W dniu 8 lipca 2020 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła regulację w zakresie crowdfundingu, na którą składa się Rozporządzenie w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937 (dalej jako: Rozporządzenie) oraz nowelizacja dyrektywy MiFID II, która zakłada wyłączenie stosowania przepisów MiFID II do platform crowdfundingowych działających zgodnie z Rozporządzeniem.
Powyższe regulacje zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski w dniu 5 października 2020 r., opublikowano je natomiast w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 20 października 2020 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 listopada 2020 r., jednakże zgodnie z art. 51 Rozporządzenia będzie miało zastosowanie od dnia 10 listopada 2021 r.
Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) oznacza alternatywną formę finansowania różnego typu przedsięwzięć czy projektów, start-upów, a także małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez inwestowanie środków finansowych czy udzielanie pożyczek przez podmioty zainteresowane danym przedsięwzięciem.
W większości krajów crowdfunding nie jest prawnie uregulowany, a jeśli istnieją krajowe regulacje w tym przedmiocie, to są niejednolite. Brak jednolitych regulacji wprowadza niepewność obrotu oraz zniechęca dostawców usług crowdfundingowych do oferowania usług transgranicznie.
Powyższą tendencję potwierdza sprawozdanie Komisji z 2015 r., w którym stwierdzono, że w 2013 i