Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,06%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,02%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 959,74+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 744,72-0,04%
S&P 5005 250,74+0,04%
ROPA BRENT86,62+1,07%
ROPA WTI82,76+1,27%
ZŁOTO2 218,94+1,24%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ranking kantorów internetowych

Coraz więcej osób dokonuje płatności w obcych walutach, a korzystanie z usług kantora walutowego bywa niekiedy problematyczne. Na szczęście na popularności wciąż zyskuje kantor internetowy. Usługi online są często korzystniejsze i mniej czasochłonne od tych stacjonarnych. Jak różnią się one od siebie, w jakim przypadku lepiej mieć kantor internetowy? Który spośród dostępnych na rynku wybrać? Z artykułu dowiesz się przede wszystkim czym jest wspomniany kantor internetowy, kto powinien skorzystać z usługi, jakie oferty są dostępne na rynku oraz czym kierować się podczas wyboru oferty.

 

Zobacz aktualny ranking kantorów

Co to jest kantor internetowy?

Jest to alternatywna wersja kantora stacjonarnego, zajmującego się wymianą walut. Działania dokonywane są za pośrednictwem strony internetowej lub bankowości online. Dzięki usługom kantora można dokonywać wymiany walut, głównymi dostępnymi walutami na kontach są euro, dolar amerykański, funt brytyjski, frank szwajcarski oraz polski złoty. Poza pięcioma podstawowymi wiele kantorów oferuje również operacje na innych, nawet kilkudziesięciu walutach.

Kantor internetowy, a stacjonarny

Reklama

Jednym ze sposobów wymiany walut jest dokonanie operacji osobiście w punkcie wymiany walut, kolejnym poprzez konto kantoru walutowego. Istnieje wiele różnic, zarówno jedna jak i druga metoda mają swoje wady i zalety. Zdecydowanie bardziej czasochłonne jest udanie się do placówki niż skorzystanie z konta, które możesz mieć na wyciągnięcie ręki w smartphonie lub innym urządzeniu. Poza oszczędnością czasu, kantory internetowe najczęściej oferują swoim klientom przewalutowanie z korzystniejszym kursem. Decydując się na wersję internetową powinniśmy liczyć się z możliwymi kosztami i opłatami, takimi jak prowizja, opłata za konto czy spread walutowy. Nie zawsze jednak one obowiązują, dlatego przez wybraniem konkretnej oferty należy przeanalizować inne konkurencyjne, które są dostępne na rynku.

Dla kogo kantor internetowy?

Osoby pracujące za granicą często dokonują transakcji wymiany walut, otrzymując wynagrodzenie w obcej walucie koniecznym jest dokonanie przewalutowania, aby móc bezproblemowo wykonywać wszelkie płatności w kraju. Kolejną grupą osób, która powinna rozważyć założenie kantoru internetowego są osoby, dokonujące częstych zagranicznych zakupów online. Wiele stron, zajmujących się sprzedażą nie umożliwia płatności w PLN, dlatego konieczna jest częsta wymiana walut. Podobnie w przypadku osób, które posiadają zobowiązania w innej walucie. Jest to zdecydowanie jedna z grup, która najbardziej skorzysta z usługi kantoru internetowego. Posiadanie konta zdecydowanie skróci czas na wykonywanie wszelkich transakcji związanych z wpłatą, wypłatą i przewalutowaniem środków – tutaj alternatywą może być także konto walutowe.

Wymiana walut w kantorze internetowym

Jak odbywa się wymiana w kantorze internetowym? Jest to prosta bezgotówkowa operacja. Jako klient musisz przesłać środki na wskazane konto, następnie wybrać walutę na jaką chcesz je wymienić i podać numer rachunku, na które mają finalnie trafić środki w oczekiwanej walucie. Większość kantorów prowadzi także tak zwane portfele, służące do przechowywania środków, które mają zostać przedmiotem przyszłych transakcji.

Kantor walutowy, a karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa, czyli po prostu karta debetowa za pomocą której możesz dokonywać płatności w innych walutach niż polski złoty. Dzięki posiadaniu karty walutowej nie ponosisz kosztów za przewalutowanie. Najczęściej wydanie karty nie wiąże się z  kosztami, większość usługodawców pobiera opłaty za posiadanie karty i dokonywanie niektórych operacji. W przypadku kantoru internetowego konieczne jest posiadanie konta walutowego. W kwestii  opłat wygląda to nieco inaczej, istnieje wiele ofert, gdzie koszty można na różne sposoby zminimalizować.

Jakie usługi oferują kantory internetowe?

Głównym zadaniem kantorów internetowych jest zapewnienie klientowi możliwości łatwej i szybkiej wymiany walut. Standardowo, jak to w przypadku każdej innej usługi wiąże się to  kosztem, w przypadku niektórych ofert większym, w innych nieznacznym.

Czy kantor walutowy jest bezpieczny?

Reklama

Oczywiście zdecydowanie bezpieczniejszą metodą transakcji w dzisiejszych czasach jest dokonywanie ich bezgotówkowo. Dlatego kantor internetowy, jako alternatywa stacjonarnego wydaje się być zdecydowanie bezpieczniejszą wersją. Ma na to wpływ wiele czynników między innymi fakt, że środki są przez cały czas bezpieczne na koncie, możesz dokonać transakcji w każdym momencie, dlatego łatwiej jest trafić na najkorzystniejszy kurs. Operacja wykonywana online nie ogranicza Cię czasowo, tak jak w przypadku kantoru stacjonarnego, w którym godziny otwarcia są często odgórnie ustalone.

Kalkulator walutowy

Kalkulator walutowy jest to takie narzędzie, które pozwala na szybkie przeliczenie wartości waluty na inną przy użyciu aktualnego średniego kursu NBP. Kalkulator za pomocą mnożenia przez kurs walutowy jednej kwoty przelicza ją na drugą.

Czym jest kalkulator walutowy? Jak działa?

Kalkulator walutowy jest to darmowe narzędzie, z którego można korzystać bezproblemowo, gdyż jest Dostępny online. Zaprezentuje Ci wartość danej waluty, dodatkowo możesz wybrać spośród wielu walut, którą chcesz przeliczyć.

Za pomocą kalkulatora walutowego łatwo przeliczysz między innymi:

  • Wartość kapitału w zagranicznej walucie
  • Wartość Twoich oszczędności w walucie obcej
  • Jaką kwotę (w PLN) otrzymasz pry wymianie na inną walutę

Skorzystaj z kalkulatora walutowego

 

Reklama

Ranking kantorów walutowych

Nazwa

Liczba dostępnych walut

Średni spread

Alior Bank

23

0,70%

Cinkciarz.pl

28

0,68%

Internetowykantor.pl

21

0,80%

Walutomat

5

0,52%

mKantor

16

0,98%

Liderwalut.pl

16

0,89%

Kantor Santander

5

0,76%

Citi Kantor

15

0,76%

Trejdoo

17

0,64%

Kantor PKO BP

11

0,95%

Tabela 1. Ranking kantorów internetowych, przy wyszczególnieniu liczby walut, średniego spreadu, prowizji oraz opłaty za posiadanie konta.

Nazwa

Prowizja

Opłata za konto

Alior Bank

0%

0PLN

Cinkciarz.pl

0%

0PLN

Internetowykantor.pl

0%

0PLN

Walutomat

do 0,2%

0PLN

mKantor

0%

0PLN

Liderwalut.pl

0%

0PLN

Kantor Santander

0%

0PLN

Citi Kantor

0%

0PLN

Trejdoo

0,20%

0PLN

Kantor PKO BP

0%

0PLN

Tabela 2. Ranking kantorów internetowych, przy wyszczególnieniu liczby walut, średniego spreadu, prowizji oraz opłaty za posiadanie konta.

Opis rankingu kantorów walutowych

Ranking został stworzony na wzór danych zebranych przez najlepszekonto.pl. W rankingu umieszczone zostały takie dane jak liczba dostępnych walut oraz opłaty (średni spread, prowizja oraz opłata za konto). Według powyższych danych instytucje są sklasyfikowane od najkorzystniejszej oferty czyli Alior Bank Kantor Walutowy, następnie Cinkciarz.pl oraz Internetowykantor.pl.

Czym jest spread walutowy?

Reklama

Spread walutowy oznacza różnicę między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty. Żeby obliczyć spread walutowy, który jest podawany w procentach, wystarczy od ceny sprzedaży odjąć cenę kupna tej samej waluty, w tej samej ofercie. Jest to dodatkowy zysk dla kantoru internetowego, np. w przypadku świadczonych usług wymiany walut, czy udzielenia kredytu walutowego.

Do wyliczania procentowej wartości spreadu walutowego służy wzór:

 Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%) 

Spread walutowy jest to koszt dodatkowy wymiany walut. Wartość spreadu wyrażana jest tradycyjnie w procentach lub w pipsach - czwartej cyfrze po przecinku w kursach walutowych. Czwarta cyfra po przecinku w notowaniach kursowych to 1 pips, a 100 pipsów to 1 grosz. Spread może być stały lub zmienny, jednak jest to zależne od instytucji, która świadczy usługę i ustala warunki oferty.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kantora walutowego?

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej jedną z ważniejszych kwestii w wyborze oferty jest koszt jaki usługobiorca poniesie za korzystanie z usługi. Kolejną ważną kwestią są wymagania, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z oferty. Częstym działaniem ze strony usługodawcy jest konieczność zakładania specjalnego konta, które wiązać się może z wysokimi kosztami, bądź spełnienia innych warunków, mocno wiążących z bankiem lub instytucją na długi okres czasu. Jeżeli kantor internetowy jest Ci potrzebny aby móc dokonywać transakcji na walutach innych niż PLN, EUR, USD, CHF czy GBP powinieneś dokładnie sprawdzić czy dana oferta umożliwia operacje na pozostałych walutach.

Podsumowanie

Reklama

Podsumowując wszystkie zebrane informacje, w przypadku jeśli operujesz różnymi walutami dobrym wyjściem jest kantor internetowy. Zdecydowanie ułatwia on dokonywanie wszelkich płatności w różnych walutach. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, dobrą alternatywą jest także posiadanie konta walutowego lub po prostu niezależnej karty wielowalutowej (np. Revolut), jednak taka forma wiązać się będzie z dodatkowymi operacjami między innymi częstymi wpłatami wypłatami, dodatkowymi kosztami w postaci prowizji, których ciężko jest uniknąć. Pamiętać trzeba o dobraniu dogodnej oferty dla Ciebie, np. w przypadku gdy operujesz na jednej z podstawowych walut jak euro nie musisz wybierać oferty posiadającej aż kilkanaście bądź kilkadziesiąt różnych walut, gdyż bogatsze oferty mogą Cię narażać na wyższe koszty.

Czytaj więcej