Osoby, które spłacają kredyty hipoteczne, mogą na wniosek i po akceptacji banku skorzystać z przewidzianych w umowie wakacji kredytowych. Od sierpnia wakacje kredytowe będą należeć im się z mocy ustawy. Kto może skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych i jak o nie wnioskować? Podpowiadamy.
Wakacje kredytowe, zwane także zawieszeniem spłaty kredytu, to przerwa w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Zasady i możliwą długość wakacji kredytowych określają zapisy umowy kredytowej. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, należy złożyć wniosek i otrzymać akceptację banku. Od sierpnia kredytobiorcy spłacający kredyty hipoteczne w polskich złotych mogą skorzystać z wakacji kredytowych „z urzędu”. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ma na celu wsparcie Polaków w regulowaniu coraz wyższych rat kredytów spowodowanych podwyżkami stóp procentowych.
W ramach ustawowych wakacji kredytowych kredytobiorcy mogą zawiesić aż 8 rat kredytu hipotecznego (4 w 2022 i 4 w 2023 roku). Zawieszenie nie wymaga zgody banku, a jego podstawą będzie prawidłowo wypełniony i dostarczony kredytodawcy wniosek. Ze względu na to, że okres zawieszenia spłaty nie jest traktowany jako okres kredytowania, niespłacone raty przechodzą na koniec okresu kredytowania, wydłużając okres spłaty.
Ważne: w okresie zawieszenia rat kredytobiorca nie jest zwolniony z regulowania opłat na ubezpieczenia powiązane z umową. Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie ni