Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopa wzrostu

Gospodarka Europy Zachodniej znajduje się na skraju recesji, stwierdził w wywiadzie na kanale YouTube FXMAG dr Przemysław Kwiecień. Ekspert podzielił się swoją opinią o kondycji gospodarki Polski. Według niego agresja Rosji wobec Ukrainy miała korzystny wpływ na nasze PKB w 2022 roku.

 

  • W gospodarce Polski “nie ma tragedii” i będzie ona odbijać w kolejnych kwartałach, uważa dr Przemysław Kwiecień z XTB
  • Słaba koniunktura u zachodnich partnerów wpływa na polski eksport i w rezultacie na PKB
  • Wypowiedzi są fragmentem wywiadu w ramach XTB Investing Masterclass:

 

 

Wojna miała dziwny wpływ na gospodarkę Polski

Patrząc na polską gospodarkę w ostatnich kwartałach musimy zapomnieć o danych PKB, stwierdził dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Reklama

“Przypomnijmy sobie początek 2022 roku. Agresja Rosji wobec Ukrainy miała dziwny wpływ na naszą gospodarkę. Ze względu na napływ ogromnej liczby ludności, która wydawała pieniądze w naszym kraju, mieliśmy skokowy wzrost PKB. Nie odczuwaliśmy tego jako jakiś nadzwyczajny boom gospodarczy. Były też obawy o ceny energii i ceny ropy skoczyły, a firmy jeszcze nie otrząsnęły się po COVID” - zauważył dr Przemysław Kwiecień.

 

Stopa wzrostu PKB w Polsce w danym kwartale w ujęciu rocznym

 Poland GDP Growth RatePoland GDP Growth Rate

Źródło: Trading Economics, GUS.

 

Reklama

“To nie był środek boomu, gdzie PKB rośnie bardzo szybko i wszyscy są euforycznie nastawieni wobec perspektyw gospodarczych. To był taki jednorazowy wzrost i sprawił on, że teraz, gdy odnosimy się do 2022 roku, to mamy wzrost PKB oscylujący wokół zera” - stwierdził ekonomista XTB.

“W Polsce gdy PKB jest wokół zera lub wynosi poniżej 1-2% to już jest recesja. My cały czas gonimy zachodnie gospodarki i chcielibyśmy rosnąć w tempie przynajmniej 3-4%. Patrząc na PKB będziemy odbijać już od tego dna, ale jest to efekt statystyczny” - dodał.

Ekspert XTB zwrócił uwagę, że od końca 2020 roku w polskiej gospodarce miał miejsce szereg interwencji w zakresie polityki fiskalnej, które podkręcały koniunkturę zapobiegając istotnemu spowolnieniu.

“To powinno uniknąć u nas negatywnego wpływu zacieśnienia pieniężnego, czyli podwyżek stopy procentowej przez RPP do niemal 7%. Dzięki temu gospodarka, mimo że chwilowo to wygląda źle, to nie ma w niej tragedii. Pytanie, co będzie dalej. Mamy nową władzę, która w pewnym stopniu będzie kontynuować tę politykę, przynajmniej na początku. Sporo zostało obiecane. Pytanie, ile z tego faktycznie przełoży się na realia (...). Być może będzie odwrotnie i realia dość dużych potrzeb pożyczkowych sprawią, że rząd wycofa się z obietnic i nadejdzie zacieśnienie polityki” - zaznaczył dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

 

Czytaj również: Praca we Francji. Bezrobocie wystrzeli w 2024 - prognoza wielkiego banku

 

Europa Zachodnia na skraju recesji

Reklama

Problemy gospodarcze są dostrzegalne w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. Zwrócił na to uwagę dr Przemysław Kwiecień:

“(...) Europa Zachodnia już dzisiaj jest na skraju recesji. Nie jestem optymistą co do perspektyw strefy euro ze względu na to, że mamy tam stopy procentowe w wysokości 4% 4% po kilkunastu latach darmowego pieniądza” - podkreślił główny ekonomista XTB.

“Ich wpływ pewnie dopiero się ujawni. Dodatkowo mamy koniec ery taniej energii w Europie Zachodniej, na której to częściowo ten model eksportowy był oparty. Co więcej, mamy politykę klimatyczną Unii Europejskiej, która dokręca śrubę przemysłowi, co już dzisiaj jest odczuwalne. Łącznie, te czynniki mogą sprawić, że w Europie Zachodniej będziemy mieć pewną recesję. W związku z tym to odbija się na naszym eksporcie i w rezultacie na naszym wzroście gospodarczym (...)” - dodał.

 

Zobacz również: Zaskakujący wzrost inflacji w Szwajcarii. Frank jest przewartościowany - co dalej?

Czytaj więcej