Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,25%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,34%
GBP / PLN5,04+0,02%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek walutowy i jego determinanty

W poniedziałek rano dolar nieznacznie cofa się na szerokim rynku, najlepiej zachowują się NOK i NZD (w grupie G-10), oraz HUF (w naszym regionie). Ogólnie jednak nastroje są mieszane przez kolejne zamieszanie na rynku kryptowalut (chińskie władze dążą do dalszych ograniczeń tego rynku), a także obawy związane z rozprzestrzenianiem się indyjskiej mutacji COVID. Z tego powodu Niemcy zdecydowały się na ograniczenia w komunikacji pasażerskiej z Wielką Brytanią, która w ubiegłym tygodniu odnotowała ponad 3 tys. nowych przypadków zakażeń szczepem B.1.617. 

Niemniej zdaniem brytyjskich władz,

które powołują się na badania naukowe, osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki powinny być odporne na ciężki przebieg zakażenia, a władze Astra Zeneca poinformowały, że skuteczność ich preparatu jest tylko nieznacznie niższa w porównaniu z wariantem brytyjskim. Tym samym dyskusja nt. indyjskiej mutacji będzie sprowadzać się bardziej do tego, jaki jest odsetek zaszczepionych w danym kraju. Trudna sytuacja z COVID jest też w Japonii, w efekcie wprowadzone tam restrykcje zostaną utrzymane także w czerwcu.

Dla dolara ważne jest jednak to,

że rentowności obligacji pozostają nisko (1,6170 proc. dla 10-letnich), a indeksy na Wall Street pozostają blisko swoich szczytów, chociaż próba pociągnięcia rynku dalej w górę podczas piątkowej sesji zbytnio się nie udała. W przypadku EURUSD uwagę zwracają słowa wiceprezesa EBC Luisa de Guindosa, który zwrócił uwagę, że choć ostatnie dane makro były lepsze od oczekiwań, to jednak polityka monetarna nadal pozostanie akomodacyjna (nieco tonując oczekiwania przed czerwcowym posiedzeniem banku centralnego).

OKIEM ANALITYKA - selektywna gra

Ostatnie zawirowania na kryptowalutach, czy też rynkach akcji nie zmieniły zbytnio podejścia inwestorów wobec dolara i tak też dzieje się dzisiaj. Zmienić to nastawienie mogą dopiero zaskakujące odczyty z amerykańskiego rynku pracy, czy też dane nt. inflacji, ale to będzie domeną pierwszej dekady czerwca. Teraz mamy końcówkę maja i próbę dalszego rozgrywania schematów opartych o zaskoczenia płynące z lokalnych banków centralnych - to tłumaczy siłę walut naszego regionu, w tym złotego. Selektywna gra, to określenie może dobrze pasować do tego, co będzie dziać się w kolejnych dniach. Wątek chińskich regulacji dotykających rynek krypto i pośrednio też surowce (tamtejszy nadzór zdecydowanie podjął walkę ze spekulantami), czy też obawy dotyczące indyjskiej mutacji COVID, pozostaną raczej pobocznymi, które nie przebiją się zbytnio na szeroki rynek.

Reklama

Nota prawna:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Czytaj więcej