Reklama
WIG82 568,48+1,24%
WIG202 427,54+1,37%
EUR / PLN4,32+0,11%
USD / PLN4,01+0,44%
CHF / PLN4,42+0,33%
GBP / PLN5,05+0,25%
EUR / USD1,08-0,32%
DAX18 502,67+0,14%
FT-SE7 969,59+0,47%
CAC 408 245,69+0,50%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,47+0,90%
ROPA WTI81,76+0,05%
ZŁOTO2 197,35+0,26%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Poszukiwani młodzi specjaliści - 1

Poszukiwani młodzi specjaliści - 1

Na wykresie zaprezentowano dane wyrównane sezonowo (bez zmian sezonowych). Wartości oznaczają zmianę w pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca: wzrost, brak zmian, spadek (stopa bezrobocia podawana jest z miesięcznym opóźnieniem).

Wartości wskaźnika:
Sierpień 2021: 298,2 pkt.
Lipiec 2021: 302,7 pkt.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym sierpniu nieznacznie spadł. Ta korekta była nie do uniknięcia, gdyż do tej pory notowaliśmy ostry pięciomiesięczny wzrost, obserwowany od samego początku zniesienia działań osłonowych.

Reklama

Za główne źródło zagrożenia dla dalszej ekspansji rynku pracy nadal uważamy rozwój pesymistycznego scenariusza spowodowanego rozpowszechnieniem odmiany delta koronawirusa. Wzrost liczby nowych przypadków zakażeń, obserwowany od połowy sierpnia, w konsekwencji może doprowadzić do wprowadzenia nowych ograniczeń sanitarnych oraz możliwego „zamrożenia” gospodarki, co z kolei zwiększy i tak wysoki poziom niepewności wśród przedsiębiorców co do dalszych zmian gospodarczych. Spośród kluczowych źródeł zagrożeń wyróżniamy niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej. Wraz ze wzrostem kosztów zatrudnienia rozkręca on spiralę inflacji typu podażowego, której niezwykle trudno przeciwdziałać.

Na dodatkowy komentarz zasługuje sytuacja w zakresie wynagrodzeń,

o wzroście których wskazują również inne wskaźniki wyprzedzające dla polskiej gospodarki. Od początku br. notujemy wyraźny wzrost odsetka ofert skierowanych do młodych specjalistów oraz spadek, choć nieznaczny, odsetka ofert dla specjalistów z kilkoma latami doświadczenia. Takie zmiany możemy potraktować jako jeden ze sposobów redukcji kosztów zatrudnienia, gdyż młodzi specjaliści są bardziej elastyczni zarówno pod względem zarobków, jak również warunków zatrudnienia.

W sierpniu największą redukcję liczby internetowych ogłoszeń o pracy w relacji do miesiąca ubiegłego notujemy w woj. mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim. Wbrew ogólnym spadkom w niektórych województwach w sierpniu wakatów nieco przybyło. Najwięcej nowych ofert zatrudnienia pojawiło się w woj. lubuskim, podkarpackim oraz śląskim.

Wśród szerokich grup ofert pracy,

w sierpniu ofert przybyło jedynie dla przedstawicieli branży budowlanej oraz grupy pracowników wymagających wykształcenia w kierunku nauk ścisłych. Warto zaznaczyć, iż w branży budowlanej, po zastoju od kwietnia br. notujemy wyraźny wzrost liczby ukazujących się w Internecie ofert zatrudnienia. Grupie ofert dot. pracowników legitymujących się wykształceniem w kierunku nauk ścisłych sierpień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym wystąpił wzrost. Spadki notujemy w zawodach usługowych oraz tych wymagających kwalifikacji z nauk społecznych i prawnych, przy czym w tej pierwszej grupie były one istotnie większe. Należy podkreślić, iż ogółem liczba wakatów pozostaje obecnie na poziomie wyższym niż przed epidemią, choć ta nie została one jeszcze pokonana. Najlepszy pod tym względem wynik osiągnęła grupa nauk ścisłych, zaś najgorszy – nauk społecznych.

Reklama

Liczba ofert zatrudnienia skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w sierpniu była mniejsza niż przed miesiącem w większości obserwowanych kategorii. Największy spadek notujemy w prawie, reklamie oraz kontroli jakości. Nowych ofert zatrudnienia przybyło z kolei dla doradców, w nieruchomościach oraz administracji biurowej.

Dla osób rozpoczynających karierę zawodową,

najłatwiej o starać się o stanowisko stażysty było w doradztwie, public relations oraz kierowaniu zasobami ludzkimi[1]. Najtrudniej z pracą bez doświadczenia było z kolei w działach firm związanych ze sprzedażą oraz w nieruchomościach. W pozostałych kategoriach odsetek ofert pracy nie wymagającej doświadczenia zawodowego w okresie epidemii oscylował na zbliżonym poziomie. Dla osób poszukujących pracy na stanowisku młodszego specjalisty najbardziej przyjazna okazała się kategoria call center, administracja biurowa, prawo oraz finanse. Najmniejszy odsetek ofert dla osób z minimalnym doświadczeniem notujemy w nieruchomościach, działach firm związanych ze sprzedażą oraz w doradztwie. Należy także podkreślić, iż od samego początku br. prawie we wszystkich kategoriach obserwujemy wzrost odsetka ofert zatrudnienia na stanowisku młodszego specjalisty. Specjalistom ze kilkuletnim doświadczeniem często oferowano pracę w reklamie oraz obsłudze klienta, rzadko zaś w doradztwie, administracji biurowej oraz public relations. Dla pracowników z wieloletnim doświadczeniem znaczną liczbę ogłoszeń zatrudnienia notujemy w doradztwie, bankowości, finansach, sektorze publicznym oraz public relations.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do przedstawicieli zawodów

przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w sierpniu ofert zatrudnienia przybyło w większości obserwowanych kategorii. Najwięcej nowych wakatów (w ujęciu procentowym) napłynęło z działów związanych z programowaniem, e-commerce oraz badaniami i rozwojem (B+R). Największe spadki notujemy dla produkcji, branży budowlanej oraz ochrony środowiska.

Pod względem poziomów stanowisk,

dla stażystów najbardziej przyjazną kategorią z punktu widzenia możliwości zatrudnienia była BHP i ochrona środowiska, badania i rozwój oraz produkcja. Najmniejszy odsetek wakatów skierowanych do osób bez doświadczenia notujemy w branży energetycznej, budowlanej oraz e-commerce. Dla młodszych specjalistów najczęściej kierowano oferty w informatyce (administracja oraz programowanie), e-commerce oraz B+R. Odsetek ofert skierowanych do osób z minimalnym doświadczeniem rośnie od początku br. Pracownikom z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym najłatwiej starać się o pracę było w ochronie środowiska, e-commerce, administracji teleinformatycznej, B+R oraz programowaniu. Starszych specjalistów z kolei najczęściej poszukiwali pracodawcy z szeroko pojętej informatyki, e-commerce oraz B+R.

W zawodach usługowych w sierpniu

redukcję liczby wakatów obserwowano we wszystkich bez wyjątku kategoriach. Największe spadki notujemy w branży spedycyjnej, zdrowotnej oraz hotelarskiej. Relatywnie mniejsze były one w branży medialnej oraz pozostałej logistyce.

Reklama

Z pracą dla osób bez doświadczenia w usługach było trudniej niż w pozostałych grupach ofert pracy. Największy odsetek takich wakatów notujemy w logistyce i branży medialnej. Ofert zatrudnienia na stanowisku młodszego specjalisty najwięcej było w branży medialnej oraz logistycznej. Specjalistów najchętniej zatrudniano w branży edukacyjnej, zdrowotnej oraz medialnej, zaś starszych specjalistów w branży medialnej, edukacyjnej oraz logistycznej.

Zegar rynku ofert pracy

Poszukiwani młodzi specjaliści - 2

Poszukiwani młodzi specjaliści - 2

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie.
Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy.
Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Robert Pater i Herman Cherniaiev

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z września ukażą się 11 października 2021 roku (poniedziałek) o godz. 9.00.

Reklama

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie.

  1. Dokonujemy porównań pomiędzy kategoriami ofert pracy dla danego poziomu stanowiska pracy. Należy podkreślić, że odsetki ogłoszeń o pracy dla poszczególnych poziomów stanowisk dla danej kategorii ofert nie sumują się do 100%. Wynika to z tego, że często w jednej ofercie pracy pracodawcy poszukują pracownika na więcej niż jedno stanowisko pracy, np. oferta pracy dotyczyć może zarówno osób z kilkuletnim, jak i dłuższym doświadczeniem na rynku pracy. Wtedy taka oferta jest zaliczana do obydwu poziomów stanowisk pracy.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy