W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6377 (osłabienie złotego o 2,5%). W czwartek od rana złoty zaczął silnie tracić na wartości w reakcji na wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie pod koniec dnia kurs EURPLN przekroczył poziom 4,71. W piątek doszło do lekkiej korekty, niemniej kurs EURPLN pozostał wyraźnie poniżej poziomu 4,60.
Ze względu na silny wzrost awersji do ryzyka ze względu na wybuch wojny w Ukrainie w zeszłym tygodniu obserwowaliśmy umocnienie dolara względem euro. W efekcie, w czwartek kurs EURUSD obniżył się przejściowo do poziomu 1,11.
W tym kurs EURPLN będzie pozostawał pod wpływem przebiegu wojny w Ukrainie
Uważamy, że zaplanowana na środę publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro będzie negatywna dla złotego. Jednocześnie w środę i czwartek oczekujemy podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty ze względu na wystąpienia szefa Fed, J. Powella przed Kongresem. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.
Przebieg wojny w Ukrainie i wystąpienie szefa Fed w centrum uwagi rynku
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 4,66 (wzrost o 17pb), 5-letnie do 4,02 (wzrost o 14pb), a 10-letnie do 3,95 (wzrost o 7pb). W ubiegłym tygodniu doszło do wyraźnego wzrostu rentowności na całej długości krzywej. Na rynku zaczęły dominować obawy, że wojna w Ukrainie doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji, co wymusi na głównych bankach centralnych silniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Jednocześnie, ze względu na położenie geograficzne Polski, doszło do wzrostu spreadów pomiędzy polskimi a niemieckimi obligacjami.
W tym tygodniu stawki IRS pozostaną pod wpływem wojny w Ukrainie
Uważamy, że zaplanowana na środę publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro, w przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy, może przyczynić się do wzrostu stawek IRS. We wtorek i w środę oczekujemy podwyższonej zmienności stawek IRS z uwagi na wystąpienia szefa Fed, J. Powella przed Kongresem. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na krzywą.