Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,17%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prawa poboru co to

Kontrakty CFD na akcje to nie to samo co akcje spółek giełdowych i korzystając z nich nie staniemy się jednym z akcjonariuszy konkretnej spółki. Co jednak dzieje się w sytuacji, w której taka spółka decyduje się na wypłatę dywidendy, a my mamy pozycję na jej akcjach, którą otworzyliśmy właśnie za pośrednictwem kontraktów różnicowych? Czy lewarowane CFD uprawniają nas do udziału w zysku spółki? Co dzieje się z dywidendą kiedy gramy na spadki?

 

CFD na akcje to nie prawdziwe akcje

Na samym początku tego odcinka Kursu CFD od A do Z przypomnę tylko, że kontrakty różnicowe na akcje spółek giełdowych dają nam ekspozycję na to jak zmieniają się ich ceny, natomiast same w sobie nie sprawiają, że inwestujemy bezpośrednio w akcje. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, o których wspominałem w poprzednim, ósmym odcinku. CFD na akcje to instrument typowo spekulacyjny, który daje nam łatwy dostęp do dźwigni finansowej (maksymalnie pięciokrotnej) i pozwala zajmować pozycję zarówno na wzrosty ceny akcji, jak i przeciwnie - na ich spadki (krótka sprzedaż). Oprócz tego z CFD na akcje możemy korzystać dysponując niższym kapitałem niż na większości kontraktów terminowych, których instrumentem bazowym są spółki giełdowe. Nie musimy się też martwić o płynność, jak ma to miejsce w przypadku futuresów. Equity CFD z pewnością nie są jednak zamiennikiem dla akcji samych w sobie i nie powinny być traktowane jako instrument średnio i długoterminowy. 

 

Reklama

 

 

 

Dywidenda, czyli Twój udział w zysku spółki

Jak zapewne wiesz, jednym z podstawowych praw akcjonariuszy jest prawo do udziału w zysku, czyli do dywidendy. Jest ona wypłacana przez spółkę akcyjną z części (zdarza się, że czasem z całości) zysku netto osiągniętego w poprzednim roku obrotowym. Wysokość takiej dywidendy jest zawsze ustalana w kwocie na pojedynczą akcję, tak aby każdy akcjonariusz miał proporcjonalny udział w zysku - np. 1 PLN na każdą posiadaną akcję. W momencie, w którym dochodzi do tzw. odcięcia praw do dywidendy, kurs akcji spółki zostaje pomniejszony o wysokość dywidendy na akcję. Czyli, jeśli dywidenda wynosi 1 PLN na akcję, a kurs 20 PLN, to na kolejnej sesji giełdowej po odcięciu praw do dywidendy akcje będą wyceniane po 19 PLN. Sama dywidenda zostanie wypłacona później, ale jeśli ktoś kupi akcje po odcięciu praw, to w tym roku nie otrzyma udziału w zysku. Sama dywidenda, która do nas trafia jest już pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych, czyli o 19%. To tyle w największym możliwym skrócie.

Wszystko to jest dość proste, gdy w portfelu mamy akcje spółki, która wypłaca dywidendę. Ale co w sytuacji, w której mamy otwartą pozycję na akcje tej spółki za pośrednictwem kontraktów CFD?

Reklama

 

CFD na akcje, a wypłata dywidendy. Czy dostanę dywidendę?

Wypłata dywidendy zawsze ma wpływ na kurs akcji, o czym przed chwilą wspomniałem. Skoro tak jest, oznacza to że odbije się to też na wycenie kontraktów CFD na akcje, które posiadam. Skoro data odcięcia praw do dywidendy jest wcześniej ustalona i przekazana do publicznej wiadomości, to moglibyśmy przecież otworzyć pozycję krótką na akcje takiej spółki i liczyć na to, że zarobimy dzięki spadkom ceny akcji wynikającym z odcięcia i to jeszcze ze spotęgowanym efektem dźwigni. No ale niestety, lub może bardziej na szczęście, to tak nie działa i operacje związane z dywidendą nie mają wpływu na wynik naszej transakcji z wykorzystaniem kontraktów różnicowych.

Załóżmy, że mamy pozycję długą na CFD, których instrumentem bazowym są akcje spółki Lotos - kupiliśmy 100 kontraktów, które odpowiadają wartością 100 akcjom. Cena pojedynczej akcji to 42,60 PLN, a więc wartość naszej pozycji jest równa 4260 PLN. Przekłada się to na punkty swapowe w wysokości 0,32 PLN co każdą sesję. No ale na potrzeby naszego przykładu załóżmy, że Lotos wypłaci dywidendę w wysokości 1 PLN na akcję, co akurat nie jest dalekie od prawdy, bo dokładnie taka dywidenda została przez tę spółkę wypłacona w połowie września.

Skoro dywidenda wynosi 1 PLN na akcję, to oznacza że o dokładnie tyle zostanie pomniejszony kurs po przyznaniu praw do niej. Nasza pozycja to 100 kontraktów (odpowiadających 100 akcjom), co oznacza łączną stratę 100 PLN, wynikającą z korekty kursu. Na pierwszej sesji po odcięciu praw do dywidendy broker naliczy nam dodatnie punkty swapowe, które skompensują stratę, wynikającą z korekty kursu. Niestety, dywidendy są objęte 19% podatkiem Belki, więc również punkty swapowe, które doliczy nam broker będą o niego pomniejszone. Czyli, mając otwartą długą pozycję na CFD spółki Lotos o wolumenie 100 kontraktów, po odcięciu praw do dywidendy otrzymamy jednorazowe dodatnie punkty swapowe o wartości 81 PLN (od których trzeba jeszcze odjąć standardowy ujemny swap 0,32 PLN, co łącznie da 80,68 PLN). Oczywiście podatek może się różnić w zależności od kraju, w którym zarejestrowana jest spółka - i tak np. w przypadku CFD na kanadyjskie spółki nasze dodatnie swapy zostaną pomniejszone o 25%, a nie o 19.

W tym przykładzie posłużyłem się ofertą XTB, który akurat nie oferuje dźwigni na kontraktach akcyjnych dla Lotos. Ale, zakładając że mamy CFD z maksymalną dostępną dla akcji dźwignią 5:1, sytuacja będzie wyglądać identycznie, z tym że dodatni swap naliczony przez brokera będzie pomnożony przez pięć - przy pozycji o wolumenie 100 kontraktów wyniesie 405 PLN (minus koszty utrzymania pozycji overnight).

Reklama

 

Jak dywidenda wpłynie na moją pozycję krótką na CFD?

O ile w przypadku pozycji długiej dodawanie swapów, które kompensują stratę wynikającą z odcięcia dywidendy jest dość intuicyjne i logiczne, o tyle z pozycją krótką sytuacja wydaje się trochę bardziej skomplikowana.

W praktyce natomiast wcale taka nie jest i można ją opisać jako lustrzane odbicie tego, co dzieje się przy pozycji długiej.

Jeśli mamy pozycję krótką za pomocą kontraktów różnicowych na akcje danej spółki, to w ramach odcięcia dywidendy notujemy zysk, dlatego też broker na pierwszej sesji po odcięciu praw do dywidendy naliczy nam ujemne swapy.

Na naszym przykładzie Lotosu i pozycji krótkiej o wolumenie 100 kontraktów, przy odcięciu dywidendy w wysokości 1 PLN na akcję, broker naliczy nam ujemne punkty swap o wartości 81 PLN (bez dźwigni) i 405 PLN przy lewarze 5:1. Do tego oczywiście doliczymy standardowe ujemne swapy wynikające z kosztów utrzymania pozycji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z prawa poboru co to