Reklama
WIG82 566,44+1,23%
WIG202 428,13+1,39%
EUR / PLN4,31-0,10%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,42+0,37%
GBP / PLN5,04+0,15%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 506,77+0,16%
FT-SE7 973,77+0,53%
CAC 408 218,82+0,17%
DJI39 734,89-0,06%
S&P 5005 252,72+0,08%
ROPA BRENT86,53+0,97%
ROPA WTI81,95+0,28%
ZŁOTO2 215,96+1,10%
SREBRO24,92+1,42%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rekwoty cfd

Dzieje się! Cena szaleje, spread się rozjeżdża, a my chcemy skorzystać na rynkowym zamieszaniu i skosić chociażby te kilka-kilkanaście pipsów. Nie ma na co czekać, bo każda sekunda to potencjalnie coraz niższy zysk na naszej przyszłej pozycji. Otwieramy zlecenie “z ręki”, a broker nie chce go przyjąć i albo go odrzuca, albo wyskakuje z jakimś dodatkowym okienkiem do zaakceptowania - o co chodzi?

 

Czym jest rekwotowanie na CFD?

Witam Cię w kolejnej, dziewiętnastej lekcji Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tym odcinku kontynuujemy temat niecodziennych sytuacji, z jakimi prędzej czy później spotkasz się podczas spekulacji lewarowanymi kontraktami różnicowymi. Było już o rozjeżdżającym się spreadzie i konsekwencjach, jakie się z tym wiążą, o “polowaniu na stop lossy”, a także o poślizgach cenowych. Jak pamiętasz z poprzedniej lekcji, poślizg cenowy polega m.in. na tym, że gdy wystawiamy zlecenie “z ręki”, czyli po cenie rynkowej, to ostateczna cena jego realizacji może się różnić od tej, która była wyświetlana na platformie w momencie kliknięcia buy lub sell. Taki poślizg może przytrafić się szczególnie w okresach zwiększonej zmienności na konkretnym instrumencie, np. po publikacji danych makroekonomicznych. Poślizg cenowy sam w sobie nie jest zjawiskiem ani jednoznacznie złym, ani dobrym, bo może zadziałać na naszą korzyść lub niekorzyść, w zależności od sytuacji na rynku i kierunku pozycji, którą chcemy otworzyć lub zamknąć po cenie rynkowej. 

 

Reklama

 

 

W skrajnych sytuacjach może jednak dojść do sytuacji, w której broker całkowicie odrzuca nasze zlecenie natychmiastowe i proponuje inną cenę jego realizacji, którą możemy zaakceptować, jeśli nam odpowiada, albo odrzucić, jeśli uznamy ją za niekorzystną. Wówczas nasza pozycja nie zostanie otwarta, a zlecenie natychmiastowe anulowane. Jeśli coś takiego Ci się przytrafiło, to oznacza że miałeś do czynienia z rekwotowaniem. 

 

W jakich sytuacjach mogą pojawić się rekwotowania?

Rekwotowania są w pewnym sensie powiązane z poślizgami cenowymi, można nawet powiedzieć, że tzw. rekwoty występują w sytuacji, w której różnica pomiędzy ceną w momencie złożenia przez nas zlecenia “z ręki”, a ceną jego ostatecznej realizacji będzie zbyt odstawać - na tyle, że przekroczy parametr dopuszczalnego odchylenia. Wtedy np. korzystając z platformy MetaTrader pojawi się nowe okno w panelu składania zlecenia, w którym broker poinformuje nas o nowej cenie realizacji zlecenia i da nam możliwość zaakceptowania jej lub odrzucenia. 

Reklama

Największe prawdopodobieństwo rekwotowania pojawia się w momencie rynkowej paniki lub euforii, tuż po publikacji ważnych danych makroekonomicznych, których rynek nie zdyskontował, w sytuacjach ogólnego spadku płynności i braku równowagi pomiędzy popytem a podażą. Rekwoty występują w sytuacjach, którym towarzyszy również rozszerzający się spread i nagłe skoki cenowe i w których otwieranie zleceń instant i market wiąże się z dużym ryzykiem.

Czy broker ma prawo do odrzucenia Twojego zlecenia?

Rekwotowanie to tak naprawdę odrzucenie zlecenia po pożądanej przez nas cenie i zaproponowanie nowych warunków - każdy broker zastrzega sobie prawo do tego na określonych warunkach. W XTB np. do odrzucenia zlecenia instant może dojść w sytuacji, w której cena

Instrumentu Bazowego podana przez dostawcę płynności różni się od ceny z naszego zlecenia o co najmniej połowę wielkości Standardowego Spreadu Transakcyjnego. Zlecenie market może być również odrzucone wtedy, gdy płynność danego rynku jest zbyt mała do jego realizacji na tych konkretnych warunkach.

 

Czy rekwotowanie może zaszkodzić Twoim wynikom tradingowym?

Reklama

Tak samo jak w przypadku poślizgów cenowych, rekwotowanie może być dla nas zarówno korzystne, jak i działać na naszą niekorzyść, ogólnie przyjęło się jednak, że jest to coś niepożądanego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku rekwotów nie mamy obowiązku akceptowania nowej ceny egzekucji zlecenia, którą zaproponował nam broker - jeśli uznamy ją za niekorzystną, możemy ją odrzucić. W przypadku poślizgów cenowych nie ma takiej możliwości - cena otwarcia jest inna niż chcieliśmy, ale nie mamy możliwości wycofania się z tej pozycji (możemy oczywiście ręcznie ją zamknąć, ale to nie ma zbyt wiele sensu). Rekwotowanie (podobnie zresztą jak poślizgi cenowe) nie kojarzy się najlepiej głównie dlatego, że najczęściej cena proponowana przez brokera jest dla nas mniej korzystna, co akurat jest stosunkowo łatwe do wyjaśnienia - takie sytuacje pojawiają się w momentach, w których dużo się dzieje na rynku, a my jak najszybciej chcemy podpiąc się pod aktualny ruch cenowy - jeśli cena konkretnego instrumentu dynamicznie spada, a my chcemy otworzyć “z ręki” pozycję krótką, to niemal pewne będzie że cena z rekwotowania będzie niższa (ponieważ kurs cały czas spada), czyli mniej korzystna dla nas. Analogicznie będzie w przypadku łapania wzrostów. Jeżeli natomiast otwieramy pozycję pod odbicie, czyli w kontrze do ruchu cenowego, to mamy dużo większą szansę na to, że cena zaproponowana w ramach rekwotowania będzie korzystniejsza od tej, po której chcieliśmy je otworzyć - np. w przypadku pozycji długiej otwieranej z ręki w momencie spadków każde rekwotowanie poniżej naszej docelowej ceny działa na naszą korzyść - jeśli zakładany scenariusz odreagowania się spełni, to nasz zysk będzie odpowiednio wyższy, z drugiej strony, jeśli nie dojdzie do zakładanego odbicia, to nasza strata będzie mniejsza.

A więc skracając ten cały wywód - rekwotowania mogą wpłynąć na nasze wyniki, ale tylko gdy sami wyrażamy na to zgodę.

Aktualnie rekwotowania, szczególnie u brokerów licencjonowanych w UE, powinny zdarzać się bardzo rzadko, szczególnie na najbardziej płynnych instrumentach. Wielu brokerów, w tym partner tej serii - X-Trade Brokers, zapewnia egzekucję zleceń bez rekwotowań. Natomiast ze względu na dynamikę i zmienność rynków finansowych, a także lewarowany charakter kontraktów różnicowych nie da się wykluczyć zwiększającego się spreadu czy poślizgów cenowych.

Czytaj więcej