Co to jest trend?
Przystępując do bardziej aktywnego zainteresowania się giełdą, nie można nie poznać podstawowych pojęć, które obrazują jej funkcjonowanie. Jednym z takim pojęć jest trend. Zdefiniować go można jako występowanie w dłuższych okresie czasu tendencji kursu do zmian w którąś ze stron (wyróżniamy tendencję wzrostową i tendencję spadkową). Wyszukiwanie trendów w notowaniach danych spółek giełdowych, w tym tych, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, odbywa się za pomocą analizy technicznej. W tym celu powinniśmy zacząć od obserwacji „dołków” lub innymi słowy znaleźć minima kursu. Jeżeli dane minimum kończy się na poziomie wyższym od poprzedniego minimum, a jeszcze następne na wyższym od obecnego, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znaleźliśmy właśnie występowanie trendu (w tym przypadku: wzrostowego). Pamiętajmy jednak, że im dłuższe występowanie danego trendu na wykresie, tym większe prawdopodobieństwo jego utrzymania się w najbliższym czasie (pomijając zmienne uwarunkowania funkcjonowania spółki, które wynikają już z analizy fundamentalnej, nie czysto technicznej). O trendach raczej nie mówimy w kontekście daytradingu.
Trend wzrostowy na giełdzie
Trend wzrostowy na giełdzie to taki, który ma tendencje do coraz wyższych minimów i utrzymuje ją. Charakterystyczne dla świata osób związanych z inwestowaniem i giełdą słownictwo wyróżnia dodatkowe, synonimiczne określenia dla trendu wzrostowego – np. hossę. Jeżeli dana tendencja utrzymuje się długo, a do tego jeszcze dotyczy wielu spółek giełdowych, to możemy mówić o tzw. rynku byka.
Trend spadkowy na giełdzie
Trend spadkowy, inaczej bessa lub rynek niedźwiedzia, to sytuacja, którą możemy zaobserwować w analizie technicznej podczas osiągania przez notowania danej spółki coraz niższych poziomów zamknięcia. Długie występowanie trendu spadkowego powinno skłonić nas do wycofania się z akcji, jeżeli już wcześniej nie postawiliśmy w odpowiednim miejscu zlecenia stop loss.