Promieniowanie nadfioletowe UV jest wykorzystywane już od ponad 70 lat do zwalczania niebezpiecznych patogenów, zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Przez dziesięciolecia światło UV-C było również stosowane m.in. do nocnej sterylizacji sal operacyjnych. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania urządzeniami wykorzystującymi promieniowanie nadfioletowe. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, spółka ELZAB wprowadziła do produkcji nowoczesny przepływowy sterylizator powietrza Care SP1 UV-C.
Urządzenie zostało wyposażone w wysokiej jakości świetlówkę emitującą promienie UV-C o długości fali 253,7 nm. Gwarantuje ona wysoką skuteczność działania. Dodatkowo dwa filtry węglowe zapewniają zmniejszenie ilości zanieczyszczeń stałych znajdujących się w powietrzu.
Zgodnie z opublikowanym w maju 2020 r. stanowiskiem Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej (CIE) zastosowanie bakteriobójczego promieniowania UV (GUV) jest ważnym środkiem interwencji środowiskowej mogącym zmniejszyć zarówno kontaktowe, jak i powietrzne rozprzestrzenianie się czynników zakaźnych (takich jak bakterie i wirusy). Promieniowanie z zakresu UV-C (200–280 nm) jest wykorzystywane z powodzeniem i bezpiecznie od lat 50. ubiegłego stulecia, chociaż po raz pierwszy światło UV w celu przeprowadzenia rozpadu połączeń organicznych zostało użyte już w 1910 r. Realizowane w minionych latach badania dowiodły m.in., że światło UV-C o długości fali 254 nm skutecznie dezynfekuje powierzchnie zanieczyszczone wirusem ebola (Sagripanti and Lytle, 2011; Jinadatha i in., 2015; Tomas i in., 2015).
Produkowany w Zabrzu sterylizator powietrza Care SP1 UV-C jest p