Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,15%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zlecenie pozarynkowe

Jak działają transakcje pakietowe na giełdzie? Kto może z nich korzystać i w jaki sposób możemy je śledzić?

 

Zlecenie pozarynkowe i pozasesyjne

Zlecenia maklerskie, z którymi mamy do czynienia na co dzień jako inwestorzy indywidualni to zlecenia rynkowe, czyli takie, które realizowane są w trakcie trwania sesji giełdowej poprzez publiczny arkusz zleceń danej spółki. W zleceniach tego typu czekamy na pojawienie się pasującej oferty po drugiej stronie orderbooka (czyli na sytuację, w której ktoś zgadza się kupić akcje po cenie, po której my zgadzamy się je sprzedać lub też odwrotnie) Możemy też zgodzić się na realizację natychmiastową za pomocą zlecenia Po Każdej Cenie. O tym jak działa arkusz zleceń dowiesz się z 10. i 11. odcinka Kursu Inwestowania w Akcje.

Zlecenia rynkowe nie są jednak zbyt wygodne dla większych inwestorów instytucjonalnych, którzy chcąc kupić lub sprzedać większy pakiet akcji musieliby rozkładać w czasie taką transakcję z powodu niewystarczającej płynności albo godzić się na zauważalne podbicie notowań w przypadku kupna i dołowanie kursu w przypadku sprzedaży większej liczby akcji.

Reklama

Dla inwestorów instytucjonalnych przeznaczone są zlecenia pozarynkowe, inaczej nazywane też pozasesyjnymi, czyli takie które nie przechodzą przez arkusz zleceń i których warunki nie są ustalane na podstawie zleceń z orderbooka. Takie zlecenia są realizowane w ramach indywidualnego porozumienia pomiędzy podmiotem sprzedającym i kupującym akcje, dzięki czemu nie mają one wpływu na bieżące notowania akcji danej spółki.

W 26. odcinku kursu opisywałem zlecenie pozarynkowe Cross, teraz natomiast zajmę się tzw. transakcjami pakietowymi.

URL Artykułu

 

Transakcja pakietowa na giełdzie - co to jest?

Transakcja pakietowa jest najstarszym i podstawowym typem zlecenia pozarynkowego realizowanego poza systemem notowań ciągłych konkretnej spółki i poza jej arkuszem zleceń. 

Reklama

Warunki takiego zlecenia nie są całkowicie oderwane od aktualnego kursu akcji spółki, natomiast nie są też ograniczane przez oferty w arkuszu zleceń, jak ma to miejsce w przypadku zleceń rynkowych.

 

Transakcje pakietowe zawierane są pomiędzy dwoma inwestorami instytucjonalnymi przy wcześniejszym ustaleniu konkretnej ceny kupna/sprzedaży konkretnej liczby akcji. Więc tak naprawdę, zanim dojdzie do złożenia zlecenia, jego warunki są już ustalone pomiędzy dwiema stronami rynku.

 

Jakie warunki musi spełnić transakcja pakietowa?

Reklama

Wspomniałem, że transakcje pakietowe są realizowane poza rynkiem, jednak nie oznacza to, że ich warunki mogą być całkowicie oderwane od aktualnego kursu akcji danej spółki.

 

Cena akcji w transakcji pakietowej musi mieścić się w pewnym przedziale - w innym przypadku GPW nie przyjmie jej do realizacji. Ten przedział cenowy daje jednak spore pole manewru inwestorom instytucjonalnym. Cena akcji transakcji pakietowej ma dwa ograniczenia:

  • w przypadku realizowania transakcji pakietowej podczas sesji (8:00-17:05) cena akcji może być wyższa lub niższa maksymalnie o 10% od aktualnego kursu notowań ciągłych (czyli ostatniej transakcji z arkusza)
  • w przypadku realizowania transakcji pakietowej po zakończeniu sesji (pakietowe pozasesyjne: 170:05-17:30) cena akcji może być wyższa lub niższa maksymalnie o 40% od kursu zamknięcia danej spółki 
  • dla transakcji pakietowych na rynku NewConnect ograniczenie ceny wynosi 20% w obie strony

 

Oznacza to, że np. transakcja pakietowa akcji KGHM, które w danym momencie są notowane na rynku np. po 132,0000 PLN może zostać zrealizowana w trakcie trwania sesji po cenie minimalnej 118,8000 PLN i po cenie maksymalnej 145,2000 PLN (przedział pomiędzy tymi dwoma cenami jest dopuszczalny).

Reklama

W przypadku transakcji pakietowej pozasesyjnej, gdy na zamknięciu akcje KGHM będą wyceniane po 132,0000 PLN, cena w takim zleceniu może wahać się od 79,2000 PLN aż do 184,8000 PLN.

Tak więc inwestorzy instytucjonalni, szczególnie podczas realizowania transakcji pakietowych pozasesyjnych, mają spore pole manewru w kwestii ustalania ceny akcji. Przypomnę, że transakcje Cross narzucają znaczne ograniczenia w kwestii ustalonej ceny, która musi mieścić się w aktualnym spreadzie (czyli różnicy pomiędzy najlepszą ofertą kupna i sprzedaży). Zazwyczaj daje to kilku-kilkunastogroszowe pole manewru.

Transakcje pakietowe, w przeciwieństwie do Cross, nie wymagają też aby kupujący i sprzedający posiadali rachunki w tym samym domu maklerskim.

Transakcje pakietowe mają jednak dość istotne ograniczenie, dotyczące minimalnej wartości realizowanego zlecenia. Zlecenie pakietowe nie może mieć niższej wartości niż 250 tys. złotych i 100 tys. złotych dla NewConnect, co w praktyce ogranicza jego wykorzystanie do inwestorów instytucjonalnych. 

 

Reklama

Aby ograniczyć ryzyko potencjalnych manipulacji przez większych uczestników rynku za pomocą transakcji pakietowych, GPW nakłada też dodatkowe ograniczenia minimalnej wartości transakcji tego typu w przypadku spółek, które są notowane na giełdzie pierwszy rok kalendarzowy:

  • 2 mln PLN dla spółek z WIG20
  • 1 mln PLN dla spółek z mWIG40
  • 250 tys. PLN dla pozostałych (czyli bez zmian dla GPW, ale więcej dla NewConnect)

URL Artykułu

 

Gdzie znaleźć aktualne transakcje pakietowe na giełdzie?

Transakcje pakietowe, mimo tego że są zleceniami pozarynkowymi i nie znajdziemy ich w arkuszu zleceń konkretnej spółki, również mają charakter publiczny - bieżące informacje na ich temat (opóźnione o kwadrans) znajdziemy na witrynie warszawskiej giełdy w zakładce Notowania/Transakcje Pakietowe. Jeżeli na podstronie nie wyświetlają się żadne informacje, oznacza to że aktualnie żadne transakcje pakietowe nie są realizowane. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z zlecenie pozarynkowe