Inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w grudniu do 5,3%r/r, z 4,7% r/r w listopadzie. Tak duży skok inflacji bazowej pokazuje, że wysokie ceny są zasługą presji popytowej, w grudniu 2021 silnie zadziałał także efekt bazy - rok wcześniej nastąpiło otwarcie handlu po lockdownie i miały miejsce liczne wyprzedaże.
Wzrosły także pozostałe miary inflacji bazowej, osiągając najwyższe poziomy od ponad 20 lat. Wzrost cen ma nie tylko podażowy charakter, a wysoki poziom inflacji bazowej rodzi ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji CPI w średnim terminie. Prognozujemy, że średniorocznie inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii przekroczy w tym roku 5%.
Być może podczas lutowego posiedzenia RPP warto podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – napisał członek RPP Eryk Łon w artykule dla portalu wGospodarce. Jego zdaniem może to wpłynąć na bardziej optymistyczne nastawienie podmiotów gospodarcze, bo skoro NBP nie podnosi stóp, to dlatego, że spodziewa się spadku inflacji. Kadencja Eryka Łona upływa 9 lutego, co oznacza, że zaplanowane na 8 lutego posiedzenie Rady będzie ostatnim z jego udziałem.
W najnowszej rundzie ankiety makroekonomicznej NBP, która została przeprowadzona od 16 grudnia 2021 r. do 3 stycznia 2022 r., eksperci podnieśli prognozy średniorocznej inflacji na lata 2021-2023 względem prognoz z września. Centralne scenari