Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,22%
USD / PLN3,98-0,30%
CHF / PLN4,42-0,28%
GBP / PLN5,03-0,19%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

uncja złota ile kosztuje

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co przynosi spokojne wzrosty notowań. Główną przyczyną wczorajszej zwyżki był optymizm OPEC+ dotyczący przyszłości globalnej gospodarki. Na początku bieżącego tygodnia miało miejsce spotkanie komitetu technicznego OPEC+, monitorującego dopasowanie się poszczególnych krajów do postanowień porozumienia naftowego oraz stanowiącego ciało doradcze wobec komitetu ministerialnego OPEC+, który ostatecznie decyduje o zmianach w porozumieniu. Komitet techniczny spotkał się wcześniej niż zamierzał, głównie ze względu na coraz bardziej niepokojące doniesienia z Indii i nowe restrykcje pandemiczne.

Niemniej, komitet ministerialny na przełomie kwietnia i maja nie ma zamiaru się w ogóle spotykać, co oznacza, że do zmian w porozumieniu naftowym nie dojdzie – a przynajmniej nie teraz. Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 1 czerwca br., co oznacza, że w maju na pewno będzie miała miejsce planowana podwyżka produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu.

OPEC+ nie zmienia planów, będą podwyżki produkcji - 1

OPEC+ nie zmienia planów, będą podwyżki produkcji - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

O ile samo zwiększenie wydobycia ropy naftowej sprzyja stronie podażowej na rynku ropy naftowej, to optymistycznym akcentem było wczoraj uzasadnienie tej decyzji OPEC+. Organizacja ta oczekuje bowiem dalszego spadku zapasów ropy naftowej na świecie i twierdzi, że już latem globalne zapasy ropy zejdą do poziomów poniżej średniej z lat 2015-2019.

OPEC+ w ostatnich miesiącach skutecznie oceniał sytuację na rynku ropy naftowej. Niemniej, oczekiwania spadku globalnych zapasów nie są nowością na rynku ropy naftowej – takie prognozy pojawiały się już wielokrotnie. Ostatecznie więc informacja ze strony OPEC+ nie wniosła na rynek ropy naftowej nowych, istotnych informacji.

Tymczasem dzisiaj wzrok inwestorów skupi się na danych dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które o 16:30 ma podać Departament Energii. Będą one ciekawe w kontekście szacunków przedstawionych wczoraj przez Amerykański Instytut Paliw, pokazujących ubiegłotygodniowy wzrost zapasów ropy naftowej o ok. 430 tys. baryłek dziennie.

OPEC+ nie zmienia planów, będą podwyżki produkcji - 2

OPEC+ nie zmienia planów, będą podwyżki produkcji - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Fed w centrum uwagi na rynku złota

Reklama

W pierwszej połowie bieżącego tygodnia notowania złota znajdują się pod presją podaży. W dużej mierze takiemu scenariuszowi sprzyja umocnienie amerykańskiego dolara w ostatnich dniach, wywierające presję na spadek cen kruszcu.

Obecnie notowania złota oscylują w okolicach 1765-1770 USD za uncję, a więc zbliżyły się już do okolic 1756-1763 USD za uncję – ten rejon wcześniej działał jako techniczny opór, zaś obecnie jest to najbliższe wsparcie, które najprawdopodobniej właśnie dzisiaj może być już testowane.

W centrum uwagi inwestorów podczas środowej sesji jest amerykański Fed. Dzisiaj ma zapaść decyzja w sprawie stóp procentowych w USA (tutaj jednak nie są oczekiwane żadne istotne zmiany), natomiast dużo spekulacji krąży wokół późniejszej konferencji po posiedzeniu FOMC. Inwestorzy oczekują, że w obliczu ostatnich dobrych danych makro z USA, amerykański Fed może być mniej „gołębi” niż dotychczas i może dać jakiś impuls do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji, a tym samym do umacniania się USD.

Sytuacja na rynku dolara ma istotne przełożenie na ceny złota, więc informacje z Fed mogą przesądzić o wyniku dzisiejszej sesji. O ile krótkoterminowo na rynku złota może pojawiać się presja spadkowa, to długoterminowe perspektywy pozostają wzrostowe.

OPEC+ nie zmienia planów, będą podwyżki produkcji - 3

OPEC+ nie zmienia planów, będą podwyżki produkcji - 3

Reklama

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej