W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,3196 (umocnienie złotego o 0,9%). W pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia z umocnieniem złotego, co było kontynuacją trendu sprzed dwóch tygodni. W konsekwencji we wtorek kurs EURPLN osiągnął najniższą wartość od marca 2020 r., powracając tym samym do poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii.
W środę doszło do korekty i osłabienia złotego, które było kontynuowane do końca tygodnia, mimo odnotowanego w tym samym czasie umocnienia euro względem dolara. Spadkowi kursu EURUSD sprzyjały rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed, które znalazły odzwierciedlenie w spadku amerykańskich kontraktów FRA. W piątek doszło do ponownego umocnienia złotego.
Piątkowa decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy jest neutralna dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowa dla kursu złotego będzie zwyczajowa konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego. Uważamy jednak, że nie będzie ona miała istotnego wpływu na kursu złotego. W naszej ocenie przewidziane na ten tydzień publikacje ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 4,99 (spadek o 29pb), 5-letnie do 4,60 (spadek o 26pb), a 10-letnie do 4,71 (spadek o 27pb). W pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia ze wzrostem stawek IRS czemu sprzyjały oczekiwania inwestorów, że stopy procentowe w Polsce pozostaną