Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,99-0,04%
CHF / PLN4,42+0,29%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,01+1,53%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zlecenie PKC czy PCR

Zlecenie Po Cenie Rynkowej na pierwszy rzut oka jest dość podobne do zlecenia Po Każdej Cenie. Zarówno w przypadku zlecenia PKC i PCR priorytetem jest jak najszybsza realizacja. Oba rodzaje zleceń cechują się przede wszystkim tym, że nie posiadają limitu ceny, czyli są realizowane po najkorzystniejszych cenach z arkusza zleceń w momencie ich złożenia. 

 

Zlecenie PCR (po cenie rynkowej) - definicja

Przypomnę co to dokładnie oznacza:

Zlecenie kupna akcji bez limitu ceny jest realizowane po najlepszych cenach z prawej strony arkusza zleceń, czyli wg ofert sprzedaży, rozpoczynając od najniższych cen (im niższa cena zakupu, tym korzystniej).

Reklama

Zlecenie sprzedaży akcji bez limitu ceny jest realizowane po najlepszych cenach z lewej strony arkusza zleceń, czyli wg ofert kupna, rozpoczynając od najwyższych cen (im wyższa cena sprzedaży, tym korzystniejsza).

 

Zlecenie PCR ma dokładnie taki sam priorytet realizacji jak zlecenie PKC, czyli najwyższy. Oznacza to tyle, że zlecenia te są realizowane w pierwszej kolejności w stosunku np. do ofert z limitem ceny (nawet jeśli zlecenia z limitem były złożone wcześniej). 

W przypadku, w którym w arkuszu zleceń znajdują się oczekujące zlecenia PKC i PCR, o kolejności ich przyjęcia do realizacji decyduje czas ich wystawienia (kto pierwszy, ten lepszy).

Reklama

 

 

Zlecenie PCR i PKC - różnice

Wymieniłem podobieństwa pomiędzy zleceniami PKC i PCR, nadszedł więc czas na pokazanie tego, w jaki sposób się od siebie różnią.

 

Na samym początku powiedziałem, że zlecenie PCR, podobnie jak PKC, jest ofertą bez limitu ceny. To prawda, ale tylko do pewnego momentu. 

Reklama

Zlecenie PCR jest realizowane po najlepszej możliwej cenie zlecenia oczekującego po drugiej stronie orderbooka, tak samo jak PKC. Jednak w przypadku, w którym jego pełna realizacja po tej cenie nie będzie możliwa, to pozostała (ta niezrealizowana) część zlecenia PCR zostanie zamieniona na zlecenie oczekujące z limitem ceny, który będzie równy cenie ze zrealizowanej części zlecenia.

Jeżeli jest to dla Ciebie niezrozumiałe, to spokojnie, zaprezentuję działanie zlecenia PCR na przykładach.

 

Zlecenie Po Cenie Rynkowej w praktyce

  1. Składam zlecenie sprzedaży PCR 2000 akcji. Oferta została zrealizowana w całości po cenie kupna 3,04 PLN (6080 PLN). Oferta sprzedaży po 3,04 PLN pozostanie w orderbooku z wolumenem 20 087 szt.
  2. Składam zlecenie kupna PCR 4000 akcji. Część zlecenia zostaje zrealizowana natychmiast - kupuję 3000 akcji po aktualnie najkorzystniejszej cenie sprzedaży 3,06 PLN (10 800 PLN). W tym momencie nie ma jednak warunków w arkuszu zleceń na to, by zrealizować całe zlecenie po tej cenie. Dlatego też jego pozostała część (1000 szt.) zostaje zapisana w arkuszu zleceń jako zlecenie oczekujące kupna z limitem ceny 3,06 PLN (czyli pojawi się po lewej stronie arkusza zleceń). I od tego momentu ta część zlecenia zachowuje się dokładnie jak zlecenie limit, czyli nie zostanie wykonane po cenie wyższej niż 3,06 PLN.

 

Kiedy zlecenie PCR może zostać odrzucone?

Reklama

Zlecenie Po Cenie Rynkowej nie zostanie przyjęte do realizacji, jeżeli po drugiej stronie arkusza zleceń nie będzie żadnych ofert (co jest możliwe w zasadzie wyłącznie w przypadku spółek o bardzo niskiej płynności). W przypadku, w którym po drugiej stronie arkusza będzie wyłącznie zlecenie oczekujące PKC, to nasza oferta PCR zostanie wykonana po cenie ostatniej transakcji, a jeśli takiej nie było podczas tej konkretnej sesji giełdowej, to po kursie odniesienia z zamknięcia poprzedniej sesji. 

 

Zlecenie PCR - lepsze niż PKC?

Zlecenie Po Cenie Rynkowej łączy szybkość realizacji zlecenia PCR z zabezpieczeniem, jakie daje nam zlecenie z limitem cenowym. 

Wykorzystując zlecenie PCR do szybkiej sprzedaży lub kupna akcji mamy gwarancję, że przynajmniej jego część zostanie natychmiast wykonana, jednocześnie nie narażamy się na sytuację, w której nasze zlecenie zacznie “zbierać” coraz mniej korzystne cenowo oferty z przeciwnej strony arkusza zleceń (co jest dużym zagrożeniem w przypadku mało płynnych spółek i ofert PKC o większym wolumenie).

Osobiście uważam, że w większości przypadków zlecenie PCR jest równie skuteczne jak PKC, przy tym jednak znacznie bezpieczniejsze, dlatego skłaniałbym się właśnie ku niemu, zamiast zlecenia Po Każdej Cenie.

Reklama

URL Artykułu

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z zlecenie PKC czy PCR