Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,35%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,96+1,47%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wady kontraktów CFD

W poprzednim odcinku kursu CFD od A do Z pokazałem Ci podstawowe różnice i to, co łączy kontrakty terminowe z kontraktami różnicowymi. Teraz postaram się odpowiedzieć na pytanie - w jakich sytuacjach i dla kogo CFD będą lepszym wyborem od futuresów?

 CFD dobre na początek, czyli jak zacząć z lewarem?

Zacznijmy od tego, że kontrakty różnicowe wydają się lepszą alternatywą dla początkujących. Tutaj jednak mała uwaga, bo nie chciałbym być źle zrozumiany. Mówiąc o osobach początkujących, mam na myśli kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z lewarowanymi pochodnymi, a nie kogoś, kto będzie stawiał swoje pierwsze inwestycyjne kroki. Jeżeli jesteś początkującym inwestorem lub spekulantem, który dopiero zaczyna poszukiwania własnego miejsca na rynkach finansowych, to osobiście stanowczo odradzam Ci sięganie po instrumenty z dźwignią finansową. Najpierw naucz się podstaw, doświadcz pierwszych zyskownych i stratnych transakcji, a dopiero potem zastanawiaj się nad skokiem na głęboką wodę. Lewarowane kontrakty są kuszące, bo teoretycznie pozwalają osiągać wysokie zyski małym nakładem kapitału, ale to działa w dwie strony - dźwignia w oczywisty sposób maksymalizuje też straty, które ponosimy.

Tak więc, wracając do tematu - kontrakty różnicowe będą lepszym wyborem od futuresów dla uczestników rynku, którzy dopiero zaczynają korzystać z lewarowanych instrumentów. Wiąże się to głównie z tym, że mają niższe wymogi kapitałowe, czyli pozwalają nam ryzykować niższe kwoty na start. A to - wbrew pozorom - jest bardzo ważne przy korzystaniu z dźwigni.

 

Reklama

 

 

W poprzednim odcinku porównywałem minimalny depozyt konieczny do otwarcia pozycji na indeks WIG20 z użyciem CFD i kontraktów terminowych na GPW.

Załóżmy, że obecnie indeks WIG20 jest notowany po 1991,60 pkt. Futures na WIG20 ma mnożnik 20, a minimalny depozyt zabezpieczający to 8%. Jeden kontrakt jest warty 39 832 PLN (wartość indeksu x 20), co przy minimalnym depozycie zabezpieczającym 8% wymaga posiadania co najmniej 3186,56 PLN, aby otworzyć najmniejszą pozycję.

W przypadku CFD na WIG20 1 kontrakt (lot) będzie warty tyle samo (39 832 PLN), ale depozyt zabezpieczający wynosi 10%, co oznacza że 1 lota możemy otworzyć, mając 3983,20 PLN depozytu. Ale to nie wszystko, gdyż CFD pozwalają na otwarcie pozycji o wolumenie nawet 1 mikrolota (0,01), co realnie wymaga od nas zaangażowania minimalnie 39,83 PLN kapitału.

Reklama


Sprawdźmy teraz jak to wygląda w przypadku akcji popularnej spółki, takiej jak np. CD Projekt. Kontrakty terminowe na CD Projekt mają mnożnik 100, czyli przy kursie 275 PLN wartość pojedynczego kontraktu wynosi 27 500 PLN. Minimalny depozyt dla tego futuresa wynosi 14,80%, co oznacza że do otwarcia najmniejszej pozycji potrzebujemy 4070 PLN (14,8% wartości 1 kontraktu). W przypadku kontraktu CFD na CD Projekt wartość 1 lota odpowiada 1 akcji (w tym przypadku jest to najniższy wolumen transakcji), natomiast minimalny depozyt zabezpieczający to 30%. A to oznacza, że 1 lota otworzymy za 82,50 PLN. W przypadku brokera XTB trzeba też wziąć pod uwagę minimalną wartość transakcji na akcyjnych CFD, która wynosi 300 PLN, co oznacza że min. możemy otworzyć pozycję o wolumenie 4 lotów (330 PLN)


Jako ostatni przykład wezmę parę walutową USD/PLN. W przypadku kontraktu terminowego na GPW, wartość kontraktu wynosi 1000 jednostek waluty bazowej, co przy kursie 3.7315 PLN oznacza, że jeden kontrakt jest warty 3731,5 PLN. Minimalny depozyt zabezpieczający w przypadku tego kontraktu (FUSD) wynosi 5% (20:1), czyli do otworzenia najmniejszej pozycji (1 kontrakt) potrzebujemy 186,575 PLN.

W przypadku CFD na USD/PLN u większości brokerów 1 lot warty jest 100 tys. USD, czyli 373 150 PLN a depozyt zabezpieczający wynosi 5%, jak w przypadku futuresa. 1 lot na CFD jest warty 18 657,50 PLN, ale minimalnie możemy otworzyć 1 mikro lota, czyli pozycję wartą 186,57 PLN, dokładnie jak w przypadku kontraktu terminowego.

Reklama

Tak więc, ogólna prawidłowość jest taka, że do zajmowania lewarowanych pozycji z wykorzystaniem mniejszego kapitału lepsze będą CFD niż kontrakty terminowe. Oczywiście, na zagranicznych giełdach coraz popularniejsze są kontrakty futures o niższym mnożniku, tzw. mini i micro, ale na razie ich oferta jest bardzo ograniczona.

Większa dostępność kontraktów CFD

Nie trzeba być zbytnio spostrzegawczym, aby zauważyć, że jak dotąd porównywałem CFD tylko do kontraktów terminowych dostępnych na warszawskiej giełdzie. A oferta futuresów na GPW obejmuje obecnie 40 kontraktów na akcje najpopularniejszych spółek, 6 kontraktów na indeksy WIG i cztery kontrakty walutowe. To nie za wiele, szczególnie jeśli chcemy uzyskać ekspozycję na zagraniczne rynki, albo otworzyć pozycję na surowce, towary, czy metale szlachetne i przemysłowe. Jeśli chcemy zrobić to za pośrednictwem kontraktów terminowych, niestety musimy skorzystać z usług zagranicznych brokerów, bo polskie domy maklerskie nie mają w ofercie futuresów spoza GPW. 

Znacznie łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do zagranicznych spółek i indeksów, a także do rynku surowców i metali dają nam kontrakty CFD, które pozwalają nam uzyskać lewarowaną ekspozycje na różne instrumenty bazowe po wpłaceniu depozytu na jedno konto i z poziomu tej samej platformy. Dzięki temu możemy też szybko reagować na zmienność na różnych rynkach, bez zastanawiania się u którego brokera znajdę lewarowany kontrakt na konkretny instrument i ile zajmie mi weryfikacja konta i zaksięgowanie depozytu.

Rolowanie bez ryzyka

Jak wiesz, rolowanie kontraktów dotyczy wszystkich rynków, na których ceny są wyznaczane przez rynek terminowy, czyli przez futuresy. CFD na surowce, towary i metale śledzą zachowanie kontraktów terminowych, które mają ściśle określone daty wygaśnięcia. A to oznacza że jeśli chcemy utrzymać swoją pozycję, musimy dokonać rolowania kontraktu, czyli otworzyć analogiczną pozycję na kolejnej, wygasającej w późniejszej kolejności serii kontraktów.

Reklama

W przypadku futuresów musimy wziąć na siebie koszt i ryzyko wynikające z różnic pomiędzy cenami kolejnych serii kontraktów, czyli tzw. contango i forwardation. W przypadku kontraktów różnicowych to broker przeprowadza za nas rolowanie, a różnice pomiędzy cenami kolejnych serii kontraktów terminowych nie wpływają na wynik transakcji.

Jest to rozwiązane podobnie jak w przypadku dywidend i praw poboru, czyli poprzez kompensację różnicy za pomocą swapów

Jeżeli mamy pozycję długą i przy rolowaniu pojawia się contango, nasz zysk jest neutralizowany przez ujemne swapy, a gdy mamy pozycję krótką nasza strata jest korygowana przez dodatnie punkty swap zależne od różnicy cenowej pomiędzy wygasającą, a kolejną serią kontraktu i wolumenu naszej transakcji.

Mechanizm zabezpieczający - stop out 50%

Nikomu nie życzę otwartej pozycji na lewarowanym instrumencie podczas rynkowych anomalii i nagłej paniki. Ale jeżeli już nam się to przydarzy (a prędzej, czy później tak zapewne się stanie) i np. rynek zanurkuje, gdy my będziemy mieć pozycję długą, to w lepszej sytuacji jesteśmy korzystając z CFD niż z futuresów. Wszyscy regulowani europejscy brokerzy gwarantują nam ochronę przed ujemnym saldem i są zobowiązani do egzekucji mechanizmu stop-out, czyli automatycznego zamknięcia naszej pozycji, gdy saldo naszego rachunku spadnie poniżej 50% wartości depozytu zabezpieczającego.

W przypadku futuresów  nie mamy takiego zabezpieczenia, a np. kwietniowe anomalie na rynku ropy (kiedy cena majowego kontraktu spadła poniżej zera) wielu traderom nie tylko wyczyściły konta, ale też doprowadziły do ich debetu. Handlując kontraktami terminowymi otrzymamy margin call (wezwanie do uzupełnienia depozytu) dopiero po zamknięciu sesji, a jeśli go nie uzupełnimy to nasza pozycja zostanie zamknięta przez rozpoczęciem kolejnej sesji. W tym czasie możemy jednak nasz rachunek może zostać wyzerowany, jeśli nie ustawiliśmy zlecenia zabezpieczającego/

Czytaj więcej

Artykuły związane z wady kontraktów CFD