Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,18%
GBP / PLN5,03-0,24%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

surowce odnawialne

Kanadyjska firma Centerra Gold (CGAU) złożyła pozew do sądu arbitrażowego, aby powstrzymać Biszkek przed nacjonalizacją kopalni Kumtor. Kirgistan stoi w obliczu międzynarodowej bitwy prawnej po tym, jak rząd nowego prezydenta Sadyra Dżaparowa ukarał największego inwestora zagranicznego w kraju grzywną w wysokości 3 mld dolarów i przejął kontrolę nad ogromną kopalnią złota. Kanadyjska Centerra Gold w ostatnią niedzielę złożyła pozew do sądu arbitrażowego, próbując powstrzymać Biszkek przed podjęciem dalszych kroków w celu nacjonalizacji Kumtor, kopalni złota, która produkuje 510 000 uncji rocznie. "Przywódcy Republiki Kirgiskiej od początku tego roku działają z zadziwiającą szybkością, aby podważyć podstawy, na których działa kopalnia Kumtor i odmawiają współpracy z nami w sprawach, które uważają za przedmiot sporu" - powiedział w oświadczeniu Scott Perry, dyrektor generalny Centerry.

Decyzja Centerry o złożeniu wniosku o międzynarodowy arbitraż pojawia się w momencie,

gdy parlament Kirgistanu ma w poniedziałek wyznaczyć niezależnych menedżerów, którzy będą zarządzać kopalnią Kumtor przez trzy miesiące. Decyzja ta została podjęta po weekendzie, podczas którego dokonano nalotu na biura Centerry w kraju i zajęto dokumenty. W tym miesiącu Biszkek ukarał Centerrę grzywną w wysokości 3 mld USD za niebezpieczne działania, wydał nakaz podatkowy na 170 mln USD i uchwalił nowe prawo, które toruje drogę państwu do nacjonalizacji Kumtoru, w ramach pokazu siły Japarowa, nacjonalistycznego zapaleńca i skazanego przestępcy, który doszedł do władzy w zeszłym roku. Centerra nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi środowiska i podatków. Posunięcia te zaalarmowały międzynarodowe instytucje finansowe działające w Kirgistanie - jedynym demokratycznym kraju w Azji Środkowej - jak również zachodnie rządy. Produkcja złota jest największym źródłem dochodów gospodarczych w Kirgistanie, a Kumtor ma największy udział w produkcie krajowym brutto tego kraju.

Kanada i Wielka Brytania wydały w zeszłym tygodniu wspólne oświadczenie,

w którym ostrzegły rząd, że środki, które "negatywnie wpływają na handel i bezpośrednie inwestycje zagraniczne, jeszcze bardziej osłabią i tak już kruche źródła utrzymania Kirgizów". Dotknięty mocno przez pandemię Kirgistan był jednym z pierwszych krajów, które wystąpiły o fundusze kryzysowe zarówno z Banku Światowego, jak i MFW. "Kirgistan znajduje się w fatalnej sytuacji gospodarczej, jest całkowicie uzależniony od wsparcia z zewnątrz. A reakcja międzynarodowa będzie ostra. Jeśli finansowanie zostanie wstrzymane, Kirgistan znajdzie się w tarapatach. Ten kraj nie może sobie pozwolić na jego utratę" - powiedział zagraniczny informator współpracujący z rządem i wcześniej związany z Kumtorem. Spór z Centerrą trwa już cztery miesiące od objęcia rządów przez Dżaparowa, który dziesięć lat temu walczył o nacjonalizację kopalni, zanim został uwięziony pod zarzutem porwania przeciwnika politycznego.

Według Akylbeka Japarova,

parlamentarzysty odpowiedzialnego za niedawno utworzoną państwową komisję ds. kopalni Kumtor i byłego ministra gospodarki i finansów, nowa administracja postrzega twarde podejście do Centerry jako sposób na pokazanie, że chce, aby biznes przestrzegał zasad państwa prawa. "[Nadszedł] czas, aby żyć zgodnie z prawem", powiedział Financial Times, oskarżając kanadyjską firmę o zakulisowe umowy z poprzednią administracją prezydencką. "Zmowa najwyższych urzędników jest oczywiste, aż do prezydenta i premierów, którzy dali pozwolenia pozwalające tej firmie produkować złoto na naszej ziemi, podczas gdy narusza nasze prawa" powiedział.

Jeśli grzywna pozostanie niezapłacona,

Reklama

powiedział, "jesteśmy również gotowi odwołać się i iść do sądu arbitrażowego", dodając, że nacjonalizacja nigdy nie była rozważana. Zagraniczni eksperci powiedzieli, że spór z Centerra był krótkowzrocznym sposobem dla rządu, aby wzmocnić finanse kraju, a ruch ten może prowadzić do międzynarodowych sankcji. "Spójrzmy na samego Japarova, to facet z misją" - powiedziała osoba pracująca w kraju, która posiada wiedzę na temat projektu. "A jego apetyt się zwiększył. Chciał nacjonalizacji, a teraz chce gotówki". Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który współpracował z Kirgistanem i innymi krajami Azji Środkowej przy wielu projektach, wyraził w niedzielę swoje zaniepokojenie możliwością przejęcia przez państwo Kumtor Gold Company.

"Uważamy, że każda taka decyzja postawiłaby pod znakiem zapytania zobowiązanie Republiki Kirgiskiej do wytrwania w zobowiązaniach wobec partnerów międzynarodowych i inwestorów zagranicznych. Stanowi ona zagrożenie dla ożywienia gospodarczego kraju i jego reputacji jako bezpiecznego miejsca do prowadzenia działalności przez inwestorów" - napisano w oświadczeniu.

Tomasz Ocap

Zobacz artykuł na stronie PWS

Czytaj więcej