Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ropa nafotwa cena za baryłke

Wczorajsze informacje koncernu farmaceutycznego Pfizer o dużej skuteczności szczepionki na Covid-19 były prawdziwą sensacją na globalnych rynkach finansowych. Wniosły one sporo optymizmu także na rynek ropy naftowej – ceny ropy wczoraj zwyżkowały o około 8%, co dla ropy WTI oznaczało powrót ponad poziom 40 USD za baryłkę, a dla ropy Brent ponowne zbliżenie się do 43 USD za baryłkę.

Tak gwałtowny ruch na rynku ropy był wywołany głównie efektem tzw. short covering. Wcześniej wielu inwestorów instytucjonalnych posiadało pozycje krótkie na tym rynku ze względu na duże obawy związane z popytem na ropę na skutek drugiej fali pandemii. Te pozycje zostały w dużej mierze zamknięte. Kluczowym pytaniem jest teraz to, czy optymizm na rynku ropy zagości na stałe.

Przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej - 1

Przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Na razie to wydaje się mało prawdopodobne. Na pewno wprowadzenie do powszechnego użycia skutecznej szczepionki na Covid-19 byłoby na rynku ropy przełomowe, bowiem otworzyłoby drogę do powrotu do „normalności” w wielu branżach, np. w branży lotniczej. Jednak ten proces i tak musiałby potrwać, a jesienią i zimą lockdownów już raczej nie da się uniknąć. To oznacza, że obniżony popyt na ropę naftową pozostanie problemem w najbliższych miesiącach.

Interesujący z pewnością będzie aspekt reakcji producentów ropy na informacje o skutecznej szczepionce. Może się okazać, że OPEC+, w obliczu większego optymizmu rynkowego, zrezygnuje z modyfikacji porozumienia naftowego – a większe cięcia wydobycia ropy w OPEC zostały już ostatnio uwzględnione w cenach ropy.

Przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej - 2

Przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Fatalna sesja na rynku złota.

Wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła gwałtowną zniżkę notowań kruszcu – poprzednio tak duże tąpnięcie było obserwowane trzy miesiące temu, kiedy to notowania złota dynamicznie odreagowały wcześniejsze dotarcie do historycznych maksimów.

Reklama

Tym samym, cena złota wczoraj zeszła poniżej psychologicznej bariery 1900 USD za uncję i dotarła do technicznego wsparcia w rejonie 1861 USD za uncję. Są to okolice lokalnego minimum z drugiej połowy września, które wtedy skutecznie odpadły stronę podażową.

Gwałtowna przecena złota podczas wczorajszej sesji była wynikiem komunikatu ze strony spółki Pfizer, dotyczącego dużej skuteczności ich szczepionki na Covid-19. Pierwszą reakcją inwestorów było odwrócenie się od złota, które jest uznawane za tzw. bezpieczną przystań. Na rynkach zapanowało zaś wczoraj nastawienie risk-on.

Oczywiście obecnie sytuacja zaczyna się powoli uspokajać, ponieważ komunikat Pfizera rozbudził pytania o to, kiedy realnie szczepionka mogłaby wejść do powszechnego użytku. Na razie nie ma w tej kwestii konkretnych informacji, a dopóki ta niepewność będzie się na rynku utrzymywać, inwestorzy na rynku złota mogą powstrzymać się od dalszych wyprzedaży.

Warto mieć na uwadze także fakt, że pomijając status złota jako tzw. bezpiecznej przystani, także inne czynniki kształtują ceny tego kruszcu. Wśród nich znajduje się chociażby kwestia polityki monetarnej – a ta najprawdopodobniej pozostanie ultraluźna przez dłuższy czas, zapewniając wsparcie cenom złota.

Przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej - 3

Przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej - 3

Reklama

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej