szybkim wzroście ceny bitcoina w lutym i czy nadal będzie z taką zaciekłością budować ekspozycję na bitcoina. Jeśli tak, to szczyt wszech czasów może zostać osiągnięty przed halvingiem, który może mieć miejsce 18 kwietnia.

     

    Zobacz także: Andrij Werewski może żałować. Kernel Holding sprzedał kryptowaluty za wcześnie

     


    Daniel Kostecki

    Daniel Kostecki

    Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama