§ PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej. Spodziewamy się, że jej dynamika w cenach stałych obniżyła się do 4,8% r/r z 5,4% r/r miesiąc wcześniej, za czym przemawia wyższa baza odniesienia, przyspieszenie inflacji towarów oraz słabnąca sprzedaż nowych aut. Konsensus prognoz wynosi 5,1% r/r.
§ PL: O tej samej porze poznamy także dane o sprzedanej produkcji budowlano-montażowej. Według naszej prognozy wzrosła ona o 7,6% r/r po wzroście o 10,2% r/r miesiąc wcześniej. Mediana oczekiwań rynkowych wynosi 8,3% r/r. Koniunktura w budownictwie pozostaje stabilna a wyższe dynamiki produkcji budowlanej w II połowie tego roku wynikają z efektu bazy statystycznej.
§ PL: Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych wzrosła we wrześniu o 8,8% r/r po wzroście o 13,2% r/r miesiąc wcześniej. O ile spadek dynamiki był spodziewany ze względów statystycznych, tj. wysokiej bazy odniesienia z września ub. roku oraz mniej korzystnego wpływu różnicy w liczbie dni roboczych, to odczyt ten okazał się pozytywną niespodzianką W stosunku do sierpnia i po korekcji czynników sezonowych produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9% m/m. Dane o produkcji stanowią dobrą informację pokazującą siłę polskiego przemysłu i jego większą odporność na niedrożność dostaw surowców i dóbr pośrednich. Szczegóły dotyczące struktury produkcji wskazują, że wzrosty odnotowano w 30 z 34 działów, choć sektor motoryzacyjny mocno odczuwa braki podzespołów, gdyż sprzedana produkcja we wrześniu spadła o 17,3% r/r. Wrześniowe dane dopełnia obrazu przemysłu w 3Q br. i potwierdzają, że przemysł będzie sprzy