- Dlaczego Arabowie wybierają Zakopane?
-
Skąd pochodzą arabscy turyści?
Arabowie szturmują Zakopane
Już w zeszłym roku "zimowa stolica Polski" odnotowała znaczny napływ turystów z krajów arabskich. W tym roku obserwujemy prawdziwy wysyp tych odwiedzających.
- Faktycznie, w tym roku gości z Półwyspu Arabskiego mamy w tym roku więcej niż w latach ubiegłych. Analizując statystyki za czerwiec widzimy, że liczba gości z krajów arabskich była dwukrotnie większa niż w czerwcu 2023 roku. Szczyt przyjazdów gości z krajów arabskich to lipiec, sierpień i początek września.– mówi Emilia Glista, współpracująca z hotelami i pensjonatami w Zakopanem w pozyskiwaniu klientów.
Turyści z Półwyspu Arabskiego stanowią większość zagranicznych odwiedzających. W tym roku turyści z Półwyspu Arabskiego stanowią 30% wszystkich zagranicznych gości nie tylko w Zakopanem, ale również w okolicznych wioskach. Co więcej, w czerwcu 2024 roku Arabowie stanowili aż 20% wszystkich odwiedzających Zakopane.
W ubiegłym roku goście z krajów arabskich stanowili 30 proc. wszystkich gości zagranicznych odwiedzających Zakopane. W czerwcu 2024 roku było to już ponad 30 proc. - wskazuje Emilia Glista.
- Popołudniem lub wieczorem na Krupówkach można poczuć się jak w Dubaju. Mamy tutaj oczywiście na myśli stroje kobiet spacerujących. - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Krakowską" pan Przemysław, mieszkaniec Zakopanego. Dodał, że branża turystyczna cieszy się z pojawienia się takich klientów, zwłaszcza że czerwiec i początek wakacji to okres słabszy pod względem turystów krajowych. Goście z Półwyspu Arabskiego skutecznie wypełnili tę lukę.
Czytaj: Europejska turystyka wstaje z kolan. Rekordowa liczba turystów z USA
Dlaczego turyści z krajów arabskich wybierają Zakopane?
Według ankiety przeprowadzonej przez "Tygodnik Podhalański" turyści z krajów arabskich wybierają Zakopane ze względu na "piękne krajobrazy, chłodniejszy klimat i deszczową pogodę".
Jesteśmy dla nich abstrakcyjnym Disneylandem. Dla nas Tunezja czy Egipt to także abstrakcja, bo jest to inna kultura, klimat, natura, estetyka. Zakopane z kolei jest dla nich abstrakcją nie tylko temperaturowo-krajobrazową, ale też kulturową, bo historia góralszczyzny jest dla nich zupełnie nowym doświadczeniem - wskazywał Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Rahma Abdelaal, kierowniczka biura podróży Al Qaed w Adżmanie, podkreśla, że przyjemne warunki pogodowe w Polsce podczas letnich miesięcy przyciągają arabskich turystów, którzy chcą uciec przed upałami w swoich krajach. Okres od maja do września jest szczególnie atrakcyjny, gdyż pozwala cieszyć się pogodą podczas aktywności na świeżym powietrzu.
Skąd pochodzą arabscy turyści?
Źródło: WP, fot: Angelika Sętorek.
Ważne są również koszty: W porównaniu z innymi krajami strefy Schengen, Polska jest postrzegana jako bardziej przystępna cenowo dla arabskich turystów, oferując szeroki wybór opcji budżetowych na zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje. -wskazuje Abdelaal.
Czytaj: Ciemna strona turystyki. Te miasta przekonały się na własnej skórze
Problemy z zagranicznymi turystami
Egzotyczni goście, choć przynoszą przedsiębiorcom spore zyski, bywają również uciążliwi dla górali.
Po pierwsze czystość:
- Przede wszystkim powodem jest ich nieco inne od naszego podejście do czystości w apartamentach. Po ich wyjeździe sprzątanie pokoi zajmuje o wiele więcej czasu – przyznaje pani Maria, która wynajmuje apartamenty w Zakopanem.
Widać tutaj ewidentnie różnice kulturowe, czy różnice w nawykach. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to że pozostawiają po sobie troszeczkę większy bałagan niż goście z Polski. I można powiedzieć, że jest to pewien standard. - mówi Emilia Glista.
Po drugie ogrzewanie:
- Arabska rodzina, która nocuje u mnie, cały czas narzeka, że im zimno. Gdy mają w apartamencie 23 stopnie, nadal im za zimno. Przy czym w ogóle nie otwierają okien. Domagają się uruchomienia ogrzewania, gdy na zewnątrz jest 25 stopni. - tłumaczy Pani Maria w rozmowie z Gazetą Krakowską
Czytaj: Padł rekord zadłużenia. Blisko 75 tysięcy dolarów nowego długu na sekundę
Małopolska celem dla turystów
Arabskich turystów, poza Zakopanem, można najczęściej spotkać w Krakowie. Popularność tych miejsc wynika z licznych połączeń lotniczych z Bliskiego Wschodu. W sezonie letnim, loty z Szardży i Dubaju do Krakowa odbywają się nawet dwa do trzech razy dziennie.