Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

upadek kryptowalut

Kryptowaluty niezmiennie budzą wiele emocji na rynkach finansowych. Jedni uważają je za środek płatniczy przyszłości, inni zaś za największe oszustwo ostatniej dekady. Niewątpliwie kryptowaluty stały się jednak pełnoprawnymi aktywami inwestycyjnymi, które w dodatku charakteryzuje wysoka zmienność, a więc coś, czego inwestorzy niejednokrotnie poszukują.

 

 

Kryptowaluty fundują olbrzymie dawki emocji, Bitcoin (BTC) znów w świetnej kondycji, ale co na to Chiny? - 1Kryptowaluty fundują olbrzymie dawki emocji, Bitcoin (BTC) znów w świetnej kondycji, ale co na to Chiny? - 1

 

Dominującym czynnikiem cenotwórczym na rynku bitcoina jest niewątpliwie polityka,

Reklama

a precyzyjnie rzecz ujmując kwestia regulacji rynku. Rynek kryptowalut w niedalekiej przyszłości może stać się również polem, jednym z wielu, walki pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. O zapędach regulacyjnych Pekinu wiemy nie od dziś. Oficjalnym powodem zakazu tzw. kopania kryptowalut jest troska o środowisko. Nieoficjalnie wiadomym jest, że z perspektywy chińskich władz wszelkie przejawy niekontrolowanego obrotu pieniądza są nieakceptowalne. Proces „wychodzenia” górników z Chin de facto trwa, a ponieważ jest rozłożony w czasie, to nie wpływa istotnie na infrastrukturę kryptowalutową.

 

 

W sytuacji kiedy popularność kryptowalut rośnie, a Chiny nie są im przyjazne, na kontrze do Pekinu działają Stany Zjednoczone

W mojej opinii USA będą chciały uregulować obrót kryptowaktywami, ale w takim stopniu, aby nie zniechęcać inwestorów do rynku. Wbrew powszechnej opinii regulacja rynku może pozytywnie wpłynąć na postrzeganie kryptowalut i w długim terminie przełożyć się na większe zainteresowanie inwestorów, co powinno wspierać wycenę. Pomimo, to sądzę, że pierwsza reakcja na deklaracje uregulowania rynku byłaby negatywna, jednak jej skala jest trudna do oszacowania.

 

Reklama

Kryptowaluty fundują olbrzymie dawki emocji, Bitcoin (BTC) znów w świetnej kondycji, ale co na to Chiny? - 2Kryptowaluty fundują olbrzymie dawki emocji, Bitcoin (BTC) znów w świetnej kondycji, ale co na to Chiny? - 2

 

Po kilku latach obecności kryptowalut na rynku wykrystalizowały się jednak wskaźniki, które z mniejszą lub większą precyzja określają sentyment wokół krypto. W ostatnim czasie liczba długich pozycji netto na rynku nieco spadła, ale nadal , ale najbardziej widoczny jest fakt większej stabilizacji rynku (zmiana wielkości pozycji jest coraz łagodniejsza). Może to oznaczać mniejsza wrażliwość inwestorów na zmianę ceny bitcoina.

 

Patrząc na szeroki rynek kryptowalut przez pryzmat tej największej –

bitcoinamożna dostrzec kilka pozytywnych sygnałów, które pozwalają z optymizmem patrzeć na kurs w średnim terminie. Kluczowe z punktu widzenia kupujących okazało się wybicie z konsolidacji, w której kurs znajdował się w połowie roku. Przy okazji kolejnej przeceny zadziałała ona jako wsparcie i ułatwiła wyjście ponownie w okolice 58 tys. USD za token. Najbliższe techniczne wsparcie biegnie na poziomie 53 tys. pkt., a horyzontalny opór wyznaczają szczyty ostatniej hossy. W perspektywie kilku miesięcy najbardziej prawdopodobne jest zbliżenie się w okolice 60 tys. USD z apetytem na test maksimów, gdyż z perspektywy „byków” większość czynników ryzyka już się zmaterializowała.

Czytaj więcej