Od start-upu założonego przez grupę pasjonatów, który zaczynał w garażu, po spółkę notowaną na czołowych parkietach giełdowych świata, zatrudniającą tysiące osób w różnych krajach, wycenianą na setki miliardów dolarów. To historia wielu spółek technologicznych, które dziś kształtują sposób w jaki pracujemy, uczymy się, spędzamy wolny czas, czy identyfikujemy się społecznie. I to właśnie tym spółkom, które nie tylko zmieniają świat, ale też od wielu lat napędzają giełdową hossę, będzie poświęcony nasz nowy cykl video, którego partnerem technologicznym jest marka Lenovo.
W naszej nowej serii przyjrzymy się największym i najciekawszym spółkom technologicznym, skupiając się na tej giełdowo-inwestycyjnej perspektywie, która najbardziej interesuje was, czyli widzów kanału FXMAG.
Pierwszy odcinek to swego rodzaju wprowadzenie do tematu, dlatego też zacznę od początku - czym tak naprawdę jest spółka technologiczna? Do jakiego segmentu gospodarki może należeć? Jakiego typu działalność musi prowadzić, aby być klasyfikowana jako technologiczna?
Zacznijmy od tego, że określenie “spółka technologiczna” jest dość mało precyzyjne i w ten sposób możemy zaklasyfikować dwie firmy, które zajmują się kompletnie różnymi rzeczami. Żeby nie być gołosłownym - spółką technologiczną jest zarówno Intel, czyli największy na świecie producent mikroprocesorów, jak i Facebook, czyli operator potężnych i znanych wszystkim serwisów społecznościowych i komunikatorów internetowych, ale także np... Beyond Meat, czyli producent roślinnych, wegańskich substytutów mięsa. Trzeba przyznać, że dostawca roślinnych burgerów r