Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,01%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,09%
GBP / PLN5,06-0,03%
EUR / USD1,09+0,03%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,77-0,16%
ROPA WTI82,58-0,28%
ZŁOTO2 161,68+0,01%
SREBRO25,13+0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto ile kosztuje

Po mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oddają część zwyżek. Korekta jest jednak niewielka, a ceny ropy nie oddalają się od wypracowanych wczoraj wielomiesięcznych maksimów. Cena ropy Brent pozostaje w rejonie 63 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI walczą o utrzymanie się w okolicach 60 USD za baryłkę.

W ostatnich dniach wielu inwestorów już wręcz wyczekuje jakiejś mocniejszej korekty cen ropy naftowej, zwłaszcza że rynek ten jest już mocno przegrzany wskaźnikowo. Niemniej, na razie informacje z różnych części świata wspierają stronę popytową. Po prognozach dotyczących utrzymywania się dużego popytu na ropę w Azji (w tym w dynamicznie rozwijających się Indiach) oraz po niedawnych niepokojących doniesieniach z Półwyspu Arabskiego (związanych z wojną domową w Jemenie), obecnie przyszedł czas na mrozy w USA.

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 1

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Wyjątkowo niskie temperatury powietrza w Stanach Zjednoczonych wyraźnie przełożyły się bowiem na problemy z tamtejszą infrastrukturą naftową. Mrozy najmocniej dotknęły stan Teksas, w którym aż 3 mln gospodarstw domowych i biznesów zostało tymczasowo bez prądu. Niektóre lokalne rafinerie wstrzymały bowiem działalność operacyjną, a dodatkowe środki ostrożności nałożono na operatorów ropociągów i gazociągów.

Sytuacja w Teksasie jest istotna, bowiem kraj ten odpowiada za produkcję aż 4,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie, a na jego terytorium znajduje się aż 31 rafinerii, czyli najwięcej spośród wszystkich amerykańskich stanów. Sytuacja uderzy jednak w rynek ropy dwutorowo: z jednej strony wstrzyma produkcję, co pozytywnie przełoży się na ceny ropy naftowej, ale z drugiej strony doprowadzi także do mniejszego przerobu surowca, czyli mniejszego popytu na ropę ze strony rafinerii. Ten pierwszy czynnik ma jednak większe znaczenie, bowiem zapasy paliw i tak są w miarę duże, a sam spadek wydobycia może przynajmniej częściowo doprowadzić do obniżenia się zapasów ropy na drodze do niwelowania globalnej nadwyżki surowca.

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 2

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Silna konkurencja dla złota i srebra

Reklama

Na globalnych rynkach finansowych w ostatnich dniach zagościł optymizm. Siły strony popytowej nie było jednak widać na rynku złota – notowania tego kruszcu nie przerwały złej passy z ostatnich miesięcy i w pierwszej połowie lutego pozostawały pod presją podaży. Obecnie cena złota porusza się niewiele powyżej poziomu 1800 USD za uncję.

Tymczasem na rynku srebra mieliśmy do czynienia z emocjonującym przełomem stycznia i lutego, jednak po dynamicznych zwyżkach przyszły równie gwałtowne przeceny, a późniejsze dni na rynku tego kruszcu upływały pod znakiem delikatnych zwyżek cen.

Jak podaje agencja Reuters, w tygodniu zakończonym 10 lutego fundusze oparte o złoto i srebro zanotowały największe odpływy kapitału od trzech miesięcy. Wynikało to przede wszystkim z dużej konkurencji, jaką stanowiły inne aktywa. Chociażby na samym rynku surowców silne wzrosty zanotowały ropa naftowa oraz miedź, czyli surowce silnie powiązane z globalną koniunkturą. Również zwyżki głównych indeksów akcji zachęcały inwestorów do podejmowania większego ryzyka i przenoszenia kapitału z rynków metali szlachetnych.

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 3

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Reklama

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 4

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym.  - 4

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej