Podczas środowej sesji obserwowaliśmy kontynuację spadków rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych. Polska wpisała się w ten trend, choć dla odmiany odbyło się to w akompaniamencie nieco słabszego złotego. Z danych poznaliśmy między innymi PKB z USA, z III kwartału, który został zrewidowany w górę. Dzisiaj z kolei uwagę skupimy na kraju, skąd napłyną ważne informacje.
Z krajowego punktu widzenia będzie to najważniejszy dzień tygodnia. GUS opublikuje odczyt flash inflacji za listopad oraz szczegóły PKB za III kw..
Jeśli chodzi o inflację, obstawiamy lekki spadek do 6,5% r/r. Bazowa również powinna się obniżyć z 8% do 7,7%. Względna stabilizacja inflacji to przede wszystkim wynik wyższych cen paliw (+7,2% m/m), lekkich wzrostów cen żywności (+0,5% m/m) oraz niewielkiej zniżki w kategorii energia (-0,2%). W tej ostatniej kategorii widzimy potencjał w dół z uwagi na agresywną promocję węgla w PGG (trudno stwierdzić jak wiele z niej "wejdzie" do odczytu, bo trwała na styku okresów zbierania danych).
W kwestii wzrostu PKB za III kw. znamy już szybki szacunek (0,4% r/r). Szczegóły poznamy dzisiaj - nasza prognoza konsumpcji prywatnej wynosi -0,6% r/r, zaś inwestycji 9,3% r/r.
Dane inflacyjne poznamy też z Francji, Włoch i strefy euro. Do tego zaplanowano wystąpienie prezeski ECB C. Lagarde.
Po drugiej stronie Oceanu czas na dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, nowe rejestracje bezrobotnych, indeks Chicago PMI i indeks podpisanych umów kupna domów.