Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 769,05+0,02%
S&P 5005 253,39+0,09%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,14+1,74%
ZŁOTO2 219,11+1,25%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

powiększenie złotego pierścionka cena

▪  PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi tzw. szybki szacunek inflacji CPI w czerwcu. Zgodnie z naszą prognozą wyniosła ona 4,6% r/r wobec 4,7% r/r w maju. Inflacja bazowa obliczana jako CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła natomiast według naszych szacunków 3,7% r/r, a więc mniej niż w maju (4,0% r/r). Dane te będą wpisywać się w obraz podwyższonej presji inflacyjnej. Odczyt za czerwiec naszym zdaniem nie wpłynie na Radę Polityki Pieniężnej, która w lipcu najpewniej utrzyma obecną retorykę.

▪  EZ: O godz. 11:00 poznamy natomiast wstępne dane o inflacji HICP w czerwcu w strefie euro. Według konsensusu prognoz wyniosła ona 1,9% r/r wobec 2,0% r/r miesiąc wcześniej. Opublikowane wczoraj wstępne dane o inflacji HICP dla Niemiec, według których wskaźnik obniżył się do 2,1% r/r z 2,4% r/r stanowi pewne ryzyko w dół dla tych oczekiwań.

Wydarzenia i komentarze

▪  CN: 

Oficjalny indeks PMI dla przemysłu w Chinach wyniósł w czerwcu 50,9 pkt wobec 51,0 pkt w maju. Dane te wskazują na dalsze ożywienie w chińskim przemyśle, który doświadcza rosnących kosztów materiałów, niewystarczających dostaw półproduktów (zwłaszcza elektronicznych) oraz możliwych zaburzeń wynikających z nasilenia pandemii COVID-19 w niektórych regionach Chin. Czynnik ten wpłynął także na spadek wskaźnika PMI dla usług. Wyniósł on w czerwcu 53,5 pkt wobec 55,2 pkt miesiąc wcześniej. Pomimo spadków w czerwcu indeksy PMI nadal kształtują się powyżej 50 pkt potwierdzając kontynuację ożywienia. 2Q 2021 r. przyniósł jednak pewne spowolnienie wzrostu w Chinach, co jest w pewnym stopniu naturalne wobec faktu, że chińska gospodarka jeszcze w 2020 r. odrobiła w pełni straty wywołane pandemią.

▪  GE: 

Inflacja CPI w Niemczech obniżyła się w czerwcu według wstępnych danych do 2,3% r/r z 2,5% r/r miesiąc wcześniej, a więc nieco silniej od oczekiwań. Do spadku wskaźnika przyczyniła się niższa niż przed miesiącem inflacja energii i żywności. Obniżyła się także inflacja cen usług, do czego przyczyniać mogło się otwieranie działalności gospodarczej (dane za wcześniejsze miesiące mogły być zaburzone ze względu na lockdown). Obniżenie się inflacji w Niemczech jest najprawdopodobniej przejściowe i wraz popytem nabierającym tempa oraz utrzymującymi się „wąskimi gardłami" w przemyśle inflacja najpewniej jeszcze wzrośnie, osiągając średnio w 2021 r., według prognoz Bundesbanku 2,6% r/r.

Rynki na dziś

Reklama

Przed nami ciekawy dzień na krajowym rynku finansowym. Poznamy bowiem wstępny odczyt inflacji CPI, który swoją wymową (w przypadku pozytywnej niespodzianki) może nasilać oczekiwania na normalizację polityki pieniężnej w Polsce. Podobnie działać może dzisiejsza informacja Narodowego Banku Polskiego w kwestii lipcowego planu przetargów skupu długu. W sytuacji – mimo wszystko dość mało prawdopodobnej – wygaszenia aktywności banku w lipcu byłby to sygnał zbliżającej się normalizacji polityki monetarnej. Na rynkach bazowych sentyment inwestycyjny pozostaje względnie stabilny. Poranne odczyty indeksów PMI dla chińskiej gospodarki – mimo zniżki wskaźników - nie zdołały go odmienić. Kurs EUR/USD pozostaje w klinczu ograniczany przez poziomy 1,1880 – 1,1940.

Rynek krajowy

Próba umocnienia złotego poniżej poziomu 4,50 za EUR spełzła na niczym. Kurs EUR/PLN jedynie chwilowo zagościł na poziomie 4,4920 i w miarę postępu spadku eurodolara powrócił powyżej psychologicznej bariery. Podobne zachowanie obserwowane były w notowaniach pozostałych walut tej części regionu. Solidarnie ze złotym na wartości do euro tracił także węgierski forint i czeska korona. Relatywnie stabilne były natomiast wczorajsze zmiany krajowych skarbowych papierów wartościowych. Przed nami dopiero początek emocji tego tygodnia.

Dziś polskie aktywa pozostawać będą pod wpływem publikacji szacunki inflacji CPI za czerwiec

Pozytywna niespodzianka w danych byłaby argumentem za dalszym nasileniem – wbrew łagodnym komentarzom członków Rady Polityki Pieniężnej – oczekiwań na normalizację polityki monetarnej. Niemniej istotna – choć z większym przełożeniem na rynek długu – będzie również dzisiejsza informacja o aktywności Narodowego Banku Polskiego podczas skupu obligacji w lipcu. Brak operacji outright-buy (scenariusz alternatywny) byłby w naszej ocenie dodatkowym argumentem za nasileniem oczekiwań normalizacyjnych.

W kolejnych dniach potencjalnymi źródłami emocji będzie publikacja indeksu PMI w polskim przemyśle oraz raport z amerykańskiego rynku pracy – wraz z wcześniejszymi prognostykami do danych payrolls. O losach złotego może zadecydować jednak globalny sentyment inwestycyjny a ten w naszej ocenie w coraz większym stopniu w trzecim kwartale może być kształtowany przez informacje dotyczące nowych mutacji COVID-19.

Rynki zagraniczne

Dolar umocnił się wczoraj w relacji do euro a kurs EUR/USD obniżył się do tygodniowego minimum na poziomie 1,1876. Mimo, iż aprecjacja amerykańskiej waluty rozpoczęła się wcześniej, to niewątpliwym wsparciem były publikowane dane z gospodarki USA w postacie wyraźnie wyższego od oczekiwań indeksu Conference Board. Notowania pozostałych głównych walut były natomiast względnie spokojne. Podobnie jak wycena obligacji na bazowych rynkach długu. Bund utrzymał się na poziomie otwarcia tj. -0,17%. Z kolei 10-latka amerykańska nieznacznie obniżyła się w dochodowości tj. o 2 bps do bariery 1,50%.

Czytaj więcej

Artykuły związane z powiększenie złotego pierścionka cena