Prawo wspólnika do zysku spółki jest jednym z elementarnych przywilejów, co do których przyjmuje się, że nie mogą zostać wyłączone przez umowę spółki. Przysługuje ono nie tylko w spółce jawnej, ale także działającej na podobnych zasadach spółce komandytowej. Co warto wiedzieć o roszczeniu komandytariusza o wypłatę zysku?
Materialnoprawną podstawą żądania jest art. 52 k.s.h. w zw. z art. 103 k.s.h. Zgodnie z brzmieniem art. 52 k.s.h. wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego roku obrotowego, chyba że spółka odniosła stratę, a udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności zysk przeznacza się na uzupełnienie udziału. Do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie uchwały przez wspólników tak, ja ma to miejsce w spółkach kapitałowych.
O tym czy spółka poniosła zysk czy stratę decydują wyniki sprawozdania finansowego, więc to ono będzie de facto decydowało czy komandytariusz może skorzystać z uprawnienia.
Przyjmuje się, że komandytariusz może zgłosić swoje żądanie po zakończeniu roku obrotowego, czyli roku kalendarzowego lub kolejnych 12 miesięcy następujących po sobie dla celów podatkowych. Zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 9) rok obrotowy powinna określać umowa spółki.
Ustawodawca nie precyzuje, w jakim czasie spółka powinna spełnić żądanie komandytariusza, zatem niezbędne jest odwołanie się do ogólnych zasad spełniania zobowiązań. Stosownie do art. 455 k.c. w sytuacji, kiedy termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wy