W ostatnim tygodniu zarejestrowano istotny spadek wniosków o zasiłek dla nowych bezrobotnych, liczba wniosków wyniosła 190tys. Wbrew oczekiwaniom konsensusu na poziomie i 205tys. w poprzednim tygodniu.
Miękkie dane za styczeń sugerują, że dekoniunktura w przemyśle, widoczna we wtorkowych danych o produkcji przemysłowej, nie powinna się istotnie pogarszać. Wprawdzie indeks Philadelphia Fed o aktywności w przemyśle wyniósł w styczniu -8,9pkt., ale analitycy spodziewali się -11,0, a w grudniu zanotowano -13,7pkt.
Także dane z rynku mieszkaniowego pokazały wolniejsze hamowanie tego sektora. W grudniu liczba rozpoczętych budów domów w USA wyniosła 1,382mln w ujęciu zanaualizowanym (saar), wyraźnie powyżej konsensusu 1,358mln, ale słabiej niż po listopadzie 1,401mln (korekta w dół z 1,427mln). Dane o nowych pozwoleniach na budowę domów były jednoznacznie negatywne: 1,33mln w ujęciu zanualizowanym to wynik gorszy od konsensusu 1,365mln i gorszy od wyniku po listopadzie 1,351mln (korekta w górę z 1,342mln).
Dostosowanie w dół wydatków inwestycyjnych, odbijające się w dużej mierze na wynikach budownictwa i przemysłu, może w mniejszym stopniu dotyczyć konsumpcji prywatnej ze względu na wciąż pozytywny obraz rynku pracy. Mocny rynek pracy to główny argument wskazujący, że nawet jeżeli gospodarka USA doświadczy recesji to będzie ona płytka.
USA: W nowym Kongresie spór wokół limitu zadłużenia wraca jak bumerang
Sekretarz Skarbu Yellen poinformowała Kongres, że limit zadłużenia USA przekroczył ustawowy limit i podjęła nadzwyczajne środki (m.in. wstrzymanie części inwestycji funduszu emerytalnego urzędników federalnych), a
2023-01-20 11:39 | ING Bank Śląski analizy i komentarze
W ostatnim tygodniu zarejestrowano istotny spadek wniosków o zasiłek dla nowych bezrobotnych, liczba wniosków wyniosła 190tys. Wbrew oczekiwaniom konsensusu na poziomie i 205tys. w poprzednim tygodniu.
Miękkie dane za styczeń sugerują, że dekoniunktura w przemyśle, widoczna we wtorkowych danych o ..
W czwartek recesyjne nastroje z USA dotarły także na nasz krajowy rynek. WIG20 odnotował wczoraj -1,2% spadku, WIG i sWIG80 straciły po 1,0%. Względnie silne okazały się średnie spółki, których indeks zniżkował -0,4%. Z indeksów sektorowych kilka zakończyło sesję na plusie. Szczególnie duży wzrost z ..
Wczoraj EBC opublikował dane o rynku depozytowo-kredytowym w strefie euro. Ostatni raz tę publikację komentowaliśmy Państwu tutaj. Wynika z niej, że w listopadzie kolejny raz odnotowano zacieśnienie warunków finansowania zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gosp. dom.
W przypadku obu tych sektorów e ..
W grudniu indeks PMI dla krajowego przetwórstwa znajdował się ósmy miesiąc z rzędu poniżej kluczowego poziomu 50 pkt. Tym razem jego wartość wyniosła 45,6 pkt. Oznacza to mniejszej tempo recesji w sektorze niż w poprzednim miesiąca (43,4 pkt) i jest wynikiem nieco lepszym od naszej (44,5 pkt) i rynk ..
Amerykańska giełda radziła sobie wczoraj lekko gorzej od europejskich parkietów. Wszystkie główne indeksy wczoraj zaliczyły ujemną sesję. Rynek obawia się recesji i trwa wyprzedaż, która została zapoczątkowana przez banki centralne w ubiegłym tygodniu. Mocno „jastrzębie” stanowisko Fed-u i EBC oraz ..
2022-12-13 10:55 | Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.
We wtorek o 11:00 opublikowany zostanie grudniowy indeks ZEW dla Niemiec. O 14:30 opublikowane zostaną dane o listopadowej inflacji CPI w USA. Konsensus zakłada obniżenie wskaźnika z 7,7% r/r do 7,3% r/r. Spodziewany jest również spadek inflacji bazowej (bez żywności i energii) z 6,3% r/r do 6,1% r/ ..
2022-12-08 11:01 | Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego
Na rynkach dominują obecnie obawy przed globalną recesją, podsycone przez słabe dane z Chin. Wzrost awersji do ryzyka obniżył wczoraj indeksy akcyjne w Europie i USA oraz rentowności amerykańskich obligacji – dla papierów 10-letnich poniżej 3,5%, co jest najniższym poziomem od września. Inwersja krz ..
2022-12-07 11:05 | Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego
Trwa pogorszenie nastrojów inwestycyjnych wobec nasilenia oczekiwań na dalsze podwyżki stóp Fed przy jednoczesnym wzmocnieniu obaw o kondycję światowej gospodarki. Apetytowi na ryzyko nie sprzyjały wypowiedzi szefów największych banków inwestycyjnych na świecie (J.P.Morgan, Goldman Sachs, Morgan Sta ..
Wczorajszy raport ISM dla usług Stanów Zjednoczonych zaskoczył dobrym wynikiem. Z kolei piątkowy raport z rynku pracy USA również był lepszy od oczekiwań. Nadal sygnały, że gospodarka amerykańska się ochładza, pozostają nieuchwytne. Dolar amerykański zyskał a indeksy z Wall Street zakończyły dzień k ..
W czwartek dochodowość obligacji malała w ujęciu globalnym. Ruch miał miejsce jako kontynuacja dostosowania wyceny po przedwczorajszym wystąpieniu Powella, w którym mówi o obserwowaniu przez FOMC pierwszych oznak spowolnienia. Krzywa UST obniżyła się na całej długości w ruchu wypłaszczającym, w tym ..
2022-11-30 13:55 | Credit Agricole - informacje ekonomiczne
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, dynamika PKB zmniejszyła się do 3,6% r/r w III kw. wobec 5,8% w II kw., a tym samym ukształtowała się ona nieznacznie powyżej opublikowanego wcześniej przez GUS wstępnego szacunku (3,5%). Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwięk ..
W minionym tygodniu sytuacja na rynkach znów cechowała się podwyższoną zmiennością. Kolejne dane makroekonomiczne nie dają powodów do optymizmu, ale mimo to odnotowaliśmy chwilowe wzrosty na niektórych rynkach.
Wszystko jednak wskazuje na to, iż niedługo doczekamy się ogłoszenia recesji w Stanach ..
Kończące się I półrocze należy do najsłabszych w historii nie tylko dla rynków akcji, ale też obligacji (stałokuponowych). Dla rodzimego WIG-u pierwsze sześć miesięcy roku (-21 proc. wg stanu na 29 czerwca) okazuje się najgorsze od 2008 roku (-26,1 proc.). Porównywalnie słaby wynik odnotowano też w ..
Miniony tydzień upłynął pod znakiem podwyższonej zmienności, a także - pewnego odreagowania na rynkach akcji. Główne indeksy giełdowe odbijają od ostatnich dołków w reakcji na słabsze niż prognozowane odczyty indeksów PMI. Aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych spada, tymczasem inwestorzy pon ..
O ile wczoraj wieczorem sentyment na rynkach był dobry (Wall Street odnotowała odbicie), to podczas sesji w Azji nastroje uległy pogorszeniu. Wyraźne spadki odnotowała ropa naftowa, która ostatnio jest pod coraz większą presją obaw związanych z nadciągającą recesją. Ciekawe wnioski przynosi spojrzen ..
Rok 2022 daje się inwestorom we znaki, chyba jeszcze bardziej niż 2020. Chociaż spadki są znacznie mniej dramatyczne, to jednak obecna korekta na rynku akcji trwa już zdecydowanie dłużej. Dla indeksu S&P 500 rozpoczęła się dokładnie z nowym rokiem, czyli właśnie mija jej piąty miesiąc, a to jest zna ..
Gospodarz:
Jeff, zacznijmy, jak zawsze w takich rozmowach, od tablicy wskaźników ryzyka recesji, która stanowi dla nas doskonałą podstawę dla Twoich prognoz gospodarczych. Przypomnij nam, jak to działa, a następnie jak to wygląda obecnie, gdy wchodzimy w drugi kwartał 2022 roku.
Jeff Schulze:
Có ..
Inflacja nie ma bynajmniej charakteru przejściowego. Podczas marcowego posiedzenia Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne. We wszystkich scenariuszach przewiduje się, że w 2023 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w strefie euro spadnie ..
Może za tym przemawiać m.in. inwersja krzywej rentowności. Czego możemy się spodziewać po rynku USA? Opowie o tym ekspert TMS Brokers, Wojciech Białek.
Były przewodniczący Rezerwy Federalnej w USA Alan Greenspan wskazał kiedyś inwersję krzywej rentowności jako najlepszy znany wskaźnik ostrzegający ..