Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin TO THE MOON! Kryptowaluta BTC wysłana na Księżyc, ale misja będzie porażką

|
selectedselectedselected
Bitcoin TO THE MOON! Kryptowaluta BTC wysłana na Księżyc, ale misja będzie porażką | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bitcoin miał szansę zostać pierwszym aktywem finansowym, które dotarło na powierzchnię Księżyca. Lądownik zawierający fizycznego BTC zmierza w kierunku srebrnego globu. Niestety, misja jest zagrożona.

 

  • Statek kosmiczny zawiera fizyczną monetę Bitcoin przygotowaną przez giełdę Bitmex
  • Na pokładzie są także między innymi urządzenia badawcze NASA
  • Powodzenie inicjatywy prawdopodobnie czeka duże niepowodzenie

 

 

Przełom w historii kryptowalut - pierwszy BTC poleciał w kierunku Księżyca

Giełda kryptowalut Bitmex wysłała w kierunku Księżyca fizycznego Bitcoina. Rakieta Vulcan w poniedziałek wyniosła ważący 1,2 tony lądownik Peregrine-1 zawierający 1 BTC. Start miał miejsce 8 stycznia z bazy Sił Kosmicznych USA w Cape Canaveral na Florydzie.

Reklama

"Portfel bitcoin w kształcie jednej monety wyląduje na Księżycu na pokładzie statku kosmicznego Peregrine, co czyni go pierwszym aktywem finansowym, który dotknie powierzchni Księżyca!" - czytamy w komunikacie Bitmex.

Bitcoin został umieszczony w lądowniku skonstruowanym przez firmę Astrobotic. Rakieta Vulcan została z kolei przygotowana przez United Launch Alliance (ULA).

Lądownik miał dotrzeć do Księżyca pod koniec lutego. Wstępna data przybycia została ustalona na 23 lutego 2024 roku. Teraz wiemy już, że tak się stanie. Misja napotkała poważne problemy.

 

Lądownik Peregrine-1

bitcoin to the moon kryptowaluta btc wyslana na ksiezyc ale misja bedzie porazka grafika numer 1bitcoin to the moon kryptowaluta btc wyslana na ksiezyc ale misja bedzie porazka grafika numer 1

Reklama

 Źródło: NASA.

 

Problemy techniczne lądownika Peregrine z BTC na pokładzie

Niestety, Astrobotic twierdzi, że już niedługo straci kontrolę nad lądownikiem Peregrine-1. Statek został uszkodzony i doznał poważnego wycieku paliwa. Utrudnia to utrzymanie stabilnego kierunku lotu, a także oznacza niemożliwość zrealizowania lądowania.

Czas do końca misji jest teraz mierzony zaledwie w godzinach, a lądowanie wykluczone, podała firma. Peregrine uległ uszkodzeniu niemal natychmiast po opuszczeniu rakiety nośnej.

"W tej chwili celem jest doprowadzenie Peregrine tak blisko Księżyca, jak to tylko możliwe, zanim straci on zdolność utrzymywania pozycji skierowanej na Słońce, a następnie utraci moc" - czytamy w oświadczeniu Astrobotic.

Inżynierowie zauważyli, że lądownik miał trudności z utrzymaniem paneli słonecznych skierowanych w stronę Słońca w celu naładowania baterii. Przyczyną okazał się wyciek, który zmieniał trajektorię lotu.

Reklama

Aby utrzymać prawidłową orientację silniki manewrowe muszą zużywać więcej zapasu paliwa niż przewidywano. Astrobotic szacuje, że lądownik posiada zapas paliwa na 2 dni zanim rezerwy zostaną wyczerpane, a kontrola nad nim zostanie utracona. Wtedy, wskutek zmiany orientacji panele słoneczne nie będą już zbierać światła słonecznego, co oznacza koniec energii.

 

Zobacz również: Kurs bitcoina - rok 2024 będzie kluczowy wedle prognozy ekspertów

 

Bitcoin nie dotrze do Księżyca

W rezultacie, pierwszy fizyczny BTC nie dotrze do powierzchni Księżyca. Jednak wciąż jest on pierwszym w historii zasobem finansowym wysłanym w kierunku innego ciała niebieskiego.

Fizyczny 1 BTC przygotowany przez Bitmex waży 43 g. Towarzyszy on 201 innym ładunkom od rządów, firm, uniwersytetów i inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services. Na fizycznej reprezentacji monety znajduje się wygrawerowany adres publiczny (1MoonBTCixFH3XTrWRCbMpK23o74nQrA1Q) wraz z kluczem prywatnym.

"Misja jest doniosłym osiągnięciem w eksploracji kosmosu, reprezentującym pierwszy krok w tworzeniu systemu monetarnego dla gospodarki kosmicznej. Doskonale zachowany dla przyszłych pokoleń, bitcoin na Księżycu jest kapsułą czasu, która rejestruje jedną z najważniejszych ludzkich innowacji i postępów technologicznych. Ten decydujący krok naprzód to dopiero początek nowej ery" - skomentował Stephan Lutz, CEO Bitmex.

Reklama

 

Czytaj również: Tąpnięcie na kryptowalutach. Kurs bitcoina w 15 urodziny spada o 6%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama