Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,17%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08-0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozowana inflacja gus

Nowy tydzień ma szansę przynieść poprawę nastrojów po ich zdecydowanym pogorszeniu w piątek, gdy przez rynek przelała się fala wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów, w ślad za informacjami dotyczącymi nowego wariantu koronawirusa. Najnowsze doniesienia są natomiast uspokajające (objawy Omikronu – nowej odmiany COVID-19 - są łagodne i zdolne do leczenia w warunkach domowych).

Liczymy zatem na korekcyjne ruchy szerokiego wachlarza aktywów, w tym złotego. Kurs EUR/PLN powinien nieco zawrócić z do poziomu 4,72 ustanowionego na koniec ubiegłego tygodnia. Tym bardziej, iż rynek może pozycjonować się pod jutrzejsze dane o krajowej inflacji CPI (ryzyko kolejnego wyższego od konsensusu odczytu). Zmiany rynkowe nie powinny być jednak duże, gdyż ryzyko ponownego pogorszenia sentymentu inwestycyjnego jest spore i uzależnione od napływających informacji w sprawie nowego wariantu koronawirusa. W dalszej części tygodnia uwaga inwestorów dodatkowo koncentrować się będzie na licznych publikacjach makroekonomicznych, w szczególności amerykańskim indeksie Conference Board (wtorek) oraz raporcie z amerykańskiego rynku pracy (piątek). Solidne dane z USA obok zmniejszenia obaw towarzyszących Omikronowi powinny wesprzeć dolara z uwagi na przywrócenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejsze dane tego tygodnia - spodziewany dalszy wzrost inflacji w listopadzie

We wtorek GUS opublikuje szybki szacunek inflacji za listopad. W naszej ocenie wskaźnik CPI wzrósł w listopadzie do 7,4% r/r z 6,8% r/r w październiku. Byłby to jej najwyższy odczyt inflacji od stycznia 2001 r. W kierunku wyższej inflacji działać będą wszystkie elementy koszyka, potwierdzając szeroki zakres presji inflacyjnej. Przyspieszy inflacja cen żywności, energii, paliw, ale także inflacja bazowa. Wzrost inflacji nasili się w grudniu i biorąc pod uwagę rozwiązania zaproponowane w tarczy antyinflacyjnej może to być szczyt inflacji. Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej nie zmieniają zasadniczo średniookresowych perspektyw inflacji, choć poprzez dodatkowy impuls fiskalny powodować przekładać się będą na wolniejsze wygasanie inflacji. Dane inflacyjne powinny wspierać oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych, a najbliższa powinna nastąpić już w grudniu.

Oczekiwana dalsza poprawa na rynku pracy w USA - w piątek opublikowany zostanie raport z amerykańskiego rynku pracy za listopad

Reklama

Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost liczby etatów poza rolnictwem o 560 tys., czyli nieco większy niż zanotowany w październiku wzrost o 530 tys. W rezultacie oczekiwany jest spadek stopy bezrobocia do 4,5% z 4,6% miesiąc wcześniej. Amerykański rynek pracy kontynuuje odbudowę, a nasilenie kolejnej fali pandemii nie wpływa istotnie na aktywność ekonomiczną. Utrzymujący się popyt na pracę, przy jednoczesnych ograniczeniach po stronie podaży pracy wspierać będzie utrzymanie się presji płacowej i dalszej zwyżce dynamiki wynagrodzeń. Publikowane dane wspierać powinny oczekiwania na dalszą normalizację polityki pieniężnej w USA, choć ryzykiem dla tego scenariusza jest pojawienie się nowego wariantu koronawirusa.

Poprawa nastrojów na rynku. Omikron nie tak straszny jak się zapowiadało! - 1

Poprawa nastrojów na rynku. Omikron nie tak straszny jak się zapowiadało! - 1

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa – Omikronu,

jego znacznie większa zakaźność i niepewność co do skuteczności szczepień wirusa nasiliły obawy o wpływ pandemii na gospodarkę. Tym bardziej, że kolejne kraje zaostrzają restrykcje przeciwepidemiczne. Nowe doniesienia w zakresie wariantu Omikron będą miały dominujący wpływ na nastroje rynkowe w tym tygodniu.

Czytaj więcej