Zyski to nie wszystko. To, że spółka osiąga zysk, nie oznacza, że nie może ona upaść. Dlatego też, podczas analizowania sytuacji spółek giełdowych warto zwrócić uwagę na to, czy spółka posiada zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań, w czym pomogą wskaźniki płynności.
Do oceny zdolności danej jednostki do regulowania swoich zobowiązań służą m.in. wskaźniki płynności. Możemy wyróżnić wskaźniki płynności statycznej i wskaźniki płynności dynamicznej. W niniejszym artykule opiszemy pierwsze z nich.
Wskaźniki płynności statycznej badają, jak (w zależności od poszczególnych rodzajów aktywów) spółka lub inna jednostka poradzi sobie ze spłatą swoich krótkoterminowych zobowiązań. Wskaźniki te uzyskujemy poprzez podzielenie konkretnego rodzaju aktywów przez zobowiązania krótkoterminowe, czyli wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia, na który sporządzono sprawozdanie finansowe. Zobowiązania krótkoterminowe znajdziemy po stronie pasywów bilansu.
Wskaźniki te stanowią istotną część analizy fundamentalnej spółki. Jeżeli ich wartości nie zawierają się we wzorcowych przedziałach może oznaczać to problemy z zarządzaniem płynnością. Zbyt niska wartość może wskazywać na niedobór płynności, który może skończyć się problemami z regulowaniem zobowiązań jednostki. Zbyt wysoka wartość może natomiast oznaczać, że jednostka niepotrzebnie utrzymuje zbyt duży stan aktywów obrotowych, inwestycji krótkoterminowych, czy też środków pieniężnych, zamiast obracać nimi. Odchylenia od wskaźników, nawet znaczące, nie muszą jednak oznaczać złej sytuacji. Mogą być chwilowym odchyleniem, spowodowanym np. otrzymaniem kredyt