Prawdopodobieństwo to temat, który zdaje się przynależeć wyłącznie do nauk ścisłych. Nic dziwnego, w końcu rachunek prawdopodobieństwa jest czymś nieodłącznie związanym z liczbami i podlega ścisłym regułom interpretacyjnym. Jak się jednak okazuje, odbieranie prawdopodobieństwa przez ludzi nie do końca jest zbieżne ze ścisłymi i niepodważalnymi wskazaniami liczb, co w kontekście inwestowania na rynkach finansowych, a także innych dziedzin związanych z zarządzaniem pieniędzmi, ma istotne negatywne konsekwencje.
Prawdopodobieństwo jest jednym z kluczowych elementów w inwestowaniu na rynkach finansowych. Pozwala nam ono ocenić, czy dana inwestycja stanowi dobrą okazję do osiągnięcia zysku, a także czy potencjalny zysk usprawiedliwi podjęte ryzyko.
Zazwyczaj kwestie związane z prawdopodobieństwem nie są w inwestowaniu widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko dlatego, że w głównej mierze są one zamknięte w założeniach, na których bazuje większość narzędzi, z których korzystamy w trandingu. Dotyczy to przede wszystkim analizy technicznej. Podstawowym założeniem tego podejścia do analizowania instrumentów jest to, że historia się powtarza. Tak naprawdę oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń w przyszłości będzie takie samo, jakie było w przeszłości. A jakie było w przeszłości? Takie jak pokazują nam statystyki.
Prawdopodobieństwo ma kluczowe znaczenie w przypadku oceny ryzyka inwestycyjnego. Ryzyko jest kategorią ściśle powiązaną z prawdopodobieństwem. Z definicji, sytuacja ryzykowna to taka, w przypadku której nie możemy określić z całą pewnością skutków podjętej przez nas decyzji, ale jesteśmy w stani