Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,17%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 781,81+0,05%
S&P 5005 250,95+0,05%
ROPA BRENT86,78+1,26%
ROPA WTI82,98+1,54%
ZŁOTO2 221,46+1,36%
SREBRO24,87+1,22%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wojna na ukrainie wikipedia

Siły ukraińskie odpierają wrogie ataki na styku obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego, w większości przypadków zmuszając przeciwnika do wycofania się na wcześniej zajmowane pozycje. Głównym obszarem walk pozostaje rejon Siewierodoniecka – siły rosyjskie miały wkroczyć do północnej części miasta, a także zniszczyć most łączący je z sąsiednim Lisiczańskiem; wciąż nie udało im się opanować drogi Lisiczańsk–Bachmut na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

Do obniżenia intensywności działań bojowych miało dojść w środkowej części obwodu donieckiego (w okolicach Awdijiwki i Kurachowego), sporadycznie do starć dochodziło też w obwodzie zaporoskim. Dominował ostrzał artyleryjski, rosyjskie lotnictwo kontynuowało również bombardowania pozycji ukraińskich i ich bezpośredniego zaplecza. Poza rejonami walk celami ostrzału i bombardowań pozostają Charków wraz z okolicznymi miejscowościami, Mikołajów, miejscowości w obwodzie dniepropetrowskim na południe od Krzywego Rogu oraz przygraniczne rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego. W ostatnich dniach Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na obiekty infrastruktury kolejowej i magazyny w obwodach charkowskim (Łozowa), połtawskim (rejon łubieński), zaporoskim (Wilnianśk na północno-wschodnich obrzeżach Zaporoża) i żytomierskim (Korosteń i ponownie w ostatnich dniach Małyn), a także infrastruktury wojskowej w obwodzie rówieńskim. Obrońcy poinformowali o zestrzeleniu części rakiet.

 

Reklama

Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że na spotkaniu ministrów obrony NATO 23 maja ma zapaść decyzja o przekazaniu Ukrainie amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych (ang. MLRS, Multiple Launch Rocket System). Z informacji medialnych wynika, że miałyby to być wyrzutnie M270, zróżnicowane pod względem kalibru i zasięgu wykorzystywanych rakiet. „The Washington Post” doniósł również o możliwości przekazania Ukrainie systemów obrony powietrznej „Patriot”. W lipcu ma ona otrzymać 15 niemieckich samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych „Gepard” z zapasem 59 tys. sztuk amunicji. Z kolei dowództwo Operacyjne „Zachód” armii ukraińskiej zaprezentowało pojazdy „Banderomobil” (cywilny samochód terenowy w wersji pick-up przekształcony w nieopancerzoną platformę broni lekkiej) z zamontowanymi amerykańskimi granatnikami automatycznymi Mark 19. 

 

Według władz obwodu zaporoskiego nadal działają ukraińskie grupy dywersyjne: w Enerhodarze nieznani sprawcy dokonano zamachu bombowego na szefa kolaboranckiej administracji Andrija Szewczyka, który odniósł ciężkie rany. 22 maja dzięki skoordynowanym działaniom z partyzantami armia ukraińska zniszczyła kilka systemów artyleryjskich armii rosyjskiej – w tym działa „Hiacynt” i „Pion” oraz samobieżną haubicę „Msta-S”. W reakcji na działania ukraińskich dywersantów siły rosyjskie zaostrzyli kontrole pojazdów, w tym środków komunikacji publicznej.

 

Siły rosyjskie zablokowały wszystkie drogi łączące obwód chersoński z terenami kontrolowanymi przez władze ukraińskie. Uniemożliwia to ewakuację ludności z obszarów objętych działaniami wojennymi, Rosjanie zezwalają jedynie na podróż w kierunku okupowanego Krymu. W Chersoniu zwiększono ilość patroli i punktów kontrolnych. Pomimo nacisków okupantów mieszkańcy świętowali Dzień Wyszywanki, rozdawali ulotki wzywające najeźdźców do wycofania i plakaty z symbolami Ukrainy. W zajętych przez Rosjan miejscowościach obwodu zaporoskiego kolaborancka administracja zatwierdziła „oficjalny” kurs wymiany na poziomie 10 hrywien za 25 rubli. Przedsiębiorcy są ostrzegani o odpowiedzialności za odmowę sprzedaży towarów za ruble. W Melitopolu pozostawiono w obiegu hrywnę, ale płatności bezgotówkowe dopuszczalne są tylko w rublach.

Reklama

 

Według rosyjskiego resortu obrony wszyscy ukraińscy żołnierze zostali ewakuowani z Mariupola. Od 16 do 20 maja okrążone zakłady Azowstal miało opuścić 2439 ludzi, którzy przetrzymywani są na terenach kontrolowanych przez Rosjan. Ich los pozostaje niejasny, strona ukraińska nadal prowadzi negocjacje w celu ich uwolnienia lub wymiany na rosyjskich jeńców. W Mariupolu rozpoczęto przymusowy werbunek mieszkańców do tzw. „oddziałów ochotniczych”. Władze kolaboranckie oświadczyły, że będą organizowane wspólne patrole z żołnierzami rosyjskimi i tzw. milicją Donieckiej Republiki Ludowej. Udział miejscowych w formacjach porządkowych ma ułatwić poszukiwanie osób mogących pracować w służbach komunalnych czy placówkach edukacyjnych. W ocenie władz ukraińskich Mariupol stanie się bazą wojskową, w której będzie prowadzone szkolenie „ochotników” i punktem logistycznym, o czym świadczą prace mające przywrócić funkcjonowanie portu...czytaj więcej

 

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Artykuły związane z wojna na ukrainie wikipedia