Do umiejętnego inwestowania nie wystarcza niestety wiedza typowo podręcznikowa. Danym zawartym w podręcznikach, chociaż są nawet odpowiednio skatalogowane i zagregowane, brakuje przede wszystkim aktualności. Zdolny inwestor to między innymi taka osoba, która cały czas się dokształca i obserwuje rynek, biorąc pod uwagę różnego rodzaju wskaźniki, zarówno mikro, jak i makroekonomiczne. Wskaźniki te kluczowe są do inwestowania zarówno w spółki notowane na giełdach, surowce, a także do międzynarodowego handlu walutami (Forex). Dane, które należy obserwować i uwzględniać, to między innymi poziom inflacji, raport NFP, raport ADP, czy też tygodniowe i miesięczne oceny stopy bezrobocia zarówno na rynku państwowym, jak i amerykańskim, gdyż ten wywiera największy wpływ na cały światowy system rynków finansowych.
Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest PPI, czyli wskaźnik cen producenta (z języka angielskiego: producer price index). PPI definiuje się także jako indeks/wskaźnik cen dóbr produkcyjnych – stanowi on bowiem zobrazowanie poziomu cen, które są ustalane przez producentów na różnych etapach procesów wytwarzania dóbr konsumpcyjnych. W Polsce wskaźnik ten na bieżąco agregowany jest przez państwową instytucję powołaną do badań statystycznych: GUS (Główny Urząd Statystyczny) i odnosi się przede wszystkim do produkcji sprzedanej przemysłu. W przypadku PPI istotą jest też zatem zmiana ceny, a konkretniej poziomu tychże cen ustalanych przez producentów. Jak interpretować wskaźniki PPI? Jeżeli gospodarka odnotowuje silny wzrost PPI, to może to rodzić następstwo w postaci wywierania większej presji na wzrost cen detalicznych. To z kolei stanowi pierwszy, modelowy etap do ustanowienia wyższych stóp procentowych (ustalaniem stóp procentowych w ramach realizacji polityki monetarnej państwa zajmuje się odpowiedni bank centralny, w przypadku Polski jest to NBP; Narodowy Bank Polski).
W następstwie tychże kroków, konkludując, wzrost wskaźnika PPI – co zresztą historycznie zostało zaobserwowane – może powodować umocnienie się waluty, co bezpośrednio wpływa na poziom inflacji (lub w zależności od sytuacji panującej na rynku – deflacji). W jaki sposób opracowywany jest ten bardzo istotny dla inwestorów wskaźnik PPI? Aby oszacować wskaźnik PPI stosuje się metodę analizy zagregowanych danych na podstawie miesięcznych badań cen reprezentatywnych wyrobów oraz usług. Takiej obserwacji i analizie poddawane są dane dotyczące cen (cen producenta i ceny bazowej), a także poziom wartości sprzedaży.