Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,03%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,24%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 790,50+0,08%
S&P 5005 251,75+0,06%
ROPA BRENT86,96+1,47%
ROPA WTI83,13+1,73%
ZŁOTO2 220,21+1,30%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rosja odcina gaz niemcom

POL:

Wszystkie publikowane przez NBP miary inflacji bazowej osiągnęły w czerwcu nowe rekordy w ujęciu r/r. Najpopularniejsza miara, CPI bez żywności i energii wzrosła do 9,1% r/r z 8,5% r/r w maju, inflacja po wyłączeniu cen administrowanych była równa 15,9%, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych 11,2%, a 15-procentowa średnia obcięta 10,7% r/r. Warto jednak podkreślić, że w ujęciu m/m wszystkie miary rosły wolniej niż przed miesiącem. CPI bez żywności i energii wzrósł o 0,6% m/m, najsłabiej w tym roku. Po odsezonowaniu otrzymujemy dynamikę 0,8% m/m, podobnie jak w marcu. Dane odsezonowane wskazują, że podczas gdy 6-miesięczny impet inflacji (saar) nadal się zwiększał, to jego miara 3-miesięcza (saar) nieco spadła. W naszej ocenie może to być początek procesu hamowania inflacji bazowej, któremu będzie sprzyjało złagodzenie napięć kosztowych oraz nadchodzące spowolnienie w krajowej i globalnej gospodarce.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nadchodzi zima - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nadchodzi zima - 1

POL:

R.Sura złożył na ręce marszałka Senatu rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Członek RPP, którego kadencja miała zakończyć się 16 listopada, nie podał powodów swojej rezygnacji. Przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych K.Kleina poinformował PAP, że komisja będzie rozpatrywać rezygnację na posiedzeniu w środę rano. Wcześniej informowano, że na zwolnione przez R.Surę miejsce w RPP Senat planuje powołać J.Tyrowicz, ale K.Kleina nie wykluczył, że może pojawić się inna kandydatura.

UE:

Przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energetycznej F.Birol ostrzegł, że Europa musi drastycznie zmniejszyć zużycie gazu ziemnego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, aby przygotować się na „długą, ciężką zimę”. W jego ocenie, od ataku Rosji na Ukrainę, UE poczyniła postęp w ograniczaniu zależności od rosyjskiego gazu, głównie przez dywersyfikację dostaw. Jednocześnie, aby uniknąć niebezpieczeństwa w sezonie zimowym, konieczne jest bardziej zdecydowane ograniczenie popytu. Zdaniem F.Birola wysoce prawdopodobne jest zatrzymanie dostaw gazu z Rosji przed sezonem grzewczym, który rozpoczyna się 1 października. W jego ocenie, przed tym terminem UE powinna zapełnić magazyny gazowe w co najmniej 90% (wobec ok. 64% zapełnienia obecnie, porównaj wykres na marginesie). Przewodniczący MAE zaproponował wdrożenie 5 działań, które pozwolą przygotować się na zimę:

Reklama

(1) wprowadzenie platform aukcyjnych, aby zachęcić przemysłowych użytkowników gazu z UE do ograniczenia popytu;

(2) zminimalizowanie zużycia gazu w energetyce (czasowy powrót do węgla i ropy, upowszechnianie zielonej energii i atomu);

(3) poprawa koordynacji między operatorami gazu i energii elektrycznej w całej Europie, w tym w zakresie mechanizmów ograniczania szczytów;

(4) zmniejszenie zapotrzebowania na energię w gospodarstwach domowych przez promocję obniżania temperatury w domach;

(5) harmonizacja planowania kryzysowego w całej UE na poziomie krajowym i europejskim (w tym środki zaradcze w przypadku ograniczonej podaży i mechanizmy solidarności).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nadchodzi zima - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nadchodzi zima - 2

21 lipca kończy się planowa konserwacja gazociągu Nord Stream, która może być przez Gazprom wykorzystana jako pretekst do całkowitego zatrzymania dostaw gazu do Europy. Z informacji Reutersa wynika, że Gazprom wysłał do odbiorców zawiadomienie, iż siła wyższa uniemożliwia mu wywiązanie się z obowiązku dostarczania gazu. Bloomberg z kolei dodarł do dokumentów Komisji Europejskiej, która szacuje, że w przypadku mroźnej zimy zatrzymanie dostaw gazu z Rosji ograniczy unijne PKB o 1,5%, w scenariuszu przeciętnej zimy ubytek PKB może wynieść 0,6-1%. Również Komisja Europejska zamierza zachęcać Europejczyków do oszczędzania gazu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

POL:

Rząd planuje wprowadzić jednorazowy dodatek w wysokości 3 tys. PLN dla gospodarstw domowych, które ogrzewają mieszkania węglem.

ŚWIAT:

Turecki minister obrony H.Akar poinformował, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.

Czytaj więcej