Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,98-0,16%
CHF / PLN4,42+0,35%
GBP / PLN5,03-0,03%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 501,15+0,13%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 774,57+0,04%
S&P 5005 251,06+0,05%
ROPA BRENT86,65+1,11%
ROPA WTI82,78+1,30%
ZŁOTO2 223,00+1,43%
SREBRO24,89+1,30%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wtorkowy raport API

Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY 

 

Poniedziałek, 17 października

Początek tygodnia nie będzie obfitował w istotne wydarzenia makroekonomiczne. Poznamy dane na temat wrześniowego bilansu handlu zagranicznego Chin, odczyty z japońskiego przemysłu oraz dane na tamat inflacji konsumenckiej w Nowej Zelandii. NBP opublikuje też oficjalne dane na temat inflacji bazowej w Polsce za wrzesień.

Reklama

 

Bilans handlu zagranicznego Chin za wrzesień - jeden z najważniejszych odczytów z chińskiej gospodarki, mówiący o różnicy między wartością eksportu a importu. W sierpniu bilans handlu zagranicznego wyniósł 79,39 bln USD, natomiast prognozy analityków wskazują na odczyt na poziomie 81 bln USD we wrześniu.

Godzina publikacji: 00:00

 

Produkcja przemysłowa w Japonii za sierpień - Ministerstwo Gospodarki i Handlu Japonii pokaże dane na temat wartości produkcji przemysłowej za sierpień, zarówno w ujęciu wyrównanym, jak i niewyrównanym sezonowo. Analitycy prognozują znaczącą poprawę danych za sierpień (5% r/r), w porównaniu do lipca (-2% r/r).

Reklama

Godzina publikacji: 06:30

 

Inflacja bazowa w Polsce za wrzesień - NBP opublikuje odczyt wskaźnika Core CPI za wrzesień (wskaźnik CPI bez uwzględnienia cen energii i żywności). Prognozy analityków zakładają odczyt na poziomie 10,7% r/r, w porównaniu do 9,9% r/r w sierpniu. Bez wątpienia wrześniowa inflacja bazowa będzie jak dotąd najwyższą w tym roku, przynajmniej do odczytu za październik.

Godzina publikacji: 14:00

 

Reklama

NY Empire State Index za październik - NY Empire State to indeks publikowany przez Fed, będący wskaźnikiem nastrojów managerów sektora produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych i ich prognoz na najbliższe półrocze. Odczyt poniżej 0 pkt. oznacza prognozowany spadek koniunktury  pogorszenie warunków ekonomicznych. We wrześniu wartość wskaźnika wyniosła -1,5 pkt., zaś prognozowany odczyt za październik to -1 pkt.

Godzina publikacji: 14:30

 

Inflacja konsumencka (CPI) za trzeci kwartał w Nowej Zelandii - wskaźnik CPI za drugi kwartał w Nowej Zelandii wyniósł 7,3% rok do roku, zaś prognoza analityków za trzeci kwartał wynosi 6,6% r/r.

Godzina publikacji: 23:45

Reklama

 

 

Wtorek, 18 października

We wtorek opublikowane zostaną kolejne dane z chińskiej gospodarki, z których najważniejsze będą dotyczyć wskaźnika PKB za trzeci kwartał oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Kluczowe na wtorkowej sesji będą jednak dane na temat produkcji przemysłowej w USA.

 

Reklama

Wskaźnik PKB w Chinach za trzeci kwartał - prognozy analityków wskazują na wzrost chińskiego PKB w trzecim kwartale o 3,4% rok do roku i wzrost o 3,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału. PKB w IIQ wyniosło 0,4% r/r i -2,6% k/k.

Godzina publikacji: 04:00

 

Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Chinach za wrzesień - prognozy dotyczące sprzedaży detalicznej w Chinach wskazują na wzrost o 3,3% rok do roku (w porównaniu do 5,4% rok do roku w sierpniu). Prognozy analityków dotyczące produkcji przemysłowej we wrześniu wskazują na 4,5% r/r, w porównaniu do 4,2% r/r w sierpniu.

Godzina publikacji: 04:00

Reklama

 

Indeks ZEW w Niemczech za październik - niemiecki indeks instytutu ZEW obrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w stosunku do sytuacji gospodarczej Niemiec. Odczyt poniżej 0 (w skali od -100 do 100) oznacza pogorszenie nastrojów i zwiększenie awersji do ryzyka wśród uczestników rynku. Wrześniowy odczyt indeksu ZEW wskazał na -61,9 pkt., natomiast prognozy analityków mówią o wyniku -66 pkt. za październik. Oznaczałoby to najgorszy odczyt indeksu w tym roku.

Godzina publikacji: 11:00

 

Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych za wrzesień - analitycy prognozują, że amerykański przemysł skurczył się o 0,1% w porównaniu do sierpnia. W sierpniu natomiast produkcja przemysłowa w USA skurczyła się o 0,2% w porównaniu do lipca.

Reklama

Godzina publikacji: 15:15

 

Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy - w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 7,05 mln baryłek t/t. Prognoza analityków mówi o zmianie na poziomie -0,5 mln baryłek t/t.

Godzina publikacji: 22:40

 

Zobacz także: Inflacja zaskoczyła! FED jeszcze mocniej podniesie stopy procentowe?

Reklama

 

Środa, 19 października

Środek tygodnia handlowego upłynie pod znakiem danych na temat inflacji z brytyjskiej gospodarki, zarówno konsumenckiej, jak i bazowej oraz RPI. Eurostat pokaże również dane na temat wrześniowej inflacji w strefie euro. Poznamy również odczyty inflacji z Kanady.

 

Ceny nieruchomości w Chinach we wrześniu - jeden z ważniejszych odczytów z chińskiej gospodarki, dający wgląd w koniunkturę na rynku nieruchomości. W sierpniu ceny na rynku mieszkaniowym spadły o 1,3% w porównaniu do poprzedniego roku, co jest kontynuacją długoterminowego trendu słabnącej dynamiki cenowej. Ujemna dynamika zmiany cen na chińskim rynku nieruchomości po raz pierwszy wystąpiła w maju tego roku.

Godzina publikacji: 03:30

Reklama

 

Dane na temat wrześniowej inflacji w Wielkiej Brytanii - urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikuje dane na temat wskaźnika CPI, Core CPI i RPI za wrzesień. Prognozowana inflacja konsumencka we wrześniu to 10,1% rok do roku, w porównaniu do 9,9% r/r zanotowanych w sierpniu. Prognozy inflacji bazowej wskazują na odczyt na poziomie 6,4% rok do roku, w porównaniu do 6,3% r/r w poprzednim miesiącu. Inflacja RPI (wskaźnik CPI uwzględniający koszty spłaty długu hipotecznego i poziom cen nieruchomości) w sierpniu wyniosła 12,3% rok do roku.

Godzina publikacji: 08:00

 

Inflacja HICP i bazowa HICP w strefie euro za wrzesień - Eurostat opublikuje dane na temat inflacji za wrzesień, liczonej wg wskaźnika zharmonizowanego. Prognozowany wskaźnik HICP za wrzesień to równe 10% rok do roku, wobec 9,1% zanotowanych w sierpniu, co będzie oznaczało wybicie kolejnego historycznego szczytu odczytów inflacji w strefie euro. Prognozowana inflacja bazowa HICP we wrześniu to 4,8% r/r, w porównaniu do 4,3% r/r w sierpniu.

Reklama

Godzina publikacji: 11:00

 

Dane z rynku nieruchomości w USA za wrzesień - Census Bureau opublikuje wrześniowe dane na temat przyznanych pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów. Oczekiwane odczyty to kolejno: 1,575 mln pozwoleń oraz 1,505 mln rozpoczętych budów. W sierpniu liczba pozwoleń na budowę wyniosła 1,542 mln, zaś rozpoczętych budów 1,575

Godzina publikacji: 14:30

 

Reklama

Odczyt inflacji konsumenckiej w Kanadzie za wrzesień - Kanadyjski urząd statystyczny opublikuje dane na temat wrześniowej inflacji. W sierpniu wskaźnik CPI wyniósł równe 7% rok do roku.

Godzina publikacji: 14:30

 

Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. Konsensus zakłada spadek zapasów ropy o pół miliona baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy wysokość zapasów wzrosła o 9,88 mln baryłek w porównaniu do poprzedzającego tygodnia.

Godzina publikacji: 16:30

Reklama

 

Beżowa Księga Fed w październiku - amerykańska rezerwa federalna na dwa tygodnie przed listopadowym posiedzeniem FOMC opublikuje swój raport dotyczący polityki monetarnej

 

Zobacz także: „Kolacja przy Świecach”: szykujcie się na recesję! Kurs polskiego złotego (PLN) traci w oczach

 

 

Czwartek, 20 października

Reklama

Na czwartkowej sesji poznamy dane z polskiego przemysłu i wrześniowe odczyty z rynku pracy. Niemiecki Destatis opublikuje również wrześniowe dane na temat inflacji producentów u naszych zachodnich sąsiadów.

 

Bilans handlu zagranicznego Japonii za wrzesień - japońskie ministerstwo finansów opublikuje dane na temat różnicy pomiędzy wartością eksportu a importu we wrześniu. Prognozowany odczyt wskazuje na spadek o 2170 bln jenów. W sierpniu bilans handlu zagranicznego Japonii wyniósł -2820 bln jenów.

Godzina publikacji: 01:50

 

Reklama

Inflacja producencka (PPI) w Niemczech za wrzesień - niemiecki urząd statystyczny opublikuje dane na temat wrześniowego wskaźnika PPI. Prognozowany odczyt to 44% rok do roku, w porównaniu do 45,8% r/r w sierpniu. Jeżeli prognozy analityków się sprawdzą, będzie oznaczało to zahamowanie trwającego od początku zeszłego roku trendu wzrostowego inflacji PPI (szczyt w sierpniu na poziomie 45,8% r/r).

Godzina publikacji: 08:00

 

Produkcja przemysłowa w Polsce za wrzesień - GUS opublikuje dane na temat dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu. Prognozowany odczyt to 8,9% rok do roku, w porównaniu do 10,9% r/r zanotowanych we wrześniu. Oprócz tego GUS pokaże również dane na temat wrześniowych cen produkcji budowlano-montażowej i sprzedanej przemysłu.

Godzina publikacji: 10:00

Reklama

 

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA - cotygodniowy raport Departamentu Pracy na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - analitycy prognozują odczyt na poziomie 232 tys. wniosków w porównaniu do 228 tys. z poprzedzającego tygodnia.

Godzina publikacji: 14:30

 

Zobacz także: Sprawdzamy ceny węgla, pelletu, gazu i paliw w piątek

  

Piątek, 21 października

Reklama

W piątek w centrum zainteresowania znajdą się dane na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Poznamy również dane na temat inflacji konsumenckiej w Japonii.

 

Inflacja CPI i bazowa CPI w Japonii za wrzesień - sierpniowa inflacja CPI w Japonii wyniosła 3% r/r. Prognozy analityków dotyczące inflacji bazowej wskazują na odczyt w wysokości 3% r/r, w porównaniu do 2,8% r/r w sierpniu.

Godzina publikacji: 01:30

 

Reklama

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii za wrzesień - analitycy oczekują odczytu na poziomie -5% rok do roku, wobec spadku o 5,4% r/r. Konsensus analityków dotyczący sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym mówi o wyniku -0,5% (-1,6% r/r w sierpniu)

Godzina publikacji: 08:00

 

Sprzedaż detaliczna w Polsce za wrzesień - Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej we wrześniu. Konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 21,5% r/r, czyli bez zmian w porównaniu do sierpnia.

Godzina publikacji: 10:00

Reklama

 

Sprzedaż detaliczna w Kanadzie za wrzesień - prognozowany odczyt to 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Sierpniowy odczyt wskazał na spadek o 2,5% m/m.

Godzina publikacji: 14:30

 

Zobacz także: PILNE: Inflacja w Polsce (wrzesień 2022) wystrzeliła! Znikąd ratunku dla portfela

 

Czytaj więcej