Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ropa naftowa etf

Rynek ropy naftowej jest potężny, zdominowany przez inwestorów instytucjonalnych i globalne koncerny, a o czynnikach, które wpływają na cenę baryłki napisano niejedną książkę. Ja wprawdzie żadnej książki o tym nie napisałem, ale pokażę Ci jak w prosty sposób uzyskać ekspozycję na rynek czarnego złota.

 

W jaki sposób mogę inwestować w ropę?

Zaczynamy kolejny, 22. odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tej lekcji zajmę się tematem spekulacji na ropie naftowej z wykorzystaniem instrumentów pochodnych, w tym głównie kontraktów CFD.

Rynek ropy naftowej jest bezapelacyjnie największym spośród wszystkich surowców energetycznych i towarów i zapewne jeszcze przez wiele tak takim zostanie, bo do przejścia na elektromobilność, czy inne rodzaje paliw jeszcze długa droga.

Reklama

Zacznę od tego w jaki sposób możemy w ogóle uzyskać ekspozycję na rynek ropy - mimo tego, że ten rynek sam w sobie jest zdominowany przez transakcje dużych kontrahentów, które są nakierowane na fizyczną dostawę surowca, to jako inwestorzy indywidualni mamy możliwość “zainwestowania w ropę” za pośrednictwem różnych instrumentów.

Benchmarkiem cenowym dla różnych gatunków ropy naftowej są kontrakty terminowe futures z fizyczną dostawą i tak np. dla najpopularniejszej ropy WTI centralnym ośrodkiem obrotu jest nowojorska giełda towarowa NYMEX - to, co widzimy jako cenę jednej baryłki ropy WTI jest tak naprawdę kursem najbliżej wygasającej serii kontraktów terminowych na tej giełdzie. W futuresy na ropę z fizyczną dostawą trudno byłoby nam zainwestować ze względu na wysokie wymagania kapitałowe i brak realnego dostępu do tego rynku.

Jeśli zakładamy wzrosty notowań ropy naftowej i nie chcemy korzystać z lewarowanych instrumentów, dobrym pomysłem na średni i dłuższy termin będą ETC, czyli produkty notowane na giełdzie, często mylnie klasyfikowane jako ETF-y, które replikują notowania surowców na podstawie kursów kontraktów terminowych. Wybór ETC na dwa najpopularniejsze gatunki ropy jest całkiem spory, trzeba jednak pamiętać że utrzymanie pozycji w czasie jest obarczone opłatą za zarządzanie, ale nie powinna ona przekraczać 0,5% rocznie. Na europejskich giełdach są też dostępne ETC (najczęściej) podwójnie lewarowane i odwrócone (w tym również odwrócone lewarowane), mające bardziej spekulacyjny charakter.

Na giełdzie w Warszawie są też dostępne certyfikaty strukturyzowane na ropę Brent, które też zapewniają możliwość zajmowania pozycji w obie strony i mają kilka wariantów dźwigni (od 2 do 8). Ich największą wadą jest jednak bardzo niska płynność obrotu i częste problemy z wiernym odwzorowaniem ceny instrumentu bazowego.  

Możemy też podejść do tematu ropy naftowej z innej strony i zainwestować w spółki lub całe ETF-y sektorowe, które skupiają producentów ropy naftowej i gazu ziemnego. W tym przypadku trzeba jednak uważać, bo korelacja pomiędzy cenami baryłki ropy naftowej a notowaniami takich spółek z sektora paliwowego czy ETF-ów nie zawsze będzie oczywista i natychmiastowa.

Reklama

Na sam koniec zostawiłem oczywiście kontrakty różnicowe, które są chyba najłatwiej dostępnym i najpopularniejszym z perspektywy inwestora indywidualnego instrumentem dającym ekspozycję na rynek ropy naftowej. CFD na ropę to instrumenty lewarowane, dające możliwość zajęcia pozycji długiej i krótkiej, odpowiednie do krótkoterminowych transakcji spekulacyjnych, choć technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby utrzymywać pozycję w dłuższym horyzoncie.

 

 

 

 

Ropa naftowa WTI, BRENT, REBCO (URAL). Gatunki ropy naftowej

Reklama

Ropa naftowa ma ponad 100 wyodrębnionych gatunków, które różnią się od siebie pod względem kilkunastu parametrów (w tym również ceną), ale z perspektywy inwestora i spekulanta liczą się tak naprawdę dwa najpopularniejsze - WTI i Brent. 

Ropa WTI jest wydobywana głównie w Ameryce Północnej i Zatoce Meksykańskiej, uznaje się ją za surowiec najwyższej jakości, lekki i bardzo mało zasiarczony. 

Ropa Brent, to bardziej “europejska” odmiana, będąca mieszanką kilku rodzajów surowca wydobywanych głównie na Morzu Północnym. Mimo, że jest uznawana za gorszą jakościowo niż WTI, to najczęściej jej cena za baryłkę jest zauważalnie wyższa. Ceny ropy Brent są wyznacznikiem dla polskich stacji benzynowych. 

Chociaż akurat polskie rafinerie przetwarzają głównie ropę Ural (REBCO), która jest ciężka i mocno zasiarczona. Na ropę REBCO w zasadzie nie ma ogólnodostępnych instrumentów finansowych, podobnie jak na jeszcze mniej popularne gatunki. 

 

Warunki handlu kontraktami CFD na ropę. Specyfika rynku cfd na ropę WTI, BRENT.

Reklama

Skupmy się na kontraktach CFD, których instrumentem bazowym jest ropa - u większości brokerów będziemy mieć do wyboru CFD zarówno na ropę WTI, jak i Brent. Wg europejskich regulacji ESMA, dopuszczalna dźwignia dla kontraktów różnicowych na ropę to 10:1, co oznacza 10% depozyt zabezpieczający. U większości brokerów wartość 1 lota będzie identyczna jak w przypadku kontraktów terminowych, czyli będzie wynosić 1000 baryłek ropy. Oczywiście nie musimy otwierać pozycji o tak dużym wolumenie (przy obecnych cenach wymagałoby to depozytu zabezpieczającego ponad 26 tys. PLN), minimalna pozycja to 1 mikro lot (czyli 1/100 lota), co pozwala otworzyć transakcję angażując mniej niż 300 złotych.

Większość brokerów nalicza ujemne punkty swapowe za utrzymywanie pozycji pomiędzy sesjami, w XTB zarówno ropa WTI, jak i Brent nie mają opłat overnight, co jest dość korzystne dla spekulantów, którzy chcą otworzyć pozycję na dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać, że nasza pozycja zostanie zamknięta automatycznie po 365 dniach. Przy otwieraniu i zamykaniu pozycji nie jest naliczana prowizja, więc realnym kosztem otwarcia i zamknięcia pozycji jest spread.

 

Rolowanie kontraktów CFD na ropę. Contango i backwardation - ropa naftowa

Musimy też pamiętać o tym, że instrumentem bazowym dla CFD na ropę są kontrakty terminowe, co wiąże się z rolowaniem, czyli przechodzeniem z wygasającej serii kontraktu na następną w kolejności, po to by utrzymać pozycję. O ile w przypadku innych instrumentów rolowanie generuje pewne ryzyko, o tyle w CFD nie ma ono wpływu na nasz wynik.

A jest to o tyle istotne, że akurat na rynku ropy zjawisko contango i backwardation może być szczególnie dotkliwe, o czym mogliśmy się przekonać chociażby w kwietniu zeszłego roku na rynku ropy WTI. Przypomnę tylko w największym uproszczeniu, że contango występuje wtedy gdy wygasający kontrakt jest notowany po niższej cenie niż kolejny następujący po nim (więc mamy przeskok cenowy w górę), a backwardation jest zjawiskiem odwrotnym, czyli występuje gdy wygasający kontrakt jest notowany po wyższej cenie niż kolejny następujący po nim (przeskok cenowy w dół).

Reklama

W przypadku CFD te przeskoki cenowe są neutralizowane punktami swap, w zależności od tego jaką mamy pozycję i czy występuje contango czy backwardation.

Załóżmy, że mamy do czynienia z contango przy rolowaniu kontraktu (czyli przeskok cenowy w górę) i zajmujemy pozycję długą - czyli contango jest dla nas korzystne, bo oznacza zysk (cena instrumentu bazowego rośnie). Dlatego też broker na zamknięciu sesji, na której dochodzi do rolowania, doliczy nam ujemne swapy neutralizujące zysk wynikający z contango. I odwrotnie - jeśli mamy pozycję krótką, contango jest naszą stratą, dlatego broker doliczy nam dodatnie punkty swapowe, tak aby rolowanie nie wpłynęło na wynik naszej transakcji.

Analogicznie (choć oczywiście odwrotnie) będzie wyglądało to w przypadku backwardation dla pozycji long i short.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ropa naftowa etf