Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 774,74+0,04%
S&P 5005 253,59+0,10%
ROPA BRENT86,92+1,42%
ROPA WTI82,35+0,77%
ZŁOTO2 219,43+1,26%
SREBRO24,80+0,94%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sektory

Kryptowaluty, technologia blockchain, te hasła słyszeli nawet najwięksi laicy. W obecnych czasach, trudno jest nie dostrzec rewolucji, którą zapoczątkował Bitcoin. Przeglądając media branżowe, a nawet ogólne serwisy informacyjne, bez problemu znajdziemy newsy dotyczące kryptowalut i blockchain. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że rynek przyjął nową technologię i nowe aktywa niemalże w każdej branży. Sektory, które przyjęły, bądź też pracują na projektami z wykorzystaniem blockchain, często nie mają ze sobą nic wspólnego. Wśród nich sektor bankowy, turystyka, sport, polityka, e-commerce, motoryzacja, sztuka, i oczywiście nieruchomości. Jak tak różnorodne sektory adaptują kryptowaluty i technologię blockchain? Czy to zawsze trafione pomysły?

 

Sektor bankowy

Tu technologia blockchain to zarówno zbawienie jak i zagrożenie. Sektor bankowy wart jest obecnie około 135 bilionów dolarów. Banki to instytucje, które pośredniczą w transakcjach pieniężnych, udzielają kredytów i pożyczek, są zaufaną tzw. osobą trzecią w transferach. Co jeśli banki napotykają na technologię blockchain? Zdania w tej kwestii są podzielone. Rok temu szefowie największych banków jak JP Morgan Chase i Goldman Sachs, krytykowali kryptowaluty i blockchain. Porównywali Bitcoina do tulipanowej gorączki, do oszustwa, wróżyli sromotny koniec tego rynku. Być może, wynikało to ze strachu, bo technologia blockchain może ułatwić dokonywanie transferów, usprawnić je, a co więcej niektórzy porywają się na stwierdzenie, że banki nie będą potrzebne. Nie musi być aż tak skrajnie. Spójrzmy na to z drugiej strony, co jeśli banki wykorzystają blockchain? Oto najświeższy przykład. Bank Anglii testuje wpływ technologii blockchain na systemy rozrachunków w czasie rzeczywistym – RTGS. W sektorze bankowym, mimo wszystko przeważa niechęć do kryptowalut, np. w norweskim banku Nordea wydano zakaz posiadania przez pracowników kryptowalut.

 

Sektor turystyczny

Ta branża choć z pozoru odległa tematycznie od kryptowalut i technologii blockchain, to sympatyzuje z nią. Odkąd Bitcoin i inne kryptowaluty zaczęły zyskiwać na popularności, branża turystyczna dostrzegła potrzebę dopasowania się do panującego trendu. Wielu turystów to zapaleni entuzjaści kryptowalut i blockchain. Stąd też, nie dziwi fakt, że w wielu światowych, a nawet polskich kurortach właściciele obiektów wypoczynkowych uwzględniają płatność np. w Bitcoinie. Co ciekawe, powstała także kryptowaluta specjalnie na rzecz branży turystycznej. Toa Coin, pojawiła się na rynku w połowie 2017 roku, służy dokonywaniu rezerwacji, dokonywaniu płatności za transport, hotele itp. Oto krótki spot Toa Coin.

Reklama

 

Branża turystyczna jest niezwykle przychylna dla kryptowalut i technologii blockchain. Spójrzmy chociażby na ostatnie obwieszczenie Niemieckiej Centrali Turystyki. Klienci korzystający z usług biur niemieckiej centrali będą mogli płacić za nie w Bitcoinie i innych kryptowalutach. To sposób otwarcia się na klienta międzynarodowego. Pomysł wydaje się naprawdę trafiony, zważywszy na fakt, że sektor turystyczny to prężna branża, z której usług korzystają ludzie na całym świecie.

 

Sport i celebryci

Nie bez przyczyny połączyłam w jedno świat sportowców i celebrytów. Bowiem, ostatnie informacje o współpracy byłego piłkarza Michaela Owena z giełdą GCOX łączą te dwa światy. Wspomniana giełda oferuje celebrytom możliwość stworzenia własnego tokena. Gwiazdorskie kryptowaluty to pomysł promocji dla celebrytów, ale także samej giełdy. Michael Owen stanie się ambasadorem własnej kryptowaluty OWN. Obok niego twarzą GCOX jest także filipiński bokser - Manny Pacquiao i jego kryptowaluta PAC Coin. Obok giełdy GCOX funkcjonuje także inna oferująca celebrytom ich własne kryptowaluty – TokenStars. Jak się okazuje, celebryci są coraz bardziej wkręceni w świat kryptowalut. Choć wśród nich przeważają głównie sportowe gwiazdy, to wśród entuzjastów nie brakuje także aktorów jak np. Ashton Kutcher, który już w 2014 roku tweetował o Ethereum. Tak jak rynek Forex, rynek kryptowalut zyskuje swoich ambasadorów wśród największych sław.

Reklama

 

Polityka

Technologia blockchain i kryptowaluty mogą być narzędziem również na politycznej scenie. Weźmy chociażby przykład Wenezueli. W zeszłym roku kraj został okrzyknięty bankrutem, Caracas wzbraniało się przed degradacją w ratingach. Co więc wymyślił Prezydent Nicolas Maduro? Upadającą gospodarkę chciał ratować za pomocą kryptowaluty petro, która miałaby pokrycie w ropie naftowej. Jednostka petro to ekwiwalent jednej baryłki ropy. W lutym tego roku Maduro obwieścił emisję petro. Kolejnego przykładu wykorzystania blockchain w polityce, można doszukać się w ostatnich wyborach prezydenckich w Rosji. Instytut badawczy WCIOM przygotowujący exitpolle zapowiedział użycie technologii do zabezpieczenia baz danych podczas wyborów.

 

E-commerce

Dokonując płatności w e-sklepach szukamy najwygodniejszego sposobu to zapłacenia za zakup. Do metod płatności w e-commerce coraz częściej dołącza Bitcoin. Ba, kryptowalutą zapłacimy za różne dobra, nawet za meble. W sieci pojawiają się nawet poradniki, które mówią w jaki sposób wprowadzić w swoim e-sklepie płatność w kryptowalucie. Metody płatności to nie jedyny ukłon e-commerce w stronę blockchain. Rakuten zwany japońskim Amazonem, wprowadzi własną kryptowalutę Rakuten Coin. Kryptowaluta japońskiego giganta e-commerce ma zrewolucjonizować branżę i stać się kryptowalutą bez granic, jak podkreślił sam CEO – Hiroshi Mikitani. Klienci e-sklepu mogliby dokonywać transakcji za pomocą Rakuten Coin i zdobywać punkty w programie lojalnościowym Rakuten Super Points. Rakuten Coin miałby być oparty właśnie o ten program.

 

Motoryzacja

Reklama

Tu najwięksi giganci motoryzacji snują plany, a nawet testują rozwiązania technologii blockchain. Mówimy tu o BMW, Volkswagenie, czy Porsche. W przypadku niektórych są to jedynie zapowiedzi. Jednakże, ostatnimi czasy Porsche wydało oświadczenie, w którym w szczegółowy sposób wyjaśniło w jaki sposób wykorzysta blockchain w swoich samochodach. Technologia testowana jest na takich aplikacjach jak: zamykanie i otwieranie samochodu, tymczasowy dostęp. Aplikacje oparte na blockchain przysłużą się w dużej mierze bezpieczeństwu klientów. Aplikacja pozwalająca na otwieranie i zamykanie samochodu ma ochronić właściciela także przed kradzieżą. Drugim atutem, jest oszczędność czasu i przyspieszenie procesu. Dzięki blockchain możliwe będzie bezpośrednie połączenie offline, zamknięcie/otworzenie samochodu będzie o sześć razy szybsze niż dotychczas.

Koncern Daimler poinformował o stworzeniu własnej kryptowalut MobiCoin pod marką Mercedes-Benz. W tym przypadku miałby być to środek płatniczy, który byłby nagrodą za ekologiczną i bezpieczną jazdę.

 

Sztuka

Kto by pomyślał, że tak dwa odległe lądy może coś połączyć? W marcu tego roku w galerii w Los Angeles odbyła się wystawa pt. „New Money”. Artysta – Andy Bauch zaprezentował obrazy, które wykonano z elementów lego. Za kolorowymi mozaikami kryły się zakodowane klucze do kryptowalutowego portfela artysty. Andy chciał w ten sposób zwizualizować algorytmy, które stoją za technologią blockchain, tym którym trudno sobie wyobrazić jej działanie od strony informatycznej. To jednak nie wszystko, zaledwie kilka dni po tym, kanadyjska giełda przyznała się do zakupu złotych odlewów dłoni Neslona Mandeli, których zakupu dokonano w Bitcoinie. Giełda z Ontario, która dokonała zakupu odlewów dłoni Nelsona Mandeli, zabierze je na promocyjne tournée. Giełda kryptowalutowa pracuje także nad własną kryptowalutą Dignity Coin (DIG), która ma pokrycie właśnie w złocie. Dlatego też złote odlewy odegrają ważną rolę w promocji.

 

Nieruchomości

Reklama

Branża ta uśmiechnęła się do rynku kryptowalut i powitała je z otwartymi ramionami. Posiadłości, apartamenty są sprzedawane za kryptowaluty na całym świecie. Ba, w Rosji działa agencja nieruchomości - Kalinka, która stała się pionierem w sprzedaży za pośrednictwem Bitcoina. Nie wspominając już o pełnych przepychu apartamentowcach w Dubaju, które swojego czasu można było kupić już od 33 Bitcoinów. Właściciel Knox Group wraz żoną we wrześniu tego roku ogłosili sprzedaż apartamentowców w dubajskim Science Park. Oferty pochodzą nie tylko z Dubaju, ale z całego świata. Obok luksusowych domów w Miami, Panamie, czy Acapulco, natknęłam się kiedyś na ofertę na otodom. Pewien właściciel chciał sprzedać działkę pod Toruniem, tylko i wyłącznie za Bitcoiny. Nie wiem, czy transakcja doszła do skutku, ale to pokazuje, że rynek nieruchomości w każdym calu zaadaptował nową technologię.

 

Branży, które przyjęły blockchain jest znacznie więcej, nie sposób jest wymienić ich w jednym artykule. Wybrałam te, które na przestrzeni roku wzbudziły moje zainteresowanie, ale też są jednymi z najpopularniejszych sektorów. Ocenę słuszności przyjmowania blockchain w tak wielu dziedzinach życia pozostawiam Wam.

Czytaj więcej

Artykuły związane z sektory