Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,03%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,02%
GBP / PLN5,04-0,04%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zmiany na FOREX

W trakcie środowej sesji kurs EUR/PLN umocnił się w pobliże 4,64 a kurs USD/PLN w pobliże 4,16 dzięki kontynuacji wzrostów na parze EUR/USD powyżej 1,1150.

inflacja w strefie Euro

inflacja w strefie Euro

Szacunkowy odczyt inflacji CPI r/r za marzec wyniósł w Hiszpanii 9,8%, znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 8,1% i odczytu z lutego na poziomie 7,6%. Z kolei w Niemczech inflacja r/r wzrosła z 5,1% w lutym do 7,3% w marcu, wobec konsensusu na poziomie 6,3%. Jutro poznamy odczyty dla Francji i Włoch, które jeśli pokażą podobną dynamikę wzrostu to mogą stanowić poważny problem dla decydentów z EBC. Najwyższy od lat wzrost cen wzmaga presję rynkową na szybszą podwyżkę stóp procentowych w strefie euro co kontrastuje z ostatnimi wypowiedziami prezes Ch. Lagarde, która uważa że dynamika wzrostu cen żywności i energii powinna przyhamować. Rosnące oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w tym roku mogą też być katalizatorem do dalszego umocnienia na parze EUR/USD w nadchodzących dniach.

Zobacz także: Kursy walut 30.03.: mocne spadki na euro i dolarze - odreagowanie złotego!

 

notowania kursów walutowych

notowania kursów walutowych

Umocnienie euro wraz z powrotem sentymentu do aktywów regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod wpływem postępu w negocjacjach ukraińsko-rosyjskich sprzyjają dalszemu umocnieniu złotego. Z drugiej strony paliwo do dalszych wzrostów może się szybko skończyć jeśli okaże się, że zapowiedzi ograniczenia działań wojennych będą tylko ,,grą na czas” ze strony Rosji. Pozytywny wpływ na złotego mają też rosnące, rynkowe oczekiwania co do docelowego poziomu stóp NBP przed piątkowym odczytem inflacji za marzec, której dynamika wzrostu również może mocno zaskoczyć in plus. Z drugiej strony RPP może nie być skłonna do mocniejszych podwyżek stóp ze względu na jej obawy o spowalniające tempo wzrostu PKB. Stąd tez uważamy, że notowania złotego mogą dalej cechować się podwyższoną zmiennością i ulec korekcie spadkowej po dynamicznych wzrostach z ostatnich dni.

hurtowe obligacje skarbowe

hurtowe obligacje skarbowe

Zobacz także: Potężne zmiany na rynku nieruchomości! Ceny mieszkań, liczba kredytów hipotecznych oraz oferty sprzedaży zaskakują, marzec 2022

 

Na krajowym rynku stopy procentowej środa przyniosła stabilizację krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS. Dla porównania w Europie dominowały ich wzrosty, co wiązało się m.in. z publikacją wyższych od oczekiwań danych nt. inflacji w marcu. 

notowania skarbowych papierów wartościowych

notowania skarbowych papierów wartościowych

W czwartek może lekko ciążyć krajowemu rynkowi długu informacja nt. podaży papierów dłużnych w II kw. 2022 r., jak również publikacja wstępnych danych nt. inflacji w strefie euro za marzec (szczególnie po ostatnim odczycie z Hiszpanii czy Niemiec). Mimo potencjalnie negatywnego wpływu oba wydarzenia nie muszą zanegować tendencji do spadku rentowności rozpoczętej we wtorek, ważniejsze będą bowiem informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie.

średnie kursy walut NBP

średnie kursy walut NBP

W związku z zapadającą emisją papierów PS0422 Ministerstwo Finansów może być zainteresowane zorganizowaniem dwóch aukcji regularnych w kwietniu. W tym kontekście warto pamiętać, że łącznie w obrocie znajdują się papiery za 22,5 mld PLN. Z tej puli papiery za 7,3 mld PLN posiada w portfelu NBP, co oznacza, że do inwestorów trafi kwota netto ok. 15 mld PLN. Biorąc to pod uwagę, MF może być zainteresowane emisją papierów na wspomnianych dwóch aukcjach w łącznej wysokości 12 mld PLN. Dodatkowo na aukcjach w maju i czerwcu spodziewać się można podobniej oferty jak w I kw., czyli jednej aukcji regularnej i jednej zamiany w miesiącu. Łącznie dawałoby to około 32 mld PLN sprzedaży w całym kwartale. Kluczowe znaczenie będzie miał jednak popyt, który okazał się barierą na początku roku. Dla porównania resort finansów w całym I kw. br. uplasował obligacje za 21,8 mld PLN (41% na aukcjach zamiany). Spory udział w emisjach powinny mieć papiery serii WZ, chociaż ostatni przetarg pokazał mocniejszy popyt również na przecenione obligacje 5- i 10-letnie.

cena złota, cena ropy, kursy walutowe, notowania indeksów giełdowych

cena złota, cena ropy, kursy walutowe, notowania indeksów giełdowych

Zobacz także: Kurs euro poszedł w górę - złoty znów jedną najgorzej radzących sobie walut!

Czytaj więcej