Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rpp co to

Przed nami interesujący tydzień na rynkach finansowych. Mimo, iż kalendarium danych makroekonomicznych nie jest rozbudowane to o zmienności decydować będą informacje związane z najnowszą mutacją wirusa SARS-CoV-2 (Omikron). Jak dotąd rynek pozostaje w umiarkowanie pesymistycznych nastrojach, do czego przyczyniają się między innymi doniesienia na temat wysokiej zaraźliwości mutacji.

Z uwagi na zagrożenie jeden z największych banków inwestycyjnych obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w USA na 2022 rok. Inwestorzy śledzić będą ponadto informacje związane z rosnącym napięciem politycznym na linii USA – Rosja. Lokalnie zaś rozpoczynający się tydzień zdominuje oczekiwanie na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (środa). Od skali zacieśniania polityki monetarnej – i mniej narracji prezesa Narodowego Banku Polskiego - zależeć będzie reakcja złotego i skarbowych papierów wartościowych.

Najważniejsze dane tego tygodnia

W tym tygodniu RPP kolejny raz podniesie stopy procentowe

Zaplanowane na środę ostatnie w tym roku decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej powinno przynieść kontynuację cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. Podwyżka stóp procentowych w grudniu jest praktycznie przesądzona w świetle inflacji CPI najwyższej od 20 lat, rekordowych wyników przedsiębiorstw i oczekiwań wskazujących na wysoką inflację także w kolejnych kwartałach. W scenariusz ten wpisują się ostatnie wypowiedzi członków Rady utożsamianych z frakcją gołębi. W szczególności prezes NBP powiedział w ub. tygodniu, że zmienia swoją ocenę wysokiej inflacji z „przejściowej” na „uciążliwą”. W naszym scenariuszu zakładamy podwyżkę o 50 pkt baz. Należy podkreślić jednak, że skala podwyżki jest obarczona dużą niepewnością zważywszy na trudną do określenia reakcję Rady na ogłoszoną przez rząd „tarczę antyinflacyjną”, jej ewentualny wpływ na pobudzenie popytu oraz wpływ na koniunkturę w przyszłości wyższego kosztu pieniądza. Obecnie rynki finansowe wyceniają podwyżkę w grudniu w skali 50-75 pkt baz. oraz osiągnięcie w tym cyklu zacieśniania monetarnego poziomu 3,5% przez stopę referencyjną. Nie wykluczamy realizacji tych oczekiwań, aczkolwiek w naszej ocenie maksymalny poziom stóp procentowych w perspektywie kilku kwartałów będzie niższy. Interesująco zapowiada się w kontekście perspektyw kosztu pieniądza w przyszłości konferencja prezesa NBP A.Glapińskiego zaplanowana na czwartek na godz. 15:00.

Czy odczyt inflacji CPI w USA za listopad utwierdzi oczekiwania przyspieszenia realizacji taperingu?

W piątek o godz. 14:30 poznamy wyliczenie za listopad inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu prognoz wyniesie ona 6,7% r/r wobec 6,2% r/r w październiku. Wobec ograniczonej możliwości dalszej poprawy zatrudnienia w USA taki odczyt wspierałby oczekiwania szybszego wygaszenia programu luzowania ilościowego i pierwszej podwyżki stóp w USA w 2022 r. W scenariusz ten będzie się najpewniej wpisywać wymowa grudniowego posiedzenia FOMC zaplanowana na 14-15 grudnia.

Bieżący tydzień na rynkach finansowych - Czy odczyt inflacji CPI w USA za listopad utwierdzi oczekiwania przyspieszenia realizacji taperingu?  - 1Bieżący tydzień na rynkach finansowych - Czy odczyt inflacji CPI w USA za listopad utwierdzi oczekiwania przyspieszenia realizacji taperingu?  - 1

Reklama

Według wstępnych danych inflacja CPI w Polsce wzrosła w listopadzie do 7,7% r/r z 6,8% r/r przed miesiącem przewyższając oczekiwania. Szybko rosnąca inflacja, obawy o odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i wysoka presja popytowa będą przemawiać za podwyżką w tym tygodniu stóp procentowych. Jest ona przesądzona, a niepewność dotyczy wyłącznie jej skali. Zakładamy podwyżkę o 50 pkt. baz., tj. do 1,75%.

Czytaj więcej