Jako posiadacz akcji spółki giełdowej otrzymujesz pewne uprawnienia, jak i zobowiązania - jakie są prawa i obowiązki akcjonariusza?
Prawa majątkowe i niemajątkowe akcjonariuszy
Każdy posiadacz akcji dysponuje dwoma rodzajami praw - majątkowym i niemajątkowym (nazywanym też korporacyjnym). Mimo, że już na samym początku nie brzmi to zbyt przyjaźnie, to w praktyce nie jest to zbyt skomplikowane i każdy akcjonariusz powinien wiedzieć jakie ma prawa.
Prawa majątkowe w ogólnym rozumieniu odnoszą się do stanu posiadania, czyli do tego, że mamy prawo własności do jakiegoś przedmiotu, a w przypadku akcji do papierów wartościowych, które wcześniej zakupiliśmy lub otrzymaliśmy (np. jako pracownicy spółki akcyjnej). Prawa majątkowe są zbywalne, co oznacza że sprzedając akcje, pozbywamy się też praw wynikających z ich posiadania.
Jakie są prawa majątkowe akcjonariuszy?
- Prawo do udziału w zyskach spółki, czyli inaczej prawo do dywidendy. Dywidenda to rodzaj wynagrodzenia wypłacanego akcjonariuszom za to, że użyczyli spółce kapitału poprzez zakup jej akcji. Jest ona wypłacana z zysku netto osiągniętego przez spółkę, czyli jeśli spółka ma ujemną rentowność, to nie może wypłacić dywidendy. Wysokość dywidendy jest ustalana przez WZA po zakończeniu roku obrotowego i dzieli się ją po równo między wszystkich akcjonariuszy - jej wysokość jest ustalana w kwocie na pojedynczą akcję (zarówno najmniejszy, jak i największy akcjonariusz dostaje tyle samo na pojedynczą akcję) - np. 50 gr na akcję. Oczywiście, spółka nie ma obowiązku wypłacania dywidendy, nie musi też robić tego regularnie (co rok). Najczęściej na dywidendę przezna